PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowa Biała

Kultura

Ocalić od zapomnienia

Piątek, 16 sierpnia 2013 r.
Autor: Stanisław Krzysztofek

Ocalić od zapomnieniaJuż po raz drugi, 15 sierpnia odbyło się spotkanie pt. „Ocalić od zapomnienia”, mające na celu przybliżyć odwiedzającym przedmioty użytku codziennego z dawnych lat, którymi posługiwali się ludzie na terenie Nowej Białej i okolicy. Spotkanie tradycyjnie dobyło się przy Spiskiej Izbie mieszczącej się u państwa Grochowskich (ul. Obłazowa 209). Głównym tematem tegorocznego spotkania był ludowy strój spiski odmiany trybskiej noszony w Nowej Białej, o którym z wielkim zapałem opowiadał sołtys wsi Nowa Biała oraz kierownik zespołu folklorystycznego Spis – Józef Majerczak.


Nie zabrakło również możliwości zwiedzania Spiskiej Izby, w towarzystwie pani Anny Bendyk i Marii Bednarczyk. Panie, ubrane w stroje spiskie, ciekawie i barwnie opowiadając o znajdujących się w niej przedmiotami oraz o sposobie ich użytkowania – na niektórych one same pracowały.

Pobocznym, mniejszym tematem poruszanym podczas spotkania była historia maselnicy. O niej jak i o  miechu z 1860 roku opowiadał Paweł Długi. Organizatorzy zaprezentowali tradycyjną maselnice wykonaną z drewna jak i „postępową” maselnicę z korbą marki Diabolo wyprodukowaną w Szwecji.

Spotkanie z przedmiotami użytku z wieku XIX i XX umilała grą na instrumentach smyczkowych grupa młodzieży z Nowej Białej wraz z Józefem Majerczakiem grającym na akordeonie.

Po południu na spotkaniu pojawił się wójt Gminy Nowy Targ Jan Smarduch który był bardzo zaciekawiony przedmiotami znajdującymi się w ekspozycji. Przy wielu przedmiotach sam od razu mówił do czego one służyły i jak się nazywały, ponieważ sam w latach swojej młodości miał z nimi kontakt. Wystawę odwiedziła również kierowniczka Gminnego Ośrodka Kultury w Łopusznej, pani Józefa Kuchta.

Wystawę odwiedziło znacznie większa grupa osób niż w ubiegłym roku, kiedy to miało miejsce to spotkanie po raz pierwszy. Co nas bardzo cieszy, na spotkanie przybyło bardzo wiele osób spoza Nowej Białej.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Wisiorek "Ogródek 1"Wisiorek "Ogródek 1"Z sukna i cekin. Wykonany ręcznie. Wymiary zawieszki 5,5/ 3,5 cm. Obwód 70 cm.
    30 zł
  • Wisior "Kula Jadeitu"Wisior "Kula Jadeitu"Wisior z dużą /średn. 2,5 cm./ i stosunkowo ciężką, z grawerowaną we wzór, kulą jadeitu. Resztę stanowią oponki amazonitu /mniejsze, przeźroczyste/ , oponki jaspisu...
    100 zł
  • Ludowe etui na tablet IVLudowe etui na tablet IVLudowe etui z szarego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.