PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Sącz

Kultura

„Zornica” na Święcie Dzieci Gór

Wtorek, 17 lipca 2012 r.
Autor: AKS

„Zornica” na Święcie Dzieci GórDziecięcy Góralski Zespół „Zornica” z Zakopanego będzie reprezentował Skalne Podhale podczas tegorocznego, jubileuszowego XX Międzynarodowego Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych „Święto Dzieci Gór”, który potrwa od 22 do 29 lipca w Nowym Sączu.


„Święto Dzieci Gór” w Nowym Sączu jest miejscem wspólnej zabawy, w czasie której dzieci mają szansę zapoznania się z bogactwem kultury i tradycji ludowej różnych stron świata, uczą się tolerancji i szacunku w stosunku do odmienności kulturowych, religijnych i obyczajowych różnych narodów – czytamy na stronie organizatora. Festiwal jest jednocześnie miejscem współpracy i wymiany doświadczeń kierowników artystycznych i choreografów prowadzących dziecięce zespoły folklorystyczne, okazją do zapoznania się z różnymi sposobami patrzenia na folklor dziecięcy i metodami jego przedstawiania na scenie.

W Festiwalu biorą udział młodzi górale z całego świata, dlatego Święto Dzieci Gór jest nazywane „dzieckiem” Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Zwiem Górskich w Zakopanem.

Jak mówią organizatorzy Festiwalu, założeniem programowym jest zasada, że każdy zespół polski ma swojego partnera – zespół zagraniczny, z którym tworzy tzw. pary kamrackie i wspólnie występuje na wszystkich estradach i uczestniczy w zajęciach poza koncertowych. Parą kamracką dla „Zornicy” będzie zespół „Cotik Tent” z Serbii, który na zaproszenie TCKiS „Jutrznka” przyjedzie do Zakopanego 26 lipca. 

W czasie festiwalowego tygodnia każdy zespół zaprezentuje przygotowany program sceniczny, w oparciu o dawną wiejską obyczajowość dziecięcą związaną ze swoim regionem. „Zornica” zaprezentuje program „Przy sianie”, który prezentowała w Zakopanem podczas III Tatrzańskiego Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych w Zakopanem, stanowiącym eliminacje do „Święta Dzieci Gór”.   

Dziecięcy Zespół Góralski „Zornica” działa przy Tatrzańskim Centrum Kultury i Sportu „Jutrzenka” w Zakopanem od 1988roku. Zespół został założony przez znanego podhalańskiego artystę i sportowca Jana Fudalę. „Zornica” prezentuje folklor Skalnego Podhala: śpiew, taniec, muzykę, zwyczaje i zabawy dziecięce, a także poezję gwarową i gawędy góralskie. Obecnie zespołem kieruje Szymon Bafia.

Obecnie w „Zornicy”, w dwóch grupach tańczy i śpiewa 56 młodych góralek i górali.

Oprócz pracy artystycznej, zespół oddziaływuje wychowawczo na młodych górali, dając im urozmaicenie czasu wolnego rozmiłowując jednocześnie w rodzimej kulturze regionalnej. Poprzez prace w zespole dzieci poznają nie tylko taniec i muzykę góralską, ale i odchodzącą gwarę, dawne obyczaje i tradycyjne zabawy. Zespół daje również możliwość poznawania innych krajów, kultur, narodów, ich życia i obyczajów.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Sakiewka IISakiewka IISakiewka filcowa z naszytym ludowym motywem. Zamykana na rzep.   Szerokość ok. 11 cm Wysokość ok. 17 cm Długość ze sznurkiem ok. 58 cm Materiał: Filc Kolor: Kremowy
    40 zł
  • Spinka góralska ISpinka góralska IMetalowa spinka góralska w kolorze srebrnym. Ręcznie wykonana. Szerokość 7,5 cm, długość (z przekolacem) 19,5 cm.
    170 zł
  • Baciarujciez chłopcy - Trebunie TutkiBaciarujciez chłopcy - Trebunie TutkiTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu zespołu Trebunie-Tutki. Na płycie CD AUDIO występują:  Władysław Trebunia-Tutka, Krzysztof Trebunia-Tutka, Andrzej Polak, Anna...
    25 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.