PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Kultura

Syberia – kraina zesłanych Polaków

Piątek, 8 października 2010 r.
Autor: Piotr Rayski-Pawlik

fot. Piotr Rayski-PawlikCała sala Spółdzielczego Domu Kultury zapełniona była chętnymi chcącymi usłyszeć relację z podróży na Syberię, gdzie wybrali się ksiądz Mieczysław Łukaszczyk oraz jego przyjaciel Józef Różański – nowotarżanin, globtrotter. – Dalej to już nie wiem, chyba rakiety trzeba użyć i w kosmos, bo ziemia to dla pana Józefa za mało – powiedział przedstawiając gości zorganizowanego przez Podhalańską Wspólnotę Samorządową spotkania Marcin Jagła.


W ramach cyklu „Podróże, Wspomnienia, Sukces” goście spotkania usłyszeli całą historię z ust ks. Łukaszczyka. Rektor kościółka św. Anny przejęty wrażeniami ks. Michała Opalińskiego z podróży na Syberię, gdzie tamten się urodził, a po latach wrócił, postanowił ruszyć jego śladami. - Ile razy na lekcjach języka polskiego omawialiśmy powstanie styczniowe i listopadowe słyszeliśmy o Syberii, o ludziach wysyłanych przez carskie władze w miejsca odludne i to była największa kara – mówił do audytorium. - Zostać tam mimo że to taka piękna kraina. Ciągle myślałem jak ta Syberia wygląda i wiele razy się nad tym zastanawiałem – poważnym głosem ciągnął prałat.

A że wśród parafian ma takiego obieżyświata jak Różański, udało mu się go namówić na wyjazd. Różański znowuż namówił prałata do globtrotterskiej metody podróżowania, stąd z niewielką ilością bagażu znaleźli się w słynnej kolei transsyberyjskiej, którą za 500 zł przez 5 dni podróżowali do Irkucka zatrzymując się po drodze na posiłek, gimnastykę, czy nawet szybką kąpiel.

- Ta kraina jest dla nas bliską. Tam żyli, tam umierali i tam zostali nadal nasi rodacy. Ja tą wycieczkę nazywam pielgrzymką – mówi ks. Łukaszczyk. - Była to jedna z największych moich pielgrzymek i ta Syberia będzie bardzo długo w moim sercu. Cieszę się, że wy także interesujecie się Syberią i życzę wam żeby Józef zorganizował większą pielgrzymkę na Syberię – zwrócił się do słuchających z zaciekawieniem bywalców spotkań PWS.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Aniołek średni IIIAniołek średni IIIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 6,5 cm. Wysokość 9 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    10 zł
  • Magnes Folk na lodówkę IIMagnes Folk na lodówkę IIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Saszetka ISaszetka ISaszetka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z brązowej podszewki.   Szerokość ok. 22 cm. Wysokość ok. 18 cm Materiał: Filc...
    50 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.