PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Kultura

Syberia – kraina zesłanych Polaków

Piątek, 8 października 2010 r.
Autor: Piotr Rayski-Pawlik

fot. Piotr Rayski-PawlikCała sala Spółdzielczego Domu Kultury zapełniona była chętnymi chcącymi usłyszeć relację z podróży na Syberię, gdzie wybrali się ksiądz Mieczysław Łukaszczyk oraz jego przyjaciel Józef Różański – nowotarżanin, globtrotter. – Dalej to już nie wiem, chyba rakiety trzeba użyć i w kosmos, bo ziemia to dla pana Józefa za mało – powiedział przedstawiając gości zorganizowanego przez Podhalańską Wspólnotę Samorządową spotkania Marcin Jagła.


W ramach cyklu „Podróże, Wspomnienia, Sukces” goście spotkania usłyszeli całą historię z ust ks. Łukaszczyka. Rektor kościółka św. Anny przejęty wrażeniami ks. Michała Opalińskiego z podróży na Syberię, gdzie tamten się urodził, a po latach wrócił, postanowił ruszyć jego śladami. - Ile razy na lekcjach języka polskiego omawialiśmy powstanie styczniowe i listopadowe słyszeliśmy o Syberii, o ludziach wysyłanych przez carskie władze w miejsca odludne i to była największa kara – mówił do audytorium. - Zostać tam mimo że to taka piękna kraina. Ciągle myślałem jak ta Syberia wygląda i wiele razy się nad tym zastanawiałem – poważnym głosem ciągnął prałat.

A że wśród parafian ma takiego obieżyświata jak Różański, udało mu się go namówić na wyjazd. Różański znowuż namówił prałata do globtrotterskiej metody podróżowania, stąd z niewielką ilością bagażu znaleźli się w słynnej kolei transsyberyjskiej, którą za 500 zł przez 5 dni podróżowali do Irkucka zatrzymując się po drodze na posiłek, gimnastykę, czy nawet szybką kąpiel.

- Ta kraina jest dla nas bliską. Tam żyli, tam umierali i tam zostali nadal nasi rodacy. Ja tą wycieczkę nazywam pielgrzymką – mówi ks. Łukaszczyk. - Była to jedna z największych moich pielgrzymek i ta Syberia będzie bardzo długo w moim sercu. Cieszę się, że wy także interesujecie się Syberią i życzę wam żeby Józef zorganizował większą pielgrzymkę na Syberię – zwrócił się do słuchających z zaciekawieniem bywalców spotkań PWS.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Grafika Folk w ramce VIGrafika Folk w ramce VIGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł
  • Bransoletk​a "Porzeczki"Bransoletk​a "Porzeczki"Bransoletka, z koralików z korala fasetowanego, rurek - koral i pastylek - szkło. Plus masa perłowa - zawieszka. Obw 20,5 cm
    70 zł
  • Gwiozdkowo Opowiostka - Hanka RybkaGwiozdkowo Opowiostka - Hanka RybkaZespół wykonuje kolędy polskie oraz pastorałki pochodzące z Podhala i nie tylko. Prezentowany program jest oparty na płycie zatytułowanej "Gwiozdkowo Opowiastka"...
    25 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.