PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Kultura

Franc Zalewski kontrowersyjny egiptolog w Nowym Targu

Niedziela, 31 października 2010 r.
Autor: PTH O/Nowy Targ

Franc Zalewski kontrowersyjny egiptolog w Nowym TarguW ostatni piątek w ramach comiesięcznego cyklu pod hasłem Wieczorne spotkania z kulturą, historią i tradycja w tle, gościł mgr inż. Franc Zalewski, geolog, mineralog i historyk, z zamiłowania archeolog zajmujący się dziejami starożytnego Egiptu. Ma on otwarty przewód doktorski w Instytucie Nauk o Ziemi na Uniwersytecie Śląskim w Sosnowcu.


Dzięki swojemu interdyscyplinarnemu wykształceniu i ponadprzeciętnej intuicji naukowej doszedł do nowatorskich odkryć rzucających zupełnie nowe światło na starożytne dzieje starożytnego Egiptu. Urodził się na Ukrainie w polskiej rodzinie kresowej, dziś mieszka i pracuje w Krakowie. Jest autorem szeregu prac naukowych drukowanych w polskich i zagranicznych czasopismach naukowych. Był uczestnikiem licznych wypraw naukowych oraz międzynarodowych konferencji w Budapeszcie, Osloi czy Bratysławie.

Podczas swojego wykładu w Nowym Targu, Franc Zalewski zaprezentował wyniki swoich kilkuletni badań naukowych oraz przybliżył teorię dotyczącą starego państwa w starożytnym Egipcie. Według niej odnalazł ślady, które w sposób jednoznaczny dowodzą, po pierwsze o istnieniu nieznanej współczesnej nauce cywilizacji posiadającej wysoką kulturę techniczną, używającą nieznanych nam narzędzi do obróbki kamienia, a po drugie, że uległa ona zagładzie w wyniku gradu meteorytów. W czasie swych badań w Egipcie odnalazł trzy kratery będące wynikiem ich upadku, a także ślady fali uderzeniowej jaka towarzyszyła zderzeniu z ziemią m.in. na lewym policzku Sfinksa, piramidzie, świątyni oraz na skałach. Próbki skał pobranych w miejscu upadku meteorytu został poddane wieloetapowym badaniom w specjalistycznych laboratoriach i potwierdziły przypuszenia naukowca. Okazało się bowiem, iż w skałach odnalezione zostały fragmenty minerałów stanowiących skład meteorytów.

Jego teoria znajduje zwolenników głównie na Zachodzie Europy. W Polsce wzbudza ona kontrowersje a wąskie grono badaczy niechętnie przyznaje racje wynikom jego ustaleń. W czasie piątkowego spotkania wspomniał też o przyjęciu swego artykułu do jednego z najbardziej prestiżowych czasopism naukowych z listy filadelfijskiej „Archeoametria”, gdzie został zrecenzowany i obecnie czeka na druk. Warto w tym miejscu dodać, iż autorzy na publikację swych artykułów czekają nawet po kilka lat.

Podczas swojego wystąpienia Franc Zalewski wspomniał również o odkryciu w Krakowie krateru będącego wynikiem zderzenia z ziemią meteorytu. Wstępne badania zaskoczyły nawet samego autora, okazało się bowiem, iż jest on bardzo podobny, a pod względem mineralogicznym wręcz identyczny jak kratery w Egipcie. Ponadto, w pobliżu odnalazł obiekty kamienne poddane obróbce przy użyciu podobnych urządzeń jak w kraju faraonów. Nosiły one identyczne bardzo charakterystyczne trójkątne otwory. Wszystko to może świadczyć zarówno o szerszym zasięgu nieznanej nam cywilizacji, która uległa zagładzie w tym samym czasie, z tego samego powodu zarówno w Egipcie jak i Europie w tym także Małopolsce.

Chcąc propagować swe archeologiczne odkrycia w Polsce Franc Zalewski zrealizował film popularnonaukowym pt. Nieznana katastrofa w Egipcie, który również został zaprezentowany w Nowym Targu. Był on punktem wyjścia do dyskusji nad dziejami starożytnego Egiptu. Okazuje się bowiem, że wiemy o jego dziejach tak naprawdę bardzo mało. W podręcznikach do historii w szkole podstawowej, czy gimnazjum znajdują się fotografie z piramid w Gizie, które są źle podpisane, na ogół pokazana jest piramida Chefrena, z podpisem piramidy Cheopsa. Być może błahy błąd, ale diabeł tkwi w szczegółach. Ten błahy błąd przyucza dzieci i młodzież do zafałszowanego nazewnictwa piramid – najbardziej rozpoznawalnego symbolu starożytnego Egiptu. Błąd ten obrazuje, jak mało wie o Egipcie nie tylko nasze społeczeństwo, lecz także sami historycy, w tym autorzy podręczników.

Organizatorami wykładu oraz całego projektu cyklu spotkań w nowotarskiej bursie są wspólnie Polskie Towarzystwo Historyczne oraz Towarzystwo Bursy Gimnazjalnej im. Jana Bednarskiego. Projekt dofinansowany jest ze środków Urzędu Miasta Nowego Targu.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Torebka filcowa XIITorebka filcowa XIITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z różowej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok. 35...
    160 zł
  • Flakon szklany IIIFlakon szklany IIIFalkon szklany w postaci cylindra z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 15 cm, średnica 15 cm.
    90 zł
  • Grafika Folk w ramce IIIGrafika Folk w ramce IIIGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.