PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Kultura

Franc Zalewski kontrowersyjny egiptolog w Nowym Targu

Niedziela, 31 października 2010 r.
Autor: PTH O/Nowy Targ

Franc Zalewski kontrowersyjny egiptolog w Nowym TarguW ostatni piątek w ramach comiesięcznego cyklu pod hasłem Wieczorne spotkania z kulturą, historią i tradycja w tle, gościł mgr inż. Franc Zalewski, geolog, mineralog i historyk, z zamiłowania archeolog zajmujący się dziejami starożytnego Egiptu. Ma on otwarty przewód doktorski w Instytucie Nauk o Ziemi na Uniwersytecie Śląskim w Sosnowcu.


Dzięki swojemu interdyscyplinarnemu wykształceniu i ponadprzeciętnej intuicji naukowej doszedł do nowatorskich odkryć rzucających zupełnie nowe światło na starożytne dzieje starożytnego Egiptu. Urodził się na Ukrainie w polskiej rodzinie kresowej, dziś mieszka i pracuje w Krakowie. Jest autorem szeregu prac naukowych drukowanych w polskich i zagranicznych czasopismach naukowych. Był uczestnikiem licznych wypraw naukowych oraz międzynarodowych konferencji w Budapeszcie, Osloi czy Bratysławie.

Podczas swojego wykładu w Nowym Targu, Franc Zalewski zaprezentował wyniki swoich kilkuletni badań naukowych oraz przybliżył teorię dotyczącą starego państwa w starożytnym Egipcie. Według niej odnalazł ślady, które w sposób jednoznaczny dowodzą, po pierwsze o istnieniu nieznanej współczesnej nauce cywilizacji posiadającej wysoką kulturę techniczną, używającą nieznanych nam narzędzi do obróbki kamienia, a po drugie, że uległa ona zagładzie w wyniku gradu meteorytów. W czasie swych badań w Egipcie odnalazł trzy kratery będące wynikiem ich upadku, a także ślady fali uderzeniowej jaka towarzyszyła zderzeniu z ziemią m.in. na lewym policzku Sfinksa, piramidzie, świątyni oraz na skałach. Próbki skał pobranych w miejscu upadku meteorytu został poddane wieloetapowym badaniom w specjalistycznych laboratoriach i potwierdziły przypuszenia naukowca. Okazało się bowiem, iż w skałach odnalezione zostały fragmenty minerałów stanowiących skład meteorytów.

Jego teoria znajduje zwolenników głównie na Zachodzie Europy. W Polsce wzbudza ona kontrowersje a wąskie grono badaczy niechętnie przyznaje racje wynikom jego ustaleń. W czasie piątkowego spotkania wspomniał też o przyjęciu swego artykułu do jednego z najbardziej prestiżowych czasopism naukowych z listy filadelfijskiej „Archeoametria”, gdzie został zrecenzowany i obecnie czeka na druk. Warto w tym miejscu dodać, iż autorzy na publikację swych artykułów czekają nawet po kilka lat.

Podczas swojego wystąpienia Franc Zalewski wspomniał również o odkryciu w Krakowie krateru będącego wynikiem zderzenia z ziemią meteorytu. Wstępne badania zaskoczyły nawet samego autora, okazało się bowiem, iż jest on bardzo podobny, a pod względem mineralogicznym wręcz identyczny jak kratery w Egipcie. Ponadto, w pobliżu odnalazł obiekty kamienne poddane obróbce przy użyciu podobnych urządzeń jak w kraju faraonów. Nosiły one identyczne bardzo charakterystyczne trójkątne otwory. Wszystko to może świadczyć zarówno o szerszym zasięgu nieznanej nam cywilizacji, która uległa zagładzie w tym samym czasie, z tego samego powodu zarówno w Egipcie jak i Europie w tym także Małopolsce.

Chcąc propagować swe archeologiczne odkrycia w Polsce Franc Zalewski zrealizował film popularnonaukowym pt. Nieznana katastrofa w Egipcie, który również został zaprezentowany w Nowym Targu. Był on punktem wyjścia do dyskusji nad dziejami starożytnego Egiptu. Okazuje się bowiem, że wiemy o jego dziejach tak naprawdę bardzo mało. W podręcznikach do historii w szkole podstawowej, czy gimnazjum znajdują się fotografie z piramid w Gizie, które są źle podpisane, na ogół pokazana jest piramida Chefrena, z podpisem piramidy Cheopsa. Być może błahy błąd, ale diabeł tkwi w szczegółach. Ten błahy błąd przyucza dzieci i młodzież do zafałszowanego nazewnictwa piramid – najbardziej rozpoznawalnego symbolu starożytnego Egiptu. Błąd ten obrazuje, jak mało wie o Egipcie nie tylko nasze społeczeństwo, lecz także sami historycy, w tym autorzy podręczników.

Organizatorami wykładu oraz całego projektu cyklu spotkań w nowotarskiej bursie są wspólnie Polskie Towarzystwo Historyczne oraz Towarzystwo Bursy Gimnazjalnej im. Jana Bednarskiego. Projekt dofinansowany jest ze środków Urzędu Miasta Nowego Targu.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat” wg libretta Franciszka Łojasa Kośli doczekała się swojej wersji filmowej (1 godz. 33 min.). Produkcja trwała prawie rok. Na płycie DVD...
    35 zł
  • Słownik biograficzny "Podhalanie" tom ISłownik biograficzny "Podhalanie" tom ILudzie kultury i sportu, dziennikarze, duchowni i samorządowcy - kilkaset osób znalazło się w tomie I Słownika biograficznego "Podhalanie". Słownik biograficzny...
    70 zł
  • Flakon szklany IVFlakon szklany IVOkrągły falkon szklany z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 13,5 cm, średnica 18 cm (średnica podstawy 13,5 cm)
    90 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.