PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Kultura

„Zaczarowani czytaniem” 2011 – finał akcji edukacyjnej

Wtorek, 14 czerwca 2011 r.
Autor: Anita Strama

fot. Olga Wielińska-JachymiakZ kim ostatecznie zaprzyjaźni się gąsienica Emilka? Dlaczego skrzat Jagódka chciał przyspieszyć czas? Na te i szereg innych pytań uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 9 przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym Nr 1 w Nowym Targu szukali odpowiedzi w ciągu czterech miesięcy trwania akcji edukacyjnej „Zaczarowani czytaniem”. Akcja, współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, trwała od 14 lutego do 31 maja.


W tym czasie dzieci śledziły pełne ciepła i humoru przygody bohaterów książek Ewy Stadtmüller, mieszkającej w Krakowie autorki wierszy, opowiadań oraz zagadek dla dzieci.

Pomysł akcji wziął się z ogólnopolskiego przedsięwzięcia „Cała Polska czyta dzieciom”. Warto głośno czytać dzieciom. Głośne czytanie to potężna stymulacja mózgu. Dzieci, którym przez wiele lat codziennie czytamy, same chętnie będą czytać. Dzieci, które czytają, mają większą wiedzę, podejmują lepsze decyzje, zwykle radzą sobie w życiu, w szkole i w późniejszej pracy lepiej, niż dzieci, którym nikt głośno nie czytał.

Nie była to pierwsza taka akcja w naszej szkole. W poprzednich latach odbyło się kilka, m. in. sfinansowana przez Fundację im. Leopolda Kronenberga działającą przy CitiBank Handlowy akcja, której tematem przewodnim były książki Beaty Kołodziej, czy ubiegłoroczna pierwsza edycja „Zaczarowanych czytaniem” (w ramach projektu POKL), kiedy to czytaliśmy książki związanego z Zakopanem Kornela Makuszyńskiego.

Przez cztery miesiące trwania akcji przeprowadzono cztery konkursy: plastyczny „Mój ulubiony bohater”, recytatorski, czytelniczy i konkurs wiedzy. O trwającej akcji informował plakat, zawieszony przy wejściu głównym do szkoły. W tym czasie wybraliśmy się też do Krakowa, gdzie w Teatrze „Bagatela” obejrzeliśmy przepiękny spektakl „Tajemniczy ogród”. 3 czerwca odbył się uroczysty finał akcji, którego gościem była sama pani Ewa Stadtmüller. Dała ona niezwykłe przedstawienie udowadniając, że teatr może mieścić się w małej sakiewce pełnej miniaturowych pacynek oraz że każdy z nas może zostać aktorem. Podczas finału zaprezentowali się najlepsi recytatorzy, zaśpiewał też szkolny zespół „Wesołe nutki”. Finałowi towarzyszyła wystawa prac plastycznych, zgłoszonych do konkursu podczas akcji. Na koniec rozdano nagrody. Główną nagrodę, Grand Prix, zdobył uczeń klasy I, Adaś Szczepaniec, który „jak z nut” wyrecytował utwór Jana Brzechwy „Na wyspach Bergamutach”.

Warto organizować takie akcje po to, aby zachęcać dzieci i ich rodziców do głośnego, codziennego czytania. W naszej Placówce od lat udowadniamy, że czytanie jest alternatywną, ciekawą formą spędzania czasu wolnego, rozbudza aspiracje edukacyjne i podnosi motywację do nauki, jest także skuteczną i prostą metodą rewalidacji.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Magnes Folk na lodówkę IIMagnes Folk na lodówkę IIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Gwiozdkowo Opowiostka - Hanka RybkaGwiozdkowo Opowiostka - Hanka RybkaZespół wykonuje kolędy polskie oraz pastorałki pochodzące z Podhala i nie tylko. Prezentowany program jest oparty na płycie zatytułowanej "Gwiozdkowo Opowiastka"...
    25 zł
  • Naszyjnik "Kropla miodu"Naszyjnik "Kropla miodu"Naszyjnik z nieregularnych koralików  - Koral, oraz kilku koralików z bursztynu. Jako przekładki małe rureczki - Koral. Obwód 50 cm. 
    85 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.