PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Kultura

Naf w zakładzie kamieniarskim

Środa, 22 czerwca 2011 r.
Autor: AKS

fot. M. Sięka-KędzierskaWystawa w zakładzie kamieniarskim to niekonwencjonalna ekspozycja, której celem jest swoisty dialog społeczny. Dążeniem projektu jest wprowadzenie nie tylko sztuki do przestrzeni biznesowej, ale minimalizacja dystansu między tymi środowiskami. Eksponowanie obrazów w otoczeniu wielkich maszyn, pił, frezarek i szlifierek, do obróbki kamienia, zaskakuje i na pewno zostanie zauważone.


Przyczynia się to do promocji firmy oraz artystów, którzy w niekonwencjonalny sposób prezentują swoją twórczość. Tak, więc wystawa Niezależnej Akademii Frenetyków w nowotarskim zakładzie kamieniarskim, jest akcją o nietypowej lokalizacji dzieł. Prezentowany kontakt z przestrzenią i widzem będzie nam uświadamiał, że sztukę można eksponować na wiele sposobów, ujawniał, iż nie ma granic w sztuce, a jeżeli są, to niedookreślenia. Frenetycy również uświadamiają nas o potrzebie piękna, które nas otacza, do którego się przyzwyczajamy, a następnie nie zauważmy. Scenografia wystawy intryguje, dzięki temu dzieła tam wystawione dotrą do szerszego grona odbiorców, nawet tych, którzy nie przyszliby podziwiać ich w galerii.

Prezentacja dzieł w zakładzie kamieniarskim zakłóca zastany porządek, przekracza konwencje, eksponując tym samym obecność artystów, choć ta granica zawsze będzie płynna, może się okazać, że człowiek będzie tylko impulsem, a rzeczywistym autorem dzieła może być przypadek lub maszyny dekorujące wnętrze warsztatu. Zadaniem naszym jest stworzenie galerii z miejsca, gdzie na co dzień odbywa się proces ciężkiej, fizycznej pracy. Dla nas maszyny używane w zakładzie posiadają duszę, której żal byłoby nie wykorzystać. Jednocześnie otoczenie jak i dzieło mogą ze sobą korespondować. Co daje nam nieoczekiwany odbiór, stwarzając tym samym nową jakość u odbiorcy. Wizualność maszyny używanej na potrzeby obróbki kamienia (granitu), jest sama w sobie atrakcyjna i stwarza wrażenie jakby, współczesnej rzeźby lub instalacji. Jej zabrudzenia dodają smaku jej artystycznej kreacji i scalają ją z otoczeniem. Dodając tam dzieło obejmujemy drogę spójności, gdzie wnętrze, maszyna a dzieło, staną się monolitem, a warsztat spełniać będzie zadanie muzeum, gdzie eksponatem może stać się wszystko. Sztuka a maszyna nie będą odmiennymi biegunami, lecz będą korespondować ze sobą na potrzeby widza. Dzieło o ukierunkowanej ideologii całkowicie może zmienić swój przekaz na nową jakość. Tym samym w przestrzeni warsztatu, niektóre dzieła staną się częścią instalacji. Jest to swoiste wyzwanie artystyczne, aby dzieło zintegrowane z przestrzenią zaskakiwało i dało odczyt oryginalnego symbolu i zaskakującej asocjacji popartej dużą swobodą. Przestrzeń warsztatu jest właśnie idealnym inkubatorem dla oryginalnych idei i nowych zjawisk do ekspozycji i nie tylko. 

Akcja ta, która używa obecności innych dialogów przestrzennych, ustala nowy status obecności dzieła. Wysyła sygnał oczyszczony z ideologicznych konserwatywnych tendencji, iż dzieło najlepiej wygląda w galerii. 

Niezależna Akademia Frenetyków
Dawid Kędzierski


Niezależna Akademia Frenetyków to grupa artystyczna powstała 2007 r. z inicjatywy trojga w tym czasie studentów (Dawida Kędzierskiego, Magdy Sięki, Anny Kardasz) Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Obecnie należą do niej absolwenci uczelni artystycznych z Rzeszowa, Krakowa, Lublina, Presova, Lwowa. Maja oni w swoim dorobku kilka wystaw zbiorowych m.in. w Filharmonii Rzeszowskiej, czy na dachu rzeszowskiego akademika.

Mottem grupy, tak w sztuce, jak i w życiu, jest stwierdzenie, że na sztukę nie ma recept, bo w niej liczy się instynkt – wewnętrzny głos artysty.

W ramach działalności grupy, by podkreślić, że sztuka nie zamyka się jedynie w murach artystycznej pracowni, organizowane są również plenerowe wyjazdy w niekonwencjonalne miejsca jak np. Dom Starców w Lubomierzu, czy zamek w Krasiczynie.

Jednodniowa wystawa odbyła się 12 czerwca 2011 r. w zakładzie kamieniarskim. Nowy Targ ul. Św. Doroty 34 o godzinie 16.45. Inicjatorem obecnej akcji jest Dawid Kędzierski, a brali w niej udział: autor pomysłu, Magdalena Sięka Kędzierska, Katarzyna Plewa, Agnieszka Rokicka, Gabriel Szyrszeń, Michał Mroczka, Sebastian Warszawa, Anna Chmielowska, Sylwia Wójcik.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Wisiorek "Ogródek 3"Wisiorek "Ogródek 3"Wisiorek, z sukna, filcu i cekin. Średnica zawieszki 6 cm. Obw. 70 cm.
    30 zł
  • Ludowe etui na tablet VILudowe etui na tablet VILudowe etui z ciemno-szarego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł
  • Poduszka brązowaPoduszka brązowaPoduszka z sukna filcowego w kolorze ciemno-brązowym z motywem ludowym haftowanym ręcznie, wypełniona materiałem syntetycznym. Wymiary ok. 38 na 38 cm.
    100 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.