PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Kultura

Opera Góralska w Nowym Targu

Niedziela, 26 czerwca 2011 r.
Autor: Piotr Rayski-Pawlik

fot. Piotr Rayski-PawlikOwacją na stojąco ponad sześćsetosobowa publiczność dziękowała wykonawcom opery góralskiej „Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu”, która wystawiona została w auli Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej. Było to już drugie wykonanie tego dzieła w reżyserii Józefa Pitonia opartego na libretcie Franciszka Łojasa-Kośli.


Opera wykonywana przez ponad 120 muzykantów i śpiewaków z całego szeroko rozumianego Podhala składa się z czterech aktów. Pierwszy to czas, w którym polski kardynał Karol Wojtyła zostaje wybrany na następcę świętego Piotra. Drugi akt przenosi słuchaczy do Nowego Targu, gdzie bł. Jan Paweł II po raz pierwszy spotkał się z góralami jako Papież. Dwa kolejne akty, jak łatwo się domyślić, to Zakopane i Ludźmierz.

Premiera tego regionalnego arcydzieła, którego inicjatorem był ks. Władysław Zarębczan odbyła się 12 czerwca w Zakopanem z udziałem kard. Stanisława Dziwisza. Wielką pomocą w stworzeniu góralskiej opery wykazały się podhalańskie samorządy, w tym nowotarski, a także kustosz Bazyliki Matki Boskiej Ludźmierskiej ks. Tadeusz Juchas i rektor Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej prof. Stanisław Hodorowicz.


W serwisie WATRA wkrótce obszerna fotorelacja z nowotarskiej premiery opery góralskiej „Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu”.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Magnes Folk na lodówkę VIIIMagnes Folk na lodówkę VIIIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • SAGA - Trebunie TutkiSAGA - Trebunie TutkiTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu zespołu Trebunie-Tutki. Na płycie CD AUDIO występują:  Władysław Trebunia-Tutka, Stanisław Trebunia-Tutka , Henryk Trebunia-Tutka...
    30 zł
  • „Gwołtu, co sie nie robi”„Gwołtu, co sie nie robi”Płyta DVD zawiera spektakl „Gwołtu, co sie nie robi” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej. (czas: 2 godz. 3 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. J...
    30 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.