PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Kultura

Opera Góralska w Nowym Targu

Niedziela, 26 czerwca 2011 r.
Autor: Piotr Rayski-Pawlik

fot. Piotr Rayski-PawlikOwacją na stojąco ponad sześćsetosobowa publiczność dziękowała wykonawcom opery góralskiej „Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu”, która wystawiona została w auli Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej. Było to już drugie wykonanie tego dzieła w reżyserii Józefa Pitonia opartego na libretcie Franciszka Łojasa-Kośli.


Opera wykonywana przez ponad 120 muzykantów i śpiewaków z całego szeroko rozumianego Podhala składa się z czterech aktów. Pierwszy to czas, w którym polski kardynał Karol Wojtyła zostaje wybrany na następcę świętego Piotra. Drugi akt przenosi słuchaczy do Nowego Targu, gdzie bł. Jan Paweł II po raz pierwszy spotkał się z góralami jako Papież. Dwa kolejne akty, jak łatwo się domyślić, to Zakopane i Ludźmierz.

Premiera tego regionalnego arcydzieła, którego inicjatorem był ks. Władysław Zarębczan odbyła się 12 czerwca w Zakopanem z udziałem kard. Stanisława Dziwisza. Wielką pomocą w stworzeniu góralskiej opery wykazały się podhalańskie samorządy, w tym nowotarski, a także kustosz Bazyliki Matki Boskiej Ludźmierskiej ks. Tadeusz Juchas i rektor Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej prof. Stanisław Hodorowicz.


W serwisie WATRA wkrótce obszerna fotorelacja z nowotarskiej premiery opery góralskiej „Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu”.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Torebka filcowa IXTorebka filcowa IXTorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł
  • Grafika Folk w ramce XGrafika Folk w ramce XGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł
  • Grafika Folk w ramce VGrafika Folk w ramce VGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.