PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Kultura

Małopolski Festiwal Smaku

Poniedziałek, 9 lipca 2012 r.
Autor: Piotr Rayski-Pawlik

fot. Piotr Rayski-Pawlik„Juhaskie jadło” Janiny Zborowskiej z Witowa zdobyło grand prix nowotarskiego półfinału 8. Małopolskiego Festiwalu Smaku zorganizowanego w niedzielę pod Miejską Halą Lodową. Gaździna zyskała także uznanie publiczności w plebiscycie i zajęła pierwsze miejsce w kategorii „jak u mamy” żeberkami na żętycy.


W pozostałych kategoriach zwyciężyły redykołka z żurawiną Wojciecha Komperdy z Ratuowa (ekologiczne przysmaki), oscypek Stanisława Barnasia z Czerwiennego (tradycyjne specjały) oraz chleb „Zadyma” z restauracji „Zadyma” w Szaflarach (smakołyk z legendą). 

Ocena na półfinale odbywała się na dwa sposoby. Ocena publiczności w przypadku grand prix byłą zgodna z jurorami (Zbigniew Kurleto - szef kuchni w krakowskiej restauracji „Eureka", a wraz z aktorami Sebastianem Wątrobą i Grzegorzem Komendarkiem). Drugie miejsce zdobył pstrąg z gospodarstwa „Kali” Józefa Magiery z Lipnicy Wielkiej, trzecie – tu również zgodnie z publicznością – chleb „Zadyma”. W konkursie gotowania zwyciężyła restauracja Villa Toscana za gulasz nowotarski z makaronem i warzywami. 

- Jury miało trudną, a może i nawet niewdzięczną rolę bo musiało wybrać spośród wielu potraw, a wszystkie były dobre – powiedział Burmistrz Marek Fryźlewicz dziękując za organizację imprezy Urzędowi Marszałkowskiemu z władzami województwa na czele. 

Oprócz wszelkiego rodzaju pyszności oferowanych na stoiskach przez uczestników nowotarskiego półfinału Festiwalu, nie zabrakło strawy duchowej w postaci występów „Hyrnych”, koncertu zespołu „Insomina”, a przede wszystkim gwiazdy dnia „InoRos”, która bawiła publiczność zgromadzoną licznie na nowym parkingu przy lodowisku.

Zobacz w naszym sklepie:
  • 9 SIYŁ - „NOWYJ WIESNY PRZYSEŁ CAS” - album dwupłytowy9 SIYŁ - „NOWYJ WIESNY PRZYSEŁ CAS” - album dwupłytowy„NOWYJ WIESNY PRZYSEŁ CAS” to drugi album zespołu składający się również z dwóch płyt. Pierwsza płyta to tradycyjne melodie podhalańskie. Na drugiej płycie prezentujemy...
    32 zł
  • Sakiewka IIISakiewka IIISakiewka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na rzep. Szerokość ok. 10 cm Wysokość ok. 17 cm Długość ze sznurkiem ok. 50 cm Materiał: Filc Kolor: Popielaty
    40 zł
  • Grafika Folk w ramce IIGrafika Folk w ramce IIGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.