PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Kultura

O strojach góralskich z zaangażowaniem

Poniedziałek, 23 lipca 2012 r.
Autor: Piotr Rayski-Pawlik

fot. Piotr Rayski-Pawlik„Z Nowego Targu do Kieżmarku – stroje ludowe pogranicza polsko-słowackiego” to nowa książka autorstwa Stsnisławy Trebuni-Staszel i Jana Olejnika o wszystko mówiącym tytule wydana przez Burmistrza Nowego Targu Marka Fryźlewicza. W piątek w Państwowej Szkole Muzycznej w Nowym Targu odbyła się promocja tego ciekawego wydawnictwa.


- W tej książce chciałam rozwinąć te wątki, które w poprzednich były pomijane – opowiadała o jej genezie Stanisława Trebunia-Staszel. - Sięgnęłam też do nowych źródeł i to zarówno jeśli chodzi o literaturę, jak i materiał fotograficzny. Chciałam też pokazać trochę nowych twarzy. Jeżeli chodzi o literaturę to szerzej omówiłam bardzo ciekawą publikację, która ukazała się w 1926 r. napisaną przez Władysława Gądzikiewicza o właściwościach higienicznych stroju góralskiego. Otóż ten badacz właśnie analizował próbki sukna góralskiego i płótna i badał takie właściwości sukna jak ściśliwość, wchłanialność wody, własności cieplne, przewodnictwo, stopień zanieczyszczenia, barwę i krój. I po tych swoich badaniach stwierdził, że ubranie góralskie optymalnie dostosowane jest do warunków klimatycznych i górskich, bo świetnie chroni przed chłodem, przed zimnem i przed słońcem.

Inny powód, dla którego ta książka jest inna i wyróżnia się na tle tych pozostałych, to zdaniem autorki zaangażowany ton. - Uczono nas, że etnograf powinien badać, obserwować, opisywać, nie powinien oceniać. A ja w tej publikacji właśnie pozwoliłam sobie na pewne osobiste akcenty i jak będą państwo czytać tę książkę, to na pewno zauważycie, że jestem osobą, której ta kultura jest bardzo bliska i bardzo zależy mi na tym, żeby ta nasza kultura podhalańska trwała i strój nadal się rozwijał – tłumaczyła badaczka. 

Podczas promocji wystąpił zespół „Młode Podhale” prowadzony przez Stanisławę Trebunię-Staszel przy Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej oraz zespół regionalny „Kicora” z Lendaku. 

Publikacja została dofinansowana przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu „Tatry” w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013. Książka jest elementem projektu „Transgraniczna podróż Nowego Targu do Kieżmarku – śladami stroju ludowego”, w ramach którego zorganizowane były również dwa pokazy mody regionalnej: w Nowym Targu na Jarmarku Podhalańskiego oraz w Kieżmarku podczas Międzynarodowych Targów Ludowego Rzemiosła „ELRO”.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Magnes Folk na lodówkę IVMagnes Folk na lodówkę IVMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Aniołek średni IIIAniołek średni IIIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 6,5 cm. Wysokość 9 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    10 zł
  • Ludowe etui na tablet VLudowe etui na tablet VLudowe etui z szarego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.