PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Kultura

Premiera filmu „Therion”

Wtorek, 24 lipca 2012 r.
Autor: Piotr Rayski-Pawlik

fot. Piotr Rayski-PawlikZ wielkim zainteresowaniem Nowotarżan spotkał się innowacyjny pomysł nowotarskiego filmowca Wojciecha Jachymiaka, który w wielu zakątkach świata nakręcił film pt. „Therion”. Do plenerowego kina na złączach Białego i Czarnego Dunajca przyszedł nadkomplet publiczności. O samym filmie najlepiej pisze autor na oficjalnej stronie www.therion.pl: „Tytuł filmu został zaczerpnięty z języka greckiego, w którym "Therion" to Bestia z Apokalipsy.


Reżyser filmu oparł film na objawieniach Marii siódmego posłańca Apokalipsy świętego Jana. Świat chcą przejąć tajne organizacje wywodzące się z szatana. Plany przejęcia kontroli nad ludźmi skrupulatnie realizowane przez set lecia dzisiaj się dopełniają. Ludzkość przygotowuje się do odparcia ataku zła. Czas Apokalipsy choć w swoim wymiarze jest przerażającą wizją głodu, wojen i upadku człowieka, to w rzeczywistości jest nadzieja odzyskania utraconego raju. 

Poprzez historię ludzi w Afryce poznajemy makabryczne praktyki tajnych organizacji i nowych kościołów, które podczas swoich mszy zabijają dzieci ofiarowując je bestii, szatanowi. Okultystyczne praktyki na świecie są również treścią objawień, które odkrywają przed nami apokalipsę tego świata, przepełnionego kultem zła. 

Film oparty jest na otwarciu kolejnych Pieczęci Apokalipsy św. Jana czytane przez argentyńskiego księdza na tle ołtarza z barankiem ofiarnym znajdującym się w Autonomii Palestyńskiej w Strefie Gazy. Kościół został zbudowany na trasie przejścia Świętej Rodziny z Egiptu do Jerozolimy, co zostało utrwalone w malowidłach na głównym ołtarzu. Obrazem do tekstu Apokalipsy są święta Wielkiej Nocy w 100 osobowej wspólnocie palestyńskich katolików. 

Objawienia przybliżają nam kulisy korytarzy Watykanu, w którym planowane jest wprowadzenie Antychrysta i wypędzenie Benedykta XVI, ostatniego Papieża na Ziemi. Kościół będzie zmuszony do potajemnego odprawiania mszy świętej, aż do czasu zniszczenia zła na świecie. Obraz resztki Kościoła na ziemi symbolicznie przedstawiamy przez wspólnotę w Nowym Jorku na Bronksie co jest pretekstem do spojrzenia na bezdomność w Ameryce, narkomanię, prostytucję, aborcję, eutanazję... 

Zdjęcia do filmu były realizowane na terenie Kenii, San Francisco, Nowego, Jorku, Strefie Gazy w Autonomii Palestyńskiej, Albanii , Egiptu.” 

Projekcja filmu poprzedzona była rozmową o Jaskini Obłazowej, która była inspiracją do innego filmu Wojciecha Jachymiaka wyświetlonego przed „Therionem” jako ozdobnik do koncertu. Obłazowa, w której dr Paweł Valde Nowak dokonał jednego z największych odkryć archeologicznych na świecie – znalazł miejsce w którym dziesiątki tysięcy lat temu odbywały się obrzędy nie do końca jeszcze wyjaśnionego kultu, a jednym z odkrytych tam przedmiotów był bumerang. Rozmowę z redaktor naczelną „Tygodnika Podhalańskiego” Beatą Zalot, która szeroko rozpisywała się o odkryciu przeprowadził Marcin Ozorowski.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Magnes Folk na lodówkę IXMagnes Folk na lodówkę IXMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Torebka filcowa XTorebka filcowa XTorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł
  • Magnes Folk na lodówkę IIMagnes Folk na lodówkę IIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.