PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Kultura

Zbigniew Święch opowiadał o legendach

Wtorek, 11 grudnia 2012 r.
Autor: Piotr Rayski-Pawlik

fot. Piotr Rayski-PawlikŚwięta Katarzyna Aleksandryjska jest nie tylko patronką Miasta Nowego Targu, ale opiekowała się także tajemniczym Rycerzem św. Katarzyny na Maderze, którym prawdopodobnie był zbiegły po klęsce pod Warną polski król Władysław Warneńczyk. Obszerny wykład związany z tą legendą przy okazji wizyty znanego pisarza Zbigniewa Święcha przeprowadził asystent badacza Tomasz Kostka, oraz żona badacza Romana Habowska-Święch.


- Historia nie jest nauką ścisłą. Nie walczy z legendami. Nie należy z nimi walczyć, lecz ubogacać – podkreślał Tomasz Kostka podczas otwartego wykładu zorganizowanego przez nowotarski Uniwersytet Trzeciego Wieku. Małżeństwo Święchów pojechało na Maderę szukać śladów związków króla z rycerzem, który według najnowszych przesłanek mógł być ojcem samego Krzysztofa Kolumba. Jednym z dowodów były fragmenty średniowiecznych obrazów. Wówczas nie portretowało się osobiście, ale malarze uwieczniali twarze fundatorów obrazów w postaciach świętych umieszczanych na swoich dziełach. Szaty i wizerunki Warneńczyka oraz Kolumba rzeczywiście uderzają podobieństwem. 

Sam Zbigniew Święch, autor sławnej książki „Klątwy, mikroby i uczeni” mówił z uwagi na stan zdrowia dość krótko. Ale większość wiedzy, którą zdobył przez dziesiątki lat zawarta jest w jego książkach, a te można było nabyć na miejscu.

Zobacz w naszym sklepie:

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.