PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Kultura

Uczniowie z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego Nr 1 na gościnnych występach

Poniedziałek, 14 stycznia 2013 r.
Autor: Halina Szewczyk

fot. Archiwum SOSW Nr1Ostatnie dwa dni przed zimowymi feriami grupie 21 uczniów SP i Gimnazjum z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego Nr 1 w Nowym Targu upłynęły pod znakiem wycieczek i występów artystycznych. Stało się to za sprawą przedstawienia Jasełek, które zostały przygotowane – trzeba to szczerze przyznać – z ogromnym wysiłkiem i nakładem pracy. Bo też zadanie nie było łatwe. Scenariusz tego przedstawienia był napisany z myślą o uczniach ogólnodostępnych gimnazjów, a nie dla dzieciaków z podstawówki. Owszem, pomagali im też uczniowie Gimnazjum, ale i dla nich wyzwanie to było nie lada.


Najpierw nauka czytania tekstu, potem żmudna praca nad opanowaniem pamięciowym długich fragmentów – tutaj pomagali nauczyciele i wychowawcy. Następnie próby poszczególnych aktów, a wreszcie mozolne i nużące próby całego przedstawienia. Jeszcze stroje dla każdego z 21 aktorów, dekoracja no i można było startować…

Premiera przed społecznością szkolną pokazała, że mali artyści sprostali tak poważnemu wyzwaniu; i że nie można poprzestać na jednym tylko występie; że trzeba je przedstawić szerszej publiczności. I tak zaczęło się artystyczne tourne: uczniowie najpierw zawitali do Szkoły Podstawowej w Ponicach, potem pojechali do Rokicin Podhalańskich. W kolejnym dniu zaprezentowali swoje talenty przed społecznością Zespołu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Rdzawce, a następnie w Szkole Podstawowej nr 4 na nowotarskiej Niwie. Wszędzie ich występy były przyjmowane z zainteresowaniem i podziwem -  zarówno za strony uczniów, jak i nauczycieli oraz dyrekcji. Nie szczędzono słów pochwały ani wyrazów uznania. Obok rzęsistych oklasków uczniowie otrzymali słodycze bądź zostali zaproszeni na poczęstunek przy herbatce i ciastkach.

Należy podkreślić, że takie występy są bardzo ważne z wielu powodów. Udziałem uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim jest dotkliwe doświadczenie niepowodzenia szkolnego. Niejako przypieczętowaniem tego – w ich mniemaniu -  jest fakt, że są uczniami „szkoły specjalnej”. Dla większości z nich jest to pewnego rodzaju stygmat,
z którego trudno im się wyzwolić. I chociaż są szczęśliwi, bo takie wyjazdy z występami to dla nich frajda, zabawa i możliwość oderwania się od szkolnej ławki, to trzeba pamiętać, że jednocześnie jest to dla nich ogromne wyzwanie. Muszą przełamać w sobie wstyd i różne opory, mające swe źródło właśnie w poczuciu bycia gorszym w stosunku do rówieśników.

Dlatego udany występ, oklaski i podziw oraz wyrazy uznania ze strony rówieśników i nauczycieli  z ogólnodostępnych szkół są tak ważne dla podniesienia ich samooceny i poczucia własnej wartości. Przyczynia się to też do wzrostu ich wiary we własne siły, a to z kolei stanowi podstawowy warunek budowania motywacji do nauki i wysiłku oraz wiary we własny, osobisty sukces.

Z drugiej zaś strony te artystyczne prezentacje w pobliskich szkołach są doskonałą – i  co ważniejsze – skuteczną metodą przełamywania i obalania stereotypów myślowych, które wciąż funkcjonują w społeczeństwie na temat ograniczonych możliwości  uczniów ze szkoły specjalnej, jak i też wyników pracy dydaktyczno-rewalidacyjnej w tychże szkołach.  I nagle okazuje się, że właśnie ci uczniowie potrafią tak wspaniale zaprezentować swoje talenty w Jasełkach; że wszyscy ich oglądający są pod wielkim wrażeniem. Nauczyciele nie kryli zaskoczenia, bo – jak sami to przyznawali – oni  się nie spodziewali, że ci uczniowie potrafią opanować pamięciowo takie długie teksty; i grać tak wspaniale; i z takim zaangażowaniem.

Zaimponowali swoim rówieśnikom i zebrali oklaski i brawa, na które w pełni zasłużyli, ponieważ musieli się bardzo napracować, by osiągnąć taki efekt, który ich rówieśnikom przychodzi o wiele łatwiej.

Bardzo serdecznie dziękujemy za tak serdeczne, miłe i otwarte przyjęcie ze strony Dyrekcji szkół, nauczycieli i samych uczniów.  Dziękujemy również za zaproszenie z kolejnymi przedstawieniami. Przyjedziemy z pewnością!

Zobacz w naszym sklepie:
  • Portfel IIPortfel IIPortfel filcowy z haftowanym ludowym motywem. Zamykany na rzep. Środek z brązowej podszewki.   Szerokość ok. 13 cm Wysokość ok. 12 cm Materiał: Filc Kolor: Brązowy...
    35 zł
  • Bransoletka "Mix 2"Bransoletka "Mix 2"Bransoletka "Mix 2" Obwód - 18,5 cm. Materiały: Agat, Koral, Szkło, Masa perłowa, Metal. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz.
    60 zł
  • „Baby i Dezerterzy”„Baby i Dezerterzy”Płyta DVD zawiera spektakl „Baby i dezerterzy” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej (57 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka działający...
    30 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.