PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Kultura

Ignacy Jan Paderewski

Poniedziałek, 11 listopada 2013 r.
Autor: Maria Stasińska

Ignacy Jan PaderewskiIgnacy Jan Paderewski - nazywany największym ze wszystkich, mistrzem, królem pianistów, czarodziejem klawiatury. Człowiek, który zapisał się na kartach historii, jako wybitny pianista i kompozytor, ale także jako premier i minister spraw zagranicznych RP. Niesamowitą opowieść o jego życiu można było usłyszeć w przeddzień rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Targu, na koncercie którego gościem specjalnym był Bogusław Kaczyński - krytyk muzyczny, popularyzator kultury polskiej, prezenter i autor wielu programów. Opowieść przeplatana była występami muzycznymi, wybitnego pianisty młodego pokolenia, Piotra Kosińskiego, dzięki któremu można było usłyszeć kompozycje Paderewskiego.


Koncert został przyjęty z ogromnym entuzjazmem, ze względu na wyjątkowo ciekawy sposób prezentacji  życia muzyka. Była to prawdziwa lekcja historii o wybitnym Polaku, zażyłym patriocie i człowieku silnej woli, opowiedziana bardzo barwnie  przez Kaczyńskiego. Odnosił się on też momentami do współczesnego patriotyzmu, do tego aby nie zapomnieć, że Polska jest i była potęgą. Na końcu wspomniał o innych wielkich osobistościach, takich jak Chopin, czy Jan Paweł II, podając ich obok Paderewskiego za wzór, który młodzi Polacy powinni naśladować. Dowodem tego iż koncert naprawdę się podobał, zarówno część historyczna jak i muzyczna, była długa owacja na stojąco.

Dla tych zaś którzy nie mogli być na tym wyjątkowym wydarzeniu przybliżamy historię, życia Ignace go Jana Paderewskiego. I.J. Paderewski przyszedł na świat w Kuryłówce na Podolu w 1860 r., w rodzinie patriotycznej. To właśnie tutaj objawił swój talent muzyczny, grając na starym domowym fortepianie. Został wysłany do Warszawy w wieku 12 lat, aby nadal kształcić się w kierunku muzycznym. Pomimo wielu przeszkód, szczególnie finansowych, a także braku wsparcia ze strony rodziców, którzy wcześniej zmarli, ukończył szkołę i studia. Na życie zarabiał jako nauczyciel i kompozytor. Wkrótce poślubił Antoninę Korsakównę, poznaną w czasie studiów. Niestety niedługo trwało szczęście muzyka, gdyż Korsakówna niedługo potem zmarła, pozostawiając Paderewskiemu owoc ich miłości- kilkumiesięcznego Alfreda. Syn okazał się upośledzony i mimo wielu zabiegów, zmarł w wieku 21 lat. Paderewski  pomimo wielu dramatycznych doświadczeń, kontynuował muzyczna edukację. W czasie zagranicznych wojaży spotkał m.in. słynną polską aktorkę Helenę Modrzejewską. Ta, zafascynowana jego talentem, podarowała mu pokaźną sumę pieniędzy. Za tę kwotę mógł kontynuować naukę w Wiedniu pod kierownictwem Teodora Leszetyckiego. Jego mistrz polecił go później na posadę nauczyciela gry na fortepianie w Strasburgu. Pierwszy większy sukces odniósł, debiutując jako pianista w 1887 r., a w 1888 r. miał miejsce jego pierwszy duży koncert w Paryżu.

Później przez pewien czas przebywał w Londynie, gdzie koncertował między innymi przed samą królową Wiktorią. Wielkim sukcesem okazało się jego pierwsze tournée po Stanach Zjednoczonych w latach 1891–1892, na które Paderewski zmuszony był się udać z powodu kłopotów finansowych. Na stałe zamieszkał w USA. Podczas koncertowania w USA odniósł kontuzję dłoni, myślał nawet o zakończeniu kariery. Sprawność dłoni przywrócił mu Friedrich Lange – pionier niemieckiej chirurgii w Ameryce.

Paderewski skomponował swoje jedyne dzieło sceniczne, operę Manru, na przełomie stulecia. Jej prapremiera odbyła się w Dreźnie 29 maja 1901 r., a wkrótce zaprezentowano dzieło we Lwowie. Prapremiera amerykańska odbyła się w Metropolitan Opera 14 lutego 1902 r., odbyło się jeszcze 9 przedstawień w tym samym sezonie, po czym utwór zszedł z afisza i nie został nigdy wznowiony. Należy tu dodać, że Manru pozostaje jedyną polską operą (skomponowaną przez Polaka) wystawioną w Metropolitan Opera.

Po wybuchu I wojny światowej zaczął prowadzić szeroko zakrojoną działalność dyplomatyczną na rzecz Polski i Polaków, wykorzystując swą popularność na Zachodzie.

Jego talent polityczny i głęboki patriotyzm, doprowadziły iż w 1919r. został premierem, pełniąc również funkcję ministra spraw zagranicznych. Właściwie do końca życia był  mocno zaangażowany politycznie. Po wybuchu II wojny światowej Paderewski wszedł w skład władz Polski na uchodźstwie. Został przewodniczącym Rady Narodowej Rzeczypospolitej Polskiej w Londynie, która stanowiła substytut Sejmu na emigracji. We wrześniu 1940, mimo podupadającego zdrowia, udał się raz jeszcze do USA, by działać na rzecz Polski. Spowodował między innymi uzyskanie przez rząd Sikorskiego kredytów na uzbrojenie Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Robił także to co najbardziej kochał, a mianowicie koncertował na fortepianie. Zmarł na zapalenie płuc w 1941 roku, przebywając w Nowym Jorku. Pierwotnie pochowano go na Narodowym Cmentarzu w Arlington w pobliżu Waszyngtonu. Jednak 29 czerwca 1992 r. trumnę z jego prochami sprowadzono do Polski, gdzie spoczęła w krypcie archikatedry św. Jana w Warszawie. Pośmiertnie odznaczony orderem wojennym Virtuti Militari.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Magnes Folk na lodówkę VIIMagnes Folk na lodówkę VIIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Bransoletka "Mix 1"Bransoletka "Mix 1"Bransoletka "Mix 1" Obwód - 18 cm. Matriały: Jadeit, Lapis lazuli, Turkus, Aragonit, Koral, Szkło. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz.
    65 zł
  • Bransoletk​a "Z pirytem"Bransoletk​a "Z pirytem"Bransoletka z fasetowanym pirytem, z perełkami rzecznymi, oraz z oliwek hematytowych. Obw. 20,5 cm.
    50 zł

Galerie zdjęć:

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.