PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Kultura

V Noc Muzeów w Nowym Targu

Niedziela, 24 maja 2015 r.
Autor: Tanita Zborowska

V Noc Muzeów w Nowym TarguMiejski Ośrodek Kultury składa serdeczne podziękowania wszystkim wolontariuszom , którzy wsparli działania nowotarskich instytucji i stowarzyszeń w ramach V Nocy Muzeów w Nowym Targu, a byli to uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego w Nowym Targu: Agnieszka Pater, Marta Zygmund, Karolina Grońska, Emilia Hajduga, Dominik Bielak, Dominika Tomczewska – Iskrzyska, Maciej Czubernat, Kamil Starczowski, Mateusz Rzadkosz, Jakub Chudoba, Stanisław Krzysztofek, Karolina Hornik oraz Kacper Lendecki – autor zdjęć i Tanita Zborowska.


16 maja w naszym mieście odbyła się piąta edycja Nocy Muzeów. Także Nowy Targ włączył się do akcji, w której udostępnia się wieczorem zwiedzającym wszystkie muzea i galerie za darmo.
Dzięki inicjatywie Miejskiego Ośrodka Kultury oraz Muzeum Podhalańskiemu im. Czesława Pajerskiego otwarto wiele wystaw oraz zorganizowano wiele atrakcji.

MUZEUM PODHALAŃSKIE im. CZESŁAWA PAJERSKIEGO
W nowotarskim ratuszu można było obejrzeć wystawę pod nazwą „Mieszkańcy kamieniczek nowotarskiego rynku na przełomie XIX i XX wieku”, a wernisaż został poprzedzony krótkim wykładem pani Barbary Słuszkiewicz. Ponadto zwiedzający mogli zobaczyć jakie narzędzia dawniej służyły do pracy nowotarskim rzemieślnikom oraz podziwiać portrety dawnych mieszkańców Nowego Targu autorstwa Michała Rekuckiego a także obrazy przedstawiające ulice naszego miasta, które namalował Tadeusz Jędrysko. Dostępna była również sala papieska, gdzie znajduje się wiele pamiątek po Ojcu Świętym oraz film, który jest wspomnieniem z wizyty papieża w Nowym Targu.

IZBA ZIMNEJ WOJNY I SOCJALIZMU
Obiekt mieszczący się w budynku Urzędu Miasta zawiera wiele ciekawostek dotyczących funkcjonowania Nowego Targu w czasach PRL-u, między innymi stację łączności, gdzie nawiązywano kontakt z resztą jednostek w razie nagłego wypadku, także sekcję obserwacji i analiz oraz sekcja rozpoznawcza, gdzie można było obejrzeć takie czasopisma jak „ Trybuna Ludu”, „Gazeta Krakowska” czy „Świat Mody”.

SALA TRADYCJI KS „PODHALE”
Na terenie nowotarskiego lodowiska udostępniono zwiedzającym wystawę „W blasku 19 koron” ukazującej dorobek Podhala Nowy Targ, m. in. archiwalne zdjęcia zawodników klubu, historię założenia KS „Podhale”, ciekawostki, projekcję przedstawiającą dzieje nowotarskiego hokeja oraz wiele trofeów tej utytułowanej nowotarskiej drużyny.

Wojewódzka BIBLIOTEKA PEDAGOGICZNA
W bibliotece pedagogicznej można było obejrzeć wystawę pt. „Świat w trampkach i z plecakiem, czyli o wędrowaniu bez Googlemaps i Wikipedii” autorstwa Jagody Jurkowskiej oraz Szczepana Kowalskiego. Zawierała ona wiele wydawnictw oraz akcesoriów turystycznych związanych z PTT-K oraz TT oraz PTT.

GALERIA „JATKI”
W nowotarskiej galerii można było podziwiać wystawę pt. „Pedagodzy z Katedry Malarstwa i Rysunku wydziału Grafiki i Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi” oraz późnym wieczorem odbyło się spotkanie z panem Piotrem Kardasem pomysłodawcą i organizatorem Festiwalu Polskiej Animacji „O!PLA”,a także projekcja wielu bardzo interesujących animacji, po których widzowie mieli za zadanie wybrać te, które najbardziej się im podobały.

BURSA GIMNAZJALNA
Na terenie Bursy Gimnazjalnej im. dra Jana Bednarskiego odbyła się wystawa historyczna „Chwała Bohaterom w Powietrzu i na ziemi”, która przedstawiała dzieje walczących Podhalan podczas II wojny światowej, a ponadto można było zapoznać się z historią Bursy Gimnazjalnej, która ma bardzo długą tradycję i bogatą historię. Zorganizowano także atrakcje dla najmłodszych- gry „Władcy Beskidów 1914” oraz „Pamięć 39” oraz inne zadania sprawnościowe.

MIEJSKI OŚRODEK KULTURY W NOWYM TARGU
W ramach „Nocy Muzeów” nowotarski MOK zorganizował koncert Agnieszki Osieckiej, która wykonała wspaniałe utwory w ramach projektu „Osiecka-Krajewski-Grochowicz”. Na scenie zabrzmiały aranżacje utworów autorstwa dwóch ważnych postaci dla historii polskiej muzyki – Agnieszki Osieckiej oraz Seweryna Krajewskiego

Odwiedzając wszystkie miejsca czynne podczas Nocy Muzeów zainteresowane osoby miały możliwość zebrać kolekcję 6 pocztówek. Pocztówki z fotografiami ze zbiorów Muzeum Podhalańskiego zostały wydane w krótkiej serii- specjalnie z okazji piątej, jubileuszowej Nocy Muzeów w Nowym Targu.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Bransoletka "Czerwona"Bransoletka "Czerwona"Bransoletka "Czerwona" Obwód 21 cm. Materiały: Szkło i srebro. Zapięcie szufladkowe. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz.
    55 zł
  • Magnes Folk na lodówkę VIIIMagnes Folk na lodówkę VIIIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Torebka filcowa XVTorebka filcowa XVOkrągła torebka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki.   Obwód ok. 57 cm Wysokość ok.20 cm Wysokość z...
    60 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.