PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Kultura

Kulturalna Stolica Podhala w październiku

Poniedziałek, 2 października 2017 r.
Autor: MOK NT

Kulturalna Stolica Podhala w październikuKolejna edycja Muzycznych Czwartków w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Targu (al. Tysiąclecia 37) startuje od października. Będziemy spotykać się w każdy czwartek kolejno 5, 12, 19 i 26 października o godz.20.00, (jeden wyjątek godz. 20.30 w dniu 12 października), a zapowiada się wyjątkowo „międzynarodowo” – zagrają dla Państwa: 5 października Zespół Už jsme doma, Teplice, Czechy /progressive rock, post punk/, 12 października duet Jarząbek-Jurkiewcz, Lublin, Polska /piosenki Jaromira Nohavicy/, 19 października Zespół Zośka C-dur, Kraków, Polska /szanty/ oraz 26 października Zespół Gogodzy Ganski, Iwanofrankowsk, Ukraina /hucul folk, klezmer, reagge, ska/. To koncerty na których warto być i muzyka koniecznie do posłuchania. Bilety tylko 10zł.


Z kolei w dwa piątki 6 i 13 października o godz.10.00 w Muzeum Podhalańskim (Ratusz, Rynek 1) realizowany będzie program edukacyjno-naukowy „Zaginiony Legion Piłsudskiego. Kwatera wojenna w Nowym Targu z lat 1914-1923”. W pierwszy z piątków odbędzie się wykład „Legiony Polskie w walce o wolną i suwerenną” mgr. Lesława Dalla (Muzeum Tatrzańskie) oraz projekcja filmu dokumentalnego „Błękitny Generał”, reż. Ewa Szakalicka (2003). W kolejny piątek wykład „Walka o granice niepodległej od zakończenia I wojny światowej do porozumień krakowskich (1918­1924)” dr. hab. Jerzego M. Roszkowskiego (AWF Kraków) oraz spacer historyczny po Nowym Targu i miejscach związanych z I wojną światową, który poprowadzi Robert Kowalski (Muzeum Podhalańskie). Wstęp wolny. Program został dofinasowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Prawdziwe święto muzyki góralskiej w dniu 8 października (niedziela) w MOK (al. Tysiąclecia 37), kiedy to odbędzie się kolejna edycja Konkursu Muzyk Podhalańskich im. Tomasza Skupnia. Kategorie konkursowe, które czekają na Państwa: Muzyki dziecięce (skrzypce, złóbcoki, basy) oraz muzyki i soliści (instrumenty pasterskie) /do 15 lat/; Muzyki młodzieżowe (skrzypce, złóbcoki, basy) oraz muzyki i soliści (instrumenty pasterskie) /15 - 18 lat/; Muzyki dorosłe (skrzypce, złóbcoki, basy) oraz muzyki i soliści (instrumenty pasterskie) /powyżej 18 lat/. Tomasz Skupień znakomity muzyk grający na skrzypcach, złóbcokach, basach i dudach; zmarł w 2005r. Tradycję dudziarską przekazał swoim uczniom.

10 października (wtorek) o godz.11.00 kolejna bardzo ważna społeczna akcja w MOKu (al. Tysiąclecia 37) tj. VI Kampania profilaktyki raka piersi w Nowym Targu przygotowana przez Stowarzyszenie Nowotarskie Amazonki. W przewidzianym programie event w  wykonaniu  młodzieży szkół nowotarskich przed MOK, wręczenie 50 talonów na badania usg piersi dla mieszkanek Miasta i Powiatu oraz koncert zespołu młodzieżowego i odczytanie apelu do Gmin o zapewnienie mieszkankom bezpłatnego badania usg piersi. Jak piszą Amazonki: Profilaktyka jest najlepszą odpowiedzią na wzmożoną liczbę zachorowań na raka piersi w naszym kraju. Wcześnie wykryty nowotwór staje się chorobą przewlekłą a nie śmiertelną.

Na koniec Animuję Moje Miasto 2017, czyli już III edycja festiwalu animacji dla dzieci    i młodzieży organizowanego przez Studio Filmowe Effata Anima w nowotarskim MOKu (al. Tysiąclecia 37) w dniach 27-29 października (piątek-niedziela). Nie zabraknie oczywiście pokazów animacji dla dzieci oraz dorosłych. Odbędzie się otwarcie wystawy plastycznej i liczne warsztaty dla dzieci i młodzieży (plastyczno-animacyjne, fotograficzne–malowanie światłem i animacji poklatkowej). Szczegóły na osobnych plakatach. Obecność obowiązkowa dla miłośników kina.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Okładka na zeszyt IIOkładka na zeszyt IILudowe okładka na zeszyt (A5) z brązowego filcu zapinana na guzik, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm, długość 23...
    30 zł
  • Naszyjnik "Porzeczki"Naszyjnik "Porzeczki"Naszyjnik z drobnych Korali rekonstruowanych oraz z przekładek - drobniutkich koralików szklanych. Obwód 49,5 cm. Średnica koralików z korala 0,7 i 0,5 cm. Zapięcie...
    65 zł
  • „Zatraceniec”„Zatraceniec”Płyta DVD zawiera spektakl „Zatraceniec” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej. (czas: 1 godz. 54 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka...
    30 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.