PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Wiadomości

KATYŃ 1940 - PAMIĘTAMY. Powiatowe uroczystości Upamiętniające 70 Rocznicę Mordu Katyńskiego

Poniedziałek, 26 kwietnia 2010 r.
Autor: Powiatowe Centrum Kultury w Nowym Targu

fot. Powiatowe Centrum Kultury w Nowym TarguW czasie Mszy Świętej odprawionej w kościele Św. Katarzyny w Nowym Targu modlono się za pomordowanych w Katyniu, Miednoje, Charkowie, Bykowi i Lwowie oficerów Wojska Polskiego, Korpusu Ochrony Pogranicza, funkcjonariuszy Policji Państwowej, Straży Granicznej i Straży Więziennej. Modlono się za wszystkich pomordowanych na nieludzkiej ziemi. Płomienne kazanie wygłosił ks. Marian Wanat proboszcz parafii Św. Katarzyny.


Po mszy przedstawiciele władz powiatu, miasta, gmin, przedstawiciele rodzin katyńskich, organizacje kombatanckie, przedstawiciele policji, straży pożarnej, związków i organizacji prowadzone przez licznie przybyłe na uroczystość poczty sztandarowe udały się pod Krzyż Katyński. "Naszym obowiązkiem w czasach pokoju jest pielęgnowanie pamięci i tradycji. Może nigdy ojczyzna nie będzie wymagała od nas takiej ofiary, jaką ponieśli ci, którzy zostali zamordowani w Katyniu, najważniejsza dzisiaj jest więc pamięć o ofiarach, które zostały złożone na ziemi rosyjskiej. Pamiętajmy też o tych, którzy umarli nie tylko w Katyniu, ale w Kazachstanie, na Syberii, także po drugiej wojnie światowej" mówił wicestarosta nowotarski Maciej Jachymiak. "Pamięć o czasach minionych i o korzeniach, z jakich nasz naród wyrósł, dała nam ogromną siłę do przetrwania - w czasach zaborów, zniewolenia hitlerowskiego i komunistycznego "- mówił z kolei Robert Kowalski, prezes nowotarskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego.
Apel Poległych z nazwiskami zamordowanych przez NKWD "na nieludzkiej ziemi" Podhalan, odczytał ks. Henryk Paśko, kapelan żołnierzy AK. Następnie pod Krzyżem Katyńskim złożone zostały przez poszczególne delegacje wiązanki biało-czerwonych kwiatów.
Uroczystościom towarzyszyło otwarcie plenerowej wystawy, przygotowanej przez Polskie Towarzystwo Historyczne, Starostwo Powiatowe w Nowym Targu i Powiatowe Centrum Kultury w Nowym Targu "Katyń 1940 - Pamiętamy." Składają się na nią plansze ukazujące m.in. podhalańskie ofiary Katynia i sowieckich obozów, a także dwie tablice upamiętniające ofiary prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem. W uroczystościach pod Krzyżem Katyńskim uczestniczyła też grupa Rycerzy św. Jadwigi Królowej Polski, która wyruszyła w krucjatę spod Krzyża na Giewoncie, przez całą Polskę, do Pomnika Trzech Krzyży w Gdańsku.
Uroczystości zorganizowało Powiatowe Centrum Kultury w Nowym Targu.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Ludowe etui na telefon IILudowe etui na telefon IILudowe etui z szarego filcu, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. telefonu komórkowego. Wymiary: szerokość 9 cm, długość 14,5 cm
    25 zł
  • Ludowe etui na tablet VIILudowe etui na tablet VIILudowe etui z ciemno-szarego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł
  • Ludowe etui na tablet VLudowe etui na tablet VLudowe etui z szarego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.