PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Luty 2011 12345678910111213141516171819202122232425262728 »

Nowy Targ

Wiadomości

Kolejna udana operacja zaćmy u 102-letniej pacjentki

Poniedziałek, 28 lutego 2011 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-Semberecka102-letnia pani Władysława Augustyn z Nowego Targu mimo swojego wieku zdecydowała się na zabieg usunięcia zaćmy. Pierwsze oko zoperowano w listopadzie ubiegłego roku, drugie w minioną sobotę. Pacjentka po 10 latach odzyskała wzrok i jest obecnie w świetniej formie. To wielki sukces dr Violetty Tomczyk-Dorożyńskiej i jej zespołu z NZOZ OKO-TEST w Nowym Targu.


- Widzę wszystkich i pewnie siebie w gazetach zobaczę – cieszyła się pani Władysława, która w niedzielę zgłosiła się do dr Violetty Tomczyk-Dorożyńskiej na kontrolę. Czekało na nią spore grono dziennikarzy, których zaskoczyła świetnym samopoczuciem i humorem. Od razu też zaczęła czytać podaną jej gazetę.

- Dziękuję pani doktor za uleczenie mojego wzroku. Teraz chciałabym zobaczyć Kraków i mieszkająca tam rodzinę – dodała pacjentka.

Obydwie operacje to ogromny sukces współczesnej medycyny i sygnał dla innych osób z tą dolegliwością, by nie obawiały się zabiegu i nie zwlekały. Pacjenci z zaćmą w każdym wieku mogą odzyskać wzrok, a przez to większą sprawność. I co istotne, dzieje się to na Podhalu.

- Usunęliśmy zmętniałą przejrzałą soczewkę i wstawiliśmy nową. Pani Władysława widzi bardzo dobrze i może już nawet czytać. Oczy powinny być zoperowane wiele lat temu, ponieważ tkanki w tym wieku są bardzo kruche. Zabieg trzeba było wykonywać niezwykle precyzyjnie i delikatnie. Pacjentka od listopada widzi na jedno oko, teraz powrót do wszystkich funkcji drugiego oka jest już łatwiejszy. Rekonwalescencja potrwa jeszcze kilka dni, ale już wiemy, że wszystko się udało. Jest to sukces całego zespołu, w tym lekarzy anestezjologów, dzięki którym pani Władysława jest dziś w tak świetnej formie, nie odniosła żadnego uszczerbku na zdrowiu i nic nie czuła podczas operacji – wyjaśniała dr Violetta Tomczyk-Dorożyńska.

Takiemu zabiegowi można się poddać w każdym wieku. Pozwalają na to osiągnięcia współczesnej medycyny. Zabieg jest bezpieczny, bezbolesny i przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym. Jak pokazują statystyki, wcześniej czy później wszyscy będziemy mieć zaćmę i ważna jest świadomość, że nie musimy być na nią skazani.

- Należy się zgłaszać do okulisty na wizyty kontrolne, każdy lekarz w poradni może rozpoznać zaćmę i w odpowiednim momencie skierować pacjenta na zabieg. Zaćma operowana wcześniej jest łatwiejsza do usunięcia, pacjent szybciej powraca do swoich normalnych czynności. Wykonanie zabiegu nie stanowi dziś problemu, ważne jest szybkie rozpoznanie – przekonywała okulistka.

Operacja usunięcia zaćmy została zrealizowana w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego w Niepublicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej „Oko-Test” prowadzonym przez dr n. med. Violettę Tomczyk-Dorożyńską w nowotarskim szpitalu. Ośrodek ten działa już od ponad trzech lat. Zajmuje się diagnostyką i chirurgią oka. Dysponuje nowoczesnym sprzętem, który umożliwia wykonywanie zabiegów w trybie chirurgii jednego dnia.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Magnes Folk na lodówkę VIIIMagnes Folk na lodówkę VIIIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Obraz olejny Folk IObraz olejny Folk IObraz olejny Folk z namalowanym autorskim wzorem inspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Padhala doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Obraz czarno...
    350 zł
  • Gwiozdkowo Opowiostka - Hanka RybkaGwiozdkowo Opowiostka - Hanka RybkaZespół wykonuje kolędy polskie oraz pastorałki pochodzące z Podhala i nie tylko. Prezentowany program jest oparty na płycie zatytułowanej "Gwiozdkowo Opowiastka"...
    25 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.