PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Luty 2011 12345678910111213141516171819202122232425262728 »

Nowy Targ

Wiadomości

Kolejna udana operacja zaćmy u 102-letniej pacjentki

Poniedziałek, 28 lutego 2011 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-Semberecka102-letnia pani Władysława Augustyn z Nowego Targu mimo swojego wieku zdecydowała się na zabieg usunięcia zaćmy. Pierwsze oko zoperowano w listopadzie ubiegłego roku, drugie w minioną sobotę. Pacjentka po 10 latach odzyskała wzrok i jest obecnie w świetniej formie. To wielki sukces dr Violetty Tomczyk-Dorożyńskiej i jej zespołu z NZOZ OKO-TEST w Nowym Targu.


- Widzę wszystkich i pewnie siebie w gazetach zobaczę – cieszyła się pani Władysława, która w niedzielę zgłosiła się do dr Violetty Tomczyk-Dorożyńskiej na kontrolę. Czekało na nią spore grono dziennikarzy, których zaskoczyła świetnym samopoczuciem i humorem. Od razu też zaczęła czytać podaną jej gazetę.

- Dziękuję pani doktor za uleczenie mojego wzroku. Teraz chciałabym zobaczyć Kraków i mieszkająca tam rodzinę – dodała pacjentka.

Obydwie operacje to ogromny sukces współczesnej medycyny i sygnał dla innych osób z tą dolegliwością, by nie obawiały się zabiegu i nie zwlekały. Pacjenci z zaćmą w każdym wieku mogą odzyskać wzrok, a przez to większą sprawność. I co istotne, dzieje się to na Podhalu.

- Usunęliśmy zmętniałą przejrzałą soczewkę i wstawiliśmy nową. Pani Władysława widzi bardzo dobrze i może już nawet czytać. Oczy powinny być zoperowane wiele lat temu, ponieważ tkanki w tym wieku są bardzo kruche. Zabieg trzeba było wykonywać niezwykle precyzyjnie i delikatnie. Pacjentka od listopada widzi na jedno oko, teraz powrót do wszystkich funkcji drugiego oka jest już łatwiejszy. Rekonwalescencja potrwa jeszcze kilka dni, ale już wiemy, że wszystko się udało. Jest to sukces całego zespołu, w tym lekarzy anestezjologów, dzięki którym pani Władysława jest dziś w tak świetnej formie, nie odniosła żadnego uszczerbku na zdrowiu i nic nie czuła podczas operacji – wyjaśniała dr Violetta Tomczyk-Dorożyńska.

Takiemu zabiegowi można się poddać w każdym wieku. Pozwalają na to osiągnięcia współczesnej medycyny. Zabieg jest bezpieczny, bezbolesny i przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym. Jak pokazują statystyki, wcześniej czy później wszyscy będziemy mieć zaćmę i ważna jest świadomość, że nie musimy być na nią skazani.

- Należy się zgłaszać do okulisty na wizyty kontrolne, każdy lekarz w poradni może rozpoznać zaćmę i w odpowiednim momencie skierować pacjenta na zabieg. Zaćma operowana wcześniej jest łatwiejsza do usunięcia, pacjent szybciej powraca do swoich normalnych czynności. Wykonanie zabiegu nie stanowi dziś problemu, ważne jest szybkie rozpoznanie – przekonywała okulistka.

Operacja usunięcia zaćmy została zrealizowana w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego w Niepublicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej „Oko-Test” prowadzonym przez dr n. med. Violettę Tomczyk-Dorożyńską w nowotarskim szpitalu. Ośrodek ten działa już od ponad trzech lat. Zajmuje się diagnostyką i chirurgią oka. Dysponuje nowoczesnym sprzętem, który umożliwia wykonywanie zabiegów w trybie chirurgii jednego dnia.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Korale folkowe IKorale folkowe IKorale folkowe wykonane z zielonego tybetu i żółtej włóczki. Zawiązywane. Długość całości 106 cm.
    70 zł
  • Grafika Folk w ramce XIIIGrafika Folk w ramce XIIIGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł
  • „Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu”„Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu”Płyta DVD zawiera widowisko „Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu” (2 godz. 23 min.) zarejestrowane podczas premiery w 2011 roku w Zakopanem, w kinie Sokół (AKT I i IV)...
    45 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.