PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Wiadomości

Razem możemy więcej!

Poniedziałek, 1 października 2012 r.
Autor: Bogusława Dudek

fot. Dorota KowalczykOd 1994 roku, w każdy trzeci weekend września miliony wolontariuszy; młodzieży, dorosłych, którym zależy na ochronie środowiska, wyrusza do lasów, na pobocza dróg, do parków celem uporządkowania tych terenów. Akcja "Sprzątanie świata" jest częścią międzynarodowego ruchu na rzecz ochrony środowiska. To wspólna lekcja ekologii, której celem jest budzenie i wzmacnianie świadomości ekologicznej Polaków oraz ich odpowiedzialności za środowisko naturalne.


Ideą kampanii jest praktyczna edukacja na rzecz rozwoju zrównoważonego – promocja i kreowanie postaw przyjaznych środowisku w zakresie poszanowania zasobów naturalnych (wody, surowców naturalnych i lasów) oraz racjonalnej gospodarki odpadami, rozumianej jako łańcuch działań, począwszy od unikania tworzenia odpadów przez selektywną zbiórkę po recykling.

Nadleśnictwo Nowy Targ od wielu lat prowadzi edukację przyrodniczo-leśną.
W atrakcyjnej formie pracownicy Nadleśnictwa przybliżają młodzieży podstawowe zagadnienia, dotyczące specyfiki lasu, gospodarki leśnej i pracy leśników. Bardzo ważnym zadaniem jest bowiem kształtowanie właściwych postaw ludzi młodych w stosunku do przyrody. Wiedza wyniesiona ze szkoły, pogłębiona nauką praktyczną, prowadzoną przez leśników jest bardziej atrakcyjna i lepiej się utrwala, a systematyczne działania edukacyjne są niezbędnym warunkiem utrzymania naszego środowiska w dobrej kondycji i czystości.

Tegoroczna akcja „Sprzątanie Świata”  w Szkole Podstawowej nr 4 miała wyjątkowy charakter. Młodzież nie tylko porządkowała tereny w okolicy szkoły i wzdłuż Czarnego Dunajca, ale również pod okiem leśników poznawała tajniki polskich lasów oraz uczyła się, jak należy o nie dbać i jak się należy w nich odpowiednio zachowywać. Śmieci i odpady zebrane w tak ogromnej ilości, pokazały młodzieży, jak ludzie zanieczyszczają środowisko, trując tym samym zwierzęta i siebie.

W programie edukacji ekologicznej znalazła się projekcja filmu „Polskie Lasy Państwowe”, prelekcja, zwiedzanie ekspozycji przyrodniczej oraz mini konkurs wiedzy o ochronie przyrody. Uczniowie posiadający największe wiadomości z zakresu ekologii i ochrony środowiska zostali nagrodzeni książkami o tematyce przyrodniczej oraz słodkimi upominkami.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Sakiewka IISakiewka IISakiewka filcowa z naszytym ludowym motywem. Zamykana na rzep.   Szerokość ok. 11 cm Wysokość ok. 17 cm Długość ze sznurkiem ok. 58 cm Materiał: Filc Kolor: Kremowy
    40 zł
  • Torebka filcowa IVTorebka filcowa IVTorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamyka na zatrzaski. Środek z czarnej podszewki, z kieszenią boczną. Szerokość ok. 33 cm Wysokość ok. 31...
    130 zł
  • Saszetka ISaszetka ISaszetka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z brązowej podszewki.   Szerokość ok. 22 cm. Wysokość ok. 18 cm Materiał: Filc...
    50 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.