PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Wiadomości

Pierwsza na Podhalu sala do terapii integracji sensorycznej

Wtorek, 2 października 2012 r.
Autor: Halina Szewczyk

fot. Archiwum SOSW Nr1W Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym Nr 1 w Nowym Targu została uruchomiona pierwsza na Podhalu sala do prowadzenia terapii integracji sensorycznej. Terapia integracji sensorycznej (SI) to zajęcia, których celem jest poprawa funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego odpowiedzialnego za odbiór i przetwarzanie bodźców zmysłowych (sensorycznych). Adekwatna integracja odebranych informacji jest podstawą normalnego uczenia się, ma wpływ na prawidłowy rozwój ruchowy, emocjonalny i poznawczy.


Metoda SI została odkryta w Stanach Zjednoczonych na początku lat 60-tych XX wieku i od tego czasu jest rozwijana, znajduje też coraz więcej zwolenników doceniających jej pozytywny wpływ na rozwój dziecka.

Zajęcia SI odbywają się w specjalnie do tego przygotowanej sali integracji sensorycznej, wyposażonej w nowoczesny sprzęt i atrakcyjne dla dzieci zabawki. Wiele ćwiczeń odbywa się na huśtawkach terapeutycznych, które dostarczają stymulacji w ruchu liniowym lub rotacyjnym oraz wymagają odpowiednich reakcji adaptacyjnych organizmu. Dodatkowo, dziecko wykonuje różne ćwiczenia ruchowe, doświadcza zadań wszystkimi zmysłami (stymulacja słuchowa, węchowa, proprioceptywna) i uczy się prawidłowo organizować te informacje. Terapia integracji sensorycznej ma postać "naukowej zabawy" w której dziecko chętnie uczestniczy i ma przekonanie, że "kreuje zajęcia wspólnie z terapeutą". Podczas terapii nie uczy się dzieci konkretnych umiejętności lecz oddziaływując na zmysły wpływa się na procesy nerwowe leżące u podstaw tych umiejętności. Terapeuta nie tyle kieruje zachowaniem dziecka, ile stwarza takie wymagania, by dziecko było w stanie odpowiadać na nie coraz bardziej złożonymi reakcjami adaptacyjnymi.

Sala do terapii integracji sensorycznej w nowotarskim SOSW Nr 1 została wyposażona w specjalistyczny sprzęt dzięki środkom pochodzącym z realizowanego przez SOSW Nr 1  projektu POKL pn. „Rozwiń skrzydła”, którego Projektodawcą (Beneficjentem) jest Powiat Nowotarski. Projekt jest skierowany do uczniów klas I – III, jest to projekt systemowy „Indywidualizacja procesu nauczania i wychowania uczniów klas I - III szkół podstawowych, Priorytet IX, Działanie 9.1 Poddziałanie, 9.1.2 „Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów z grup o utrudnionym dostępie do edukacji oraz zmniejszanie różnic w jakości usług edukacyjnych. Projekt ten jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Czas realizacji projektu: 1 sierpnia 2012 – 31 lipca 2013r.

Głównym celem projektu jest zapewnienie wszystkim uczniom klas I-III SP Nr 9-L i UZ specjalistycznej pomocy o charakterze indywidualnym w oparciu o nowoczesne metody oddziaływania terapeutycznego.

W ramach projektu są realizowane 2 rodzaje zajęć prowadzonych nowoczesnymi metodami terapeutycznymi. Pierwsze z nich to zajęcia nauki czytania i pisania metodą symultaniczno-sekwencyjną prof. J. Cieszyńskiej w wymiarze 262 godzin. Do prowadzenia tych zajęć zostały zakupione pomoce dydaktyczne. Drugie to wspomniane już wcześniej zajęcia  terapii integracji sensorycznej w wymiarze 292 godzin, prowadzone przez panią Pedagog SOSW Nr 1, która po ukończeniu specjalistycznego kursu I i II stopnia  otrzymała certyfikat wydany przez Polskie Stowarzyszenie Terapeutów Integracji Sensorycznej. Ten certyfikat daje uprawnienia do diagnozowania i prowadzenia terapii integracji sensorycznej jako terapeucie SI.

W obu typach zajęć uczestniczą wszyscy uczniowie klas I-III Szkoły Podstawowej  Nr 9 – L i UZ.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat” wg libretta Franciszka Łojasa Kośli doczekała się swojej wersji filmowej (1 godz. 33 min.). Produkcja trwała prawie rok. Na płycie DVD...
    35 zł
  • Torebka filcowa XITorebka filcowa XITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czarnej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. UWAGA - dodatkowo...
    160 zł
  • Sakiewka VSakiewka VSakiewka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na rzep. Szerokość ok. 9 cm Wysokość ok. 13 cm Długość ze sznurkiem ok. 49 cm Materiał: Filc Kolor: Popielaty
    35 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.