PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Wiadomości

Pierwsza na Podhalu sala do terapii integracji sensorycznej

Wtorek, 2 października 2012 r.
Autor: Halina Szewczyk

fot. Archiwum SOSW Nr1W Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym Nr 1 w Nowym Targu została uruchomiona pierwsza na Podhalu sala do prowadzenia terapii integracji sensorycznej. Terapia integracji sensorycznej (SI) to zajęcia, których celem jest poprawa funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego odpowiedzialnego za odbiór i przetwarzanie bodźców zmysłowych (sensorycznych). Adekwatna integracja odebranych informacji jest podstawą normalnego uczenia się, ma wpływ na prawidłowy rozwój ruchowy, emocjonalny i poznawczy.


Metoda SI została odkryta w Stanach Zjednoczonych na początku lat 60-tych XX wieku i od tego czasu jest rozwijana, znajduje też coraz więcej zwolenników doceniających jej pozytywny wpływ na rozwój dziecka.

Zajęcia SI odbywają się w specjalnie do tego przygotowanej sali integracji sensorycznej, wyposażonej w nowoczesny sprzęt i atrakcyjne dla dzieci zabawki. Wiele ćwiczeń odbywa się na huśtawkach terapeutycznych, które dostarczają stymulacji w ruchu liniowym lub rotacyjnym oraz wymagają odpowiednich reakcji adaptacyjnych organizmu. Dodatkowo, dziecko wykonuje różne ćwiczenia ruchowe, doświadcza zadań wszystkimi zmysłami (stymulacja słuchowa, węchowa, proprioceptywna) i uczy się prawidłowo organizować te informacje. Terapia integracji sensorycznej ma postać "naukowej zabawy" w której dziecko chętnie uczestniczy i ma przekonanie, że "kreuje zajęcia wspólnie z terapeutą". Podczas terapii nie uczy się dzieci konkretnych umiejętności lecz oddziaływując na zmysły wpływa się na procesy nerwowe leżące u podstaw tych umiejętności. Terapeuta nie tyle kieruje zachowaniem dziecka, ile stwarza takie wymagania, by dziecko było w stanie odpowiadać na nie coraz bardziej złożonymi reakcjami adaptacyjnymi.

Sala do terapii integracji sensorycznej w nowotarskim SOSW Nr 1 została wyposażona w specjalistyczny sprzęt dzięki środkom pochodzącym z realizowanego przez SOSW Nr 1  projektu POKL pn. „Rozwiń skrzydła”, którego Projektodawcą (Beneficjentem) jest Powiat Nowotarski. Projekt jest skierowany do uczniów klas I – III, jest to projekt systemowy „Indywidualizacja procesu nauczania i wychowania uczniów klas I - III szkół podstawowych, Priorytet IX, Działanie 9.1 Poddziałanie, 9.1.2 „Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów z grup o utrudnionym dostępie do edukacji oraz zmniejszanie różnic w jakości usług edukacyjnych. Projekt ten jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Czas realizacji projektu: 1 sierpnia 2012 – 31 lipca 2013r.

Głównym celem projektu jest zapewnienie wszystkim uczniom klas I-III SP Nr 9-L i UZ specjalistycznej pomocy o charakterze indywidualnym w oparciu o nowoczesne metody oddziaływania terapeutycznego.

W ramach projektu są realizowane 2 rodzaje zajęć prowadzonych nowoczesnymi metodami terapeutycznymi. Pierwsze z nich to zajęcia nauki czytania i pisania metodą symultaniczno-sekwencyjną prof. J. Cieszyńskiej w wymiarze 262 godzin. Do prowadzenia tych zajęć zostały zakupione pomoce dydaktyczne. Drugie to wspomniane już wcześniej zajęcia  terapii integracji sensorycznej w wymiarze 292 godzin, prowadzone przez panią Pedagog SOSW Nr 1, która po ukończeniu specjalistycznego kursu I i II stopnia  otrzymała certyfikat wydany przez Polskie Stowarzyszenie Terapeutów Integracji Sensorycznej. Ten certyfikat daje uprawnienia do diagnozowania i prowadzenia terapii integracji sensorycznej jako terapeucie SI.

W obu typach zajęć uczestniczą wszyscy uczniowie klas I-III Szkoły Podstawowej  Nr 9 – L i UZ.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Saszetka ISaszetka ISaszetka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z brązowej podszewki.   Szerokość ok. 22 cm. Wysokość ok. 18 cm Materiał: Filc...
    50 zł
  • Aniołek duży IAniołek duży IAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    13 zł
  • Aniołek średni IIIAniołek średni IIIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 6,5 cm. Wysokość 9 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    10 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.