PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Wiadomości

Odwiedziny na europejskich lotniskach regionalnych

Środa, 10 października 2012 r.
Autor: Piotr Rayski-Pawlik

fot. Piotr Rayski-PawlikNa początku października przedstawiciele władz samorządowych regionu małopolskiego, Aeroklubu Polskiego oraz Aeroklubu Nowy Targ odbyli podróż zagraniczną, której celem było zapoznanie się z funkcjonowaniem małych lotnisk regionalnych w Europie. Zdobyte podczas wizytacji lotnisk doświadczenie pozwoli lepiej przygotować się do procesu decyzyjnego w sprawie modernizacji lotniska w Nowym Targu i jego planowanej rozbudowy.


Jako modelowe lotniska mogące być swoistym punktem odniesienia dla rozważanej inwestycji wybrano dwa lotniska regionalne, które obsługują niewielki ruch pasażerski zapewniając jednocześnie funkcjonowanie działalności aeroklubowej.  Pierwsze z nich to lotnisko LUGANO położone przy granicy włosko-szwajcarskiej. Drugie lotnisko to AOSTA, położona po południowej stronie Alp. Obydwa lotniska powstały na bazie lotnisk aeroklubowych, z czasem ewoluując do statusu małych lotnisk komunikacyjnych.

Bardzo życzliwe przyjęcie oraz chęć wymiany doświadczeń sprawiły, że wizyta na obydwu lotniskach została optymalnie wykorzystana. Uczestnicy mieli okazję przekonać się, że podstawową kwestią jest dostosowanie zakresu rozbudowy lotniska do realnych potrzeb. Jak ujął w podsumowaniu spotkania prezes lotniska LUGANO Pan Allesandro Sozzi „chodzi o skrojenie garnituru na miarę”. Inwestycje lotniskowe są kosztowne, dlatego konieczne jest dokonanie analiz rynkowych dotyczących możliwego ruchu lotniczego oraz przygotowanie modelu biznesowego lotniska. Trzeba pamiętać, że lotnisko nie musi spełniać wymagań wszystkich potencjalnych użytkowników, lecz największej grupy użytkowników.  Dla przykładu lotnisko w LUGANO nie obsługuje dużych samolotów pasażerskich, lecz wyłącznie regionalne połączenia średnimi samolotami, loty biznesowe oraz aeroklubowe. Na około 24 tys. operacji rocznie, połowa z nich to ruch biznesowy i aeroklubowy. Ruch pasażerski to ok. 200 tys. pasażerów rocznie. Warto zaznaczyć, że lotnisko w LUGANO jest własnością spółki, której udziałowcami są miasto oraz region. Funkcjonowanie lotniska jest postrzegane jako element rozwoju regionalnego.

Podobnie lotnisko AOSTA we Włoszech, które jest własnością samorządu. Ten  mały port lotniczy znajduje się obecnie w końcowej fazie modernizacji, prowadzonej od 2010 r. Główne inwestycje polegały na przedłużeniu pasa, zapewnieniu procedur instrumentalnych oraz budowie niewielkiego terminala dla pasażerów. Modernizacja lotniska AOSTA była spowodowana tym, że władze lokalne chciały dostosować potencjał lotniska do wymagań ruchu turystycznego (30% dochodów regionu to turystyka zimowa). Zasadniczym celem lotniska ma być obsługa ruchu czarterowego w zimie, a także połączenia regularnego z Rzymem (obecnie zawieszone). Na lotnisku AOSTA działa również jeden
z największych aeroklubów we Włoszech, a wypracowane procedury współpracy nie rodzą żadnych problemów. Większość operacji Aeroklubu to loty samolotowe i szybowcowe, w tym loty falowe które cieszą się dużą popularnością.

W delegacji władz samorządowych wzięli udział reprezentanci Województwa Małopolskiego Marszałek Marek Sowa oraz Wicemarszałek Roman Ciepiela, a także przedstawiciel miasta Nowy Targ Wiceburmistrz Eugeniusz Zajączkowski. Ze strony Aeroklubu Polskiego udział w wizycie wziął Dyrektor ds. regulacji prawnych Piotr Kasprzyk. Aeroklub Nowy Targ reprezentował Prezes Aeroklubu Paweł Kos.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Magnes Folk na lodówkę IIMagnes Folk na lodówkę IIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Ludowe etui na tablet IIILudowe etui na tablet IIILudowe etui z czarnego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł
  • Aniołek duży IAniołek duży IAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    13 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.