PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Wiadomości

Oczyszczalnia będzie zmodernizowana

Piątek, 19 października 2012 r.
Autor: Piotr Rayski-Pawlik

fot. Piotr Rayski-PawlikFirma Instal Kraków SA zmodernizuje i rozbuduje nowotarską oczyszczalnię ścieków w zakresie gospodarki osadowej. W czwartek Burmistrz Miasta Marek Fryźlewicz i Dyrektor Miejskiego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji podpisali umowę z reprezentującym wykonawcę Rafałem Markiewiczem, członkiem Zarządu Instal Kraków. Do końca przyszłego roku firma mająca duże doświadczenie w branży wodociągowo-kanalizacyjnej wykona prace za łączną kwotę 15 422 755,41 zł netto.


Celem modernizacji jest zdjęcie ładunku i zawiesiny z dopływających do oczyszczalni ścieków w osadnikach wstępnych i odciążenie reaktorów biologicznych, w których obecnie odbywa się cały proces oczyszczania. Ścieki będą stabilizowane beztlenowo w wydzielonych komorach stabilizacyjnych gdzie w procesie fermentacji produkowany będzie biogaz. Pozwoli to nie tylko zmniejszyć ilość osadów, ale pozwoli wykorzystać wyprodukowany biogaz do osuszania pozostałości po procesie. 

Efektem modernizacji będzie także poprawa jakości oczyszczonych ścieków wypuszczanych do Dunajca. Obecnie oczyszczalnia spełnia normy obowiązujące w tym zakresie, ale jak zauważył Dyrektor Kniotek, normy te w miarę upływu czasu stają się coraz bardziej restrykcyjne. 

Przy okazji Dyrektor poinformował zebranych, że dobiega końca proces wywożenia zalegających na terenie oczyszczalni osadów. Jeżeli pogoda nie stanie na przeszkodzie, magazynowane tam osady powinny zostać wywiezione jeszcze w tym roku. 

Zadanie „Rozbudowa oczyszczalni ścieków w Nowym Targu” w ramach Projektu: „Modernizacja gospodarki wodnej i ściekowej w Nowym Targu” - współfinansowanego ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013. w ramach działania 1.1 Gospodarka wodno-ściekowa w aglomeracjach powyżej 15 tys. RLM priorytetu I- Gospodarka wodno – ściekowa.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Aniołek duży IIAniołek duży IIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    13 zł
  • Magnes Folk na lodówkę VIIIMagnes Folk na lodówkę VIIIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Okładka na zeszyt IIIOkładka na zeszyt IIILudowe okładka na zeszyt (A5) z jasno szarego filcu zapinana na guzik, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm, długość...
    30 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.