PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Wiadomości

I Niezależny Rajd Szlakami Żołnierzy Wyklętych

Poniedziałek, 29 października 2012 r.
Autor: GRH Ogniowcy

fot. Archiwum OrganizatorówRajd rozpoczął się poranną Mszą św. w starym, zabytkowym kościółku św. Anny w Nowym Targu. Serdeczne Bóg zapłać! Ks. Kustoszowi tego miejsca ks. Prałatowi Mieczysławowi Łukaszczykowi oraz księdzu-katechecie gimnazjalistów z Jedynki ks. Włodzimierzowi Szumcowi. W modlitwę włączyli się obecni przedstawiciele rodzin partyzanckich – syn mjr ”Ognia” Zbigniew z żoną, rodzina Sulków oraz przyjaciel Czesława Pajerskiego – Jan Studentowicz, redaktor podziemnego „Janosika”.


Uroczystą Mszę wzbogaciła oprawa muzyczna p. Joasi Wilczek z rodziną i przyjaciółmi oraz naszego wiernego Przyjaciela ds. partyzanckich Stanisława Apostoła, który wykonał pieśń – modlitwę do słów Jadwigi Apostoł. Mszę zakończył Apel Poległych obejmujący długą listę bohaterów walk o niepodległość od Drużyn Podhalańskich i Legionistów J. Piłsudskiego po tragiczne ofiary Smoleńska 2010 na czele z Prezydentem RP i najwyższymi urzędnikami RP, a byli wśród Nich ci, którzy ze szczególną pieczołowitością  troszczyli się o pamięć o Żołnierzach Wyklętych: Janusz Kurtyka, Aleksander Szczygło, Władysław Stasiak, Andrzej Przewoźnik, Czesław Cywiński. 

Po Mszy młodzież przeszła szlakiem pamięci przez cmentarz, zatrzymując się przy kilkunastu grobach ludzi, których działania - walka, opór, cierpienie, służba Państwu Podziemnemu tworzyły dzieje Podhala. A byli to spośród wielu innych: powstańcy styczniowi, legioniści, żołnierze AK, Jadwiga Apostoł, Władysław Hajnos „Smutny”, Czesława Kuraś „Sarenka”, Janina Kolasa „Stokrotka”, Józef Sulka „Nosek”, Stanisław Sulka „Zając”, Edward Krupiński „Pirat”, Jan Batkiewicz „Śmigły”, Bogusław Szokalski „Herkules”, Ludwik Baliński „Tur”. Wspomnieliśmy też p. Helenkę Kuraś, zawsze pamiętającą o wiązankach i wiankach z biało-czerwonymi kwiatami i szarfami oraz o wielkiej torbie cukierków dla młodzieży. Dziękujemy Komisji „Solidarności” nauczycielskiej za wsparcie tej słodkiej tradycji. 

Uczestnicy rajdu:
młodzież z Gimnazjum im. T. Kościuszki w Nowym Targu na czele ze swoim historykiem p. Januszem Misińcem, znanym ze swego zaangażowania w rozwijanie zainteresowań uczniów tematami historii Polski i Podhala  w duchu patriotycznym i niepodległościowym;

patrol harcerski z Drużyny Nieprzetartego Szlaku ze szkoły w Nowym Targu pod opieką dh Beaty Jachymiak

patrol skautowy gimnazjum Tetmajera, który w przeddzień rajdu zajął  się oznakowaniem trasy, podpisaniem miejsc pamięci /Krzyż Wiarusów „Pioruna” i „Zemsty” na Buflaku, Pomnik konfederata „Ponurego” na Wachowej Pol./, przygotowaniem watry i brzozowych krzyży pamięci Naczelnika Suskiego i d-cy „Ognia”, Prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz Prezesa Janusza Kurtyki. 

Na 15 km trasie rajdu wiodącej przez Dział-Nowe-Buflak-Pol.Łapsową-Bukowinę Obidowską-Bukowinę Miejską – Pol.Rusnakową-Długie Młaki-Bukowinę Waksmundzką – Sralówki do Pol.Judkowej  9 punktów zadaniowych obsadzili wraz ze skautami rekonstruktorzy – goście z SRH 1 PSP AK z Limanowej oraz  gospodarze terenu GRH „Ogniowcy” z Waksmunda. Trasa zaczynała się u podnóża nowotarskiego Działu, a po drodze czekały niespodzianki- łącznicy odbierający przysięgę, patrole „konfidentów z UB”, ranny „łącznik z Londynu”, patrol „rusznikarzy”. Meta rajdu była na Pol.Judkowej /Judka - przezwisko Franciszka Srala „Wiatra” partyzanta KT i OP AK WILK, którego postać bliska jest ludźmierzanom/ gdzie gościnni gospodarze pp.Skowrońscy-Wilczkowie  przygotowali herbatę / i herbatkę/ przy wielkiej watrze. Do późnych godzin wieczornych trwało uzupełnianie zadań patrolowych z wiedzy o II wojnie i walce Żołnierzy Wyklętych 1944-63 oraz gromkie śpiewy. Po kilkunastu godzinach akcji rajdowej młodzież dotarła do Kowańca.

Następnego dnia członkowie połączonych GRH „ogniowej” i „akowskiej” złożyli znicze  i wiązanki na grobach żołnierzy mjr „Ognia” w Waksmundzie, w przeddzień 97 rocznicy urodzin dowódcy Zgrupowania Partyzanckiego „Błyskawica”. 

 

Na gorczańskim szlaku wspomnijmy chłopaków
Od Lecha, Adama, Lamparta
Tych z opaską AK i spod Ognia znaków
Bo ich krew tyle samo jest warta
Na gorczańskim szlaku wspomnij tych chłopaków
Od Suskiego i od Borowego
Wspomnij Żbika, Kurasia,
Przyjaciela, Harnasia
Bo za Orła z Koroną walczyli Białego
Jednego
Tego samego
N
aszego


„Oni byli nosicielami swobody! I to co my się tu schodzimy/…/
żeby wieczny odpoczynek za nich odmówić. Za  Ślebodę! Za ich śmierć!”
– Ks. Prof. Józef Tischner

I Niezależny Rajd Szlakami Żołnierzy Wyklętych
Podhala, Gorców-Beskidów, Tatr
 

<>

97 rocznica - 1915-2012 

Za 3 lata 23 października 2015 r. minie dokładnie 100 lat od dnia, w którym w podhalańskiej wsi Waksmund  w rodzinie Józefa i Antoniny z Ligęzów przyszedł na świat legendarny dowódca antykomunistycznej  partyzantki niepodległościowej Zgrupowania Partyzanckiego „Błyskawica” Józef Kuraś „Orzeł”-”Ogień”. Gdyby historia Polski potoczyła się inaczej, gdyby po II wojnie została wskrzeszona suwerenna Rzeczpospolita i stojące na jej straży Wojsko Polskie, to nie ulega wątpliwości: w szeregach  jego dowódców stanąłby ON – generał „Ogień”, generał Kuraś. A dziś  kończyłby lat 97; mógłby dożywać w spokoju sędziwej starości  w otoczeniu gromadki wnuków i prawnuków. Może jeszcze miałby siłę, podtrzymywany troskliwie przez syna Zbigniewa, wyjść ulicą  Sobieskiego na nowotarski rynek, na spacer i lody…  Historii już  zmienić nie można, ale można wyobrazić sobie marzenia pokolenia Żołnierzy Wyklętych wyśpiewane w piosence:

„aby widzieć padając w ataku
Polskę wolną i czystą jak łza…”,  

Polskę bez sowieckiego komunizmu, Polskę Wielką, Dumną

i od obcych Niezależną. Polskę marzeń Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, Prezesa Janusza Kurtyki, Władysława Stasiaka, Aleksandra Szczygło i tak wielu Ich współtowarzyszy smoleńskiego lotu… 

Jest naszym obowiązkiem pamiętać o Tych, którzy za „Wolność i Prawdę” walczyli, cierpieli i ginęli. Dlatego zapraszamy na nową edycję rajdu październikowego – „urodzinowego” pamięci „Ognia” i jego żołnierzy – konfederatów, akowców, ludowców, partyzantów z „Błyskawicy”. A także pamięci Tych , którzy o godność i honor Żołnierzy Wyklętych upominali się w III RP.

Pod honorowym patronatem Pana Zbigniewa Kurasia – Syna mjr. ”Ognia”

Pamięci naszego Ludźmierskiego Przyjaciela Spraw konfederackich- partyzanckich - „ogniowych”  syna „WIATRA”

śp. Jana Srala-Skowrońskiego – dedykujemy


Foto-relacja z Rajdu na stronie: http://www.facebook.com/media/set/?set=a.328948417204313.72665.327458840686604&type=1

Zobacz w naszym sklepie:

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.