PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Wiadomości

Pożegnanie Andrzeja Stocha

Wtorek, 30 października 2012 r.
Autor: Piotr Rayski-Pawlik

fot. Piotr Rayski-PawlikDziesiątki góralskich muzyków, kompania reprezentacyjna i orkiestra Straży Granicznej oraz setki przyjaciół żegnały na nowotarskim cmentarzu ppłk. Andrzeja Stocha, znanego działacza regionalnego, założyciela zespołu „Młode Podhale” przy Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej. Kondukt pogrzebowy spod Domu Pogrzebowego „Zacisze” przeszedł ulicą św. Anny i Skotnicą do kościoła św. Anny, gdzie tragicznie zmarły regionalista był żegnany m.in. przez Senatora prof. Stanisława Hodorowicza, oraz dr Stanisławę Trebunię-Staszel, z którą prowadził uczelniany zespół.


- Jego postura potężnego górala, głos, gwara i umuzykalnienie sprawiały, że wzbudzał powszechną sympatię wszędzie, gdzie się z zespołem Młode Podhale pojawiał. Tak było też na początku września 2012 r. w Toruniu, kiedy jego zespół wystąpił w koncercie podczas Festynu Rodzinnego Telewizji Trwam i Radia Maryja. Obok nich wystąpił też zespół „Śląsk” i inne profesjonalne zespoły, a pomimo to właśnie „Młode Podhale” wzbudziło powszechny aplauz i wystąpili w ciągu całego dnia 3 razy, a ich występy były transmitowane na żywo, na cały świat, poprzez Telewizję Trwam – napisał Burmistrz Marek Fryźlewicz w swoim wspomnieniu osoby śp. Andrzeja Stocha. 

Pogranicznicy pożegnali swojego oficera potrójną salwą honorową nad trumną. Nad nią też swoje ostatnie słowo w imieniu działaczy na rzecz zachowania podhalańskiej kultury wygłosił Bartłomiej Koszarek, dyrektor Domu Ludowego w Bukowinie Tatrzańskiej. 

Pełny tekst wspomnienia Burmistrza na http://www.nowytarg.pl/news.php?cod=6673

Zobacz w naszym sklepie:
  • Poduszka brązowaPoduszka brązowaPoduszka z sukna filcowego w kolorze ciemno-brązowym z motywem ludowym haftowanym ręcznie, wypełniona materiałem syntetycznym. Wymiary ok. 38 na 38 cm.
    100 zł
  • Ludowe etui na tablet VILudowe etui na tablet VILudowe etui z ciemno-szarego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł
  • Spinka góralska VIIISpinka góralska VIIIMetalowa, mała spinka góralska w kolorze srebrnym z wizerunkiem Szarotki w kolorze złotym. Ręcznie wykonana. Szerokość 5 cm, długość (z przekolacem) 14,5 cm.
    140 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.