PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Wiadomości

Mundur to honor, odwaga i obowiązek

Środa, 9 kwietnia 2014 r.
Autor: Maciej Stasiński

Mundur to honor, odwaga i obowiązekNajwiększą, najbardziej reprezentacyjną i zarazem najmocniej przeżywaną z dorocznych uroczystości w Prywatnych Szkołach Średnich im. prof. Venuleta w Nowym Targu jest ślubowanie pierwszych klas mundurowych. Odbyło się ono na boisku Gimnazjum Nr 1, przy gościach, rodzinach uczniów, nauczycielach, przyjaciołach Szkoły. Brała w tym udział cała szkolna społeczność, z pocztem sztandarowym i Proporcem Rozpoznawczym. Defilada przy dźwiękach „Warszawianki” stała się momentem niezapomnianym. Ślubowanie złożyło 38 uczniów klas wojskowo-pożarniczej oraz policyjnej.


Do tego wydarzenia przygotowywali się oni przez kilka miesięcy. Uroczystość prowadzili ppłk Wiesław Patlewicz i pani profesor Małgorzata Bandyk. Flagę wciągnięto na maszt przy pochylonych sztandarach i „Mazurku Dąbrowskiego”. Uczniów i gości witała dyrekcja Szkoły. Minutą ciszy została uczczona pamięć poległych w walce o wolną i niepodległą Ojczyznę w czasie II wojny światowej, spalonych w krematoriach hitlerowskich obozów koncentracyjnych, zamordowanych w Katyniu, Starobielsku i Ostaszkowie oraz zamęczonych w łagrach sowieckich i innych miejscach kaźni. Delegacja uczniów złożyła kwiaty pod Krzyżem Katyńskim. 

- Dzisiejsza uroczystość jest dla nas wielkim przeżyciem i radością – w imieniu uczniów mówiła Karolina Stopka. - Jesteśmy dumni, że wybraliśmy Tę Szkołę, która przekazuje nam nie tylko wiedzę ale i inne wartości, a szczególnie szacunek do munduru. Zobowiązujemy się być pilnymi w nauce, wzorowymi w zachowaniu, godnie reprezentować dobre imię Szkoły oraz przestrzegać kodeksu kadeta. Mamy nadzieję, że spełnimy pokładane w nas oczekiwania.

Towarzyszyły temu podziękowania dla nauczycieli, rodziców, instruktorów, trenerów, kadry jednostki patronackiej, policji, oraz straży pożarnej.

Nie omieszkali przemówić do uczniów goście: ks. proboszcz Marian Wanat z parafii pw. Św. Katarzyny, komendant Wojskowej Komendy Uzupełnień ppłk Andrzej Bandoła, podinsp. Robert Bartosz – zastępca komendanta powiatowego KPP w Nowym Targu, st. kpt. Mariusz Łaciak – komendant powiatowy PSP, pani dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Nowym Targu – Bożena Bryl.

Ppłk Zbigniew Ryś – dowódca jednostki Wojskowej w Krakowie-Rząsce, wypowiedział przed uczniowskim frontem znamienne słowa:
- Mundur to honor, odwaga, ale i obowiązek.

W radosnej atmosferze uczniowie zaprezentowali pokazy nabywanych od początku roku szkolnego umiejętności z musztry zespołowej; jiu-jitsu (pod okiem instruktora Aleksandra Kozieła – 4 dan) i judo (z trenerem Jackiem Jaworskim – 5 dan). Katecheta i opiekun scholi – mgr Jakub Mrugała – tylko rozwinął wrodzone talenty wokalne uczennic, które zaśpiewały patriotyczną piosenkę na góralską nutę.

Efektowny, ruchomy „kwiat” czy „pająk” na zakończenie wymagał od wykonawców tej figury niemal akrobatycznych zdolności i idealnego zgrania. I udało się!

Zobacz w naszym sklepie:
  • Komplet "Droga Mleczna"Komplet "Droga Mleczna"Elegancki komplet, naszyjnik z wisiorkiem, kolczyki oraz bransoletka. Nadaje się do na wieczór, do sukienki, do białej, czarnej bluzki. Może być kompletem ślubnym...
    260 zł
  • Naszyjnik "Miłość uskrzydla"Naszyjnik "Miłość uskrzydla"Naszyjnik "Miłość uskrzydla" Obwód 64 cm. Materiały: Sukno, Cekiny, Koraliki. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz.
    65 zł
  • Grafika Folk w ramce IGrafika Folk w ramce IGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.