PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Wiadomości

Historia pod kołami, kilem i skrzydłami

Środa, 24 czerwca 2015 r.
Autor: PTH NT

Historia pod kołami, kilem i skrzydłamiW dniach 19-20 czerwca 2015 r. w Bursie Gimnazjalnej im. dr Jana Bednarskiego w Nowym Targu odbyła się Ogólnopolska Konferencja Naukowa pt. „Historia pod kołami, kilem i skrzydłami. Rozwój sieci komunikacyjnej oraz sposoby podróżowania na przestrzeni dziejów”. Patronat honorowy nad konferencją objął Pan Marek Sowa Marszałek Województwa Małopolskiego. Z kolei patrona naukowa Instytut Historii Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Uroczyste otwarcie konferencji zaszczycili swoją obecnością m.in.: Pan Władysław Tylka Starosta Nowotarski oraz Stanisław Barnaś Radny Sejmiku Województwa Małopolskiego.


Okolicznościowy adres na ręce Prezesa Oddziału PTH w Nowym Targu przesłał Pan Marek Sowa Marszałek Województwa Małopolskiego. List do uczestników sesji skierował również Pani prof. dr hab. Bożena Popiołek Dyrektor Instytutu Historii UP.

Wykłady inauguracyjny, wprowadzający w tematykę konferencji wygłosili: dr Piotr Miodunka (Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie) nt. „Szlaki komunikacyjne zachodniej Galicji w okresie przed autonomicznym”.

W pierwszym dniu konferencji w trzech blokach tematycznych zatytułowanych: „Jak podróżowano”, „Rozwój drogownictwa i infrastruktury drogowej” oraz „Żegluga śródlądowa i morska” wygłoszono łącznie czternaście referatów. Po każdym panelu miały miejsce interesujące dyskusje i polemiki. Drugi dzień  sesji upłynął pod znakiem  tematyki związanej z komunikacją lotniczą  i kolejową. Ta ostatnia niemal ten dzień zdominowała, bowiem w trzech panelach: „Podróż koleją”, „Transport kolejowy w XIX i XX w.”, „Kolej wczoraj i w aktualnej rzeczywistości” wygłoszono łącznie 10 referatów. Natomiast w panelu zatytułowanym „Lotnictwo komunikacyjne od idei do rozwoju” wystąpiło pięciu prelegentów

Konferencja miał charakter interdyscyplinarny, bowiem brali w niej udział archeolodzy, historycy, architekci i architekci krajobrazu z kilkunastu ośrodków naukowych w kraju. W obradach wzięli udział pracownicy naukowi oraz studenci i doktoranci z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Rzeszowskiego, Uniwersytet Pedagogicznego w Krakowie, Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Uniwersytetu Gdańskiego, Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Uniwersytetu Łódzkiego,  Akademii Jana Długosza w Częstochowie, Akademii Pomorskiej w Słupsku, Politechniki Krakowskiej, Politechniki Wrocławskiej oraz Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, Muzeum w Rybniku, Muzeum Uzdrowiska w Szczawnicy i Muzeum Regionalnego w Mielcu. Także nowotarski Oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego miał swoją kilkoosobową reprezentację.

Relacjonując przebieg dwudniowej sesji należy także odnotować wydarzenie towarzyszące a mianowicie wernisaż wystawy historycznej, który odbył się w piątkowy wieczór. Ekspozycję zatytułowaną „Galicyjskie drogi żelazne przełomu wieków: Chabówka– Nowy Sącz  oraz  Nowy Targ- Sucha Góra” została opracowana przez zespół historyków, inżynierów  i architektów: Natalię Strączek, Roberta Kowalskiego, Zbigniewa Sułkowskiego, Karola Wojtasa oraz Leszka Zakrzewskiego. Opracowanie graficzne to dzieło: Justyny Kastelik i  Arkadiusza Morawskiego. Wystawę będzie można jeszcze przez kilka dni oglądać w przyziemiu budynku. 

Dwudniowa sesja naukowa to kolejna w tym roku wspólna inicjatywa naukowa Oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego w Nowym Targu oraz Towarzystwa Bursy Gimnazjalnej im. dra Jana Bednarskiego przy współpracy z władzami samorządowymi oraz Uniwersytetem Pedagogicznym im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Jednak jak  zapowiadają organizatorzy, nie jest to ostatnie słowo w obszarze aktywności naukowej obu stowarzyszeń w tym roku. W grudniu bowiem do stolicy Podhala ponownie zawitają naukowcy z różnych dyscyplin, którzy tym razem pochylą się nad problematyka odkrywania i badania tatrzańskich jaskiń. Już dziś zachęcamy do śledzenia profili PTH na portalu społecznościowym fb i strony internetowej.

Konferencja naukowa, którą zorganizowano w Bursie Gimnazjalnej, kończyła projekt edukacyjno-naukowy jaki nowotarski Oddział PTH realizował od marca 2015 r. Obok wspomnianej już sesji oraz wystawy historycznej zorganizowano także trzy konkurs dla dzieci i młodzież tj. konkurs, fotograficzny, plastyczny i czytelniczy. Rozstrzygnięcie  konkursów oraz wręczenie nagród laureatom odbył się w poniedziałek 15 czerwca 2015 r. w Galerii BWA „Jatki” w Nowym Targu.

Na koniec, wypada serdecznie podziękować koleżankom i kolegą z nowotarskiego PTH za pomoc i ogromne zaangażowanie w organizację oraz przebieg konferencji. Podziękowania kierujemy zatem pod adresem: Iwony Pawłowskiej, Elżbiety Geryszewskiej, Bożeny Królczyk-Kurdas, Sandry Czaplińskiej – Nowak, Haliny Kumur, Szczepana Kowalskiego, Gabriela Szustera i Wojciecha Batkiewicza.

Organizatorzy ogólnopolskiej konferencji naukowej serdecznie dziękują także wszystkim instytucjom i osobom prywatnym, które pomogły zorganizować to wyjątkowe wydarzenie a także wspierały w realizacji programu edukacyjno-naukowego. Słowa podziękowania składamy: Starostwu Powiatowemu w Nowym Targu, Urzędowi Miasta w Nowym Targu, Urzędowi Gminy Nowy Targ, Miejskiemu Ośrodkowi Kultury w Nowym Targu, Muzeum Podhalańskiemu w Nowym Targu, Galerii BWA „Jatki” w Nowym Targu, Bibliotece Pedagogicznej w Nowym Targu, Zarządowi Powiatowemu Związku Nauczycielstwa Polskiego w Nowym Targu oraz Towarzystwu Bursy Gimnazjalnej im. dra Jana Bednarskiego. (ROCH)

Zobacz w naszym sklepie:
  • Naszyjnik "Porzeczki"Naszyjnik "Porzeczki"Naszyjnik z drobnych Korali rekonstruowanych oraz z przekładek - drobniutkich koralików szklanych. Obwód 49,5 cm. Średnica koralików z korala 0,7 i 0,5 cm. Zapięcie...
    65 zł
  • Komplet "Droga Mleczna"Komplet "Droga Mleczna"Elegancki komplet, naszyjnik z wisiorkiem, kolczyki oraz bransoletka. Nadaje się do na wieczór, do sukienki, do białej, czarnej bluzki. Może być kompletem ślubnym...
    260 zł
  • Zbójnickie czakoZbójnickie czakoZbójnickie czako wykonane z sukna w kolorze brązowym z sztywną wkładką skórzaną. Czako posiada orle pióro z zdobioną metalową okuwką z mosiądzu. Z guzem zdobionym rozetą...
    950 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.