PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Wiadomości

„Zaczarowani czytaniem” ze SP Nr 9 - podążają śladami polskich Świętych

Piątek, 27 kwietnia 2018 r.
Autor: Halina Szewczyk

„Zaczarowani czytaniem” ze SP Nr 9 - podążają śladami polskich ŚwiętychTo już 10 lat wśród uczniów Szkoły Podstawowej Nr 9 prz SOSW Nr 1 w Nowym Targu jest prowadzona akcja edukacyjna pt. „Zaczarowani czytaniem”, oparta na założeniach ogólnopolskiej kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”. Ma ona na celu wykorzystanie dobroczynnego wpływu na rozwój dziecka, jakim jest głośne czytanie, a ponadto - w przypadku dzieci z niepełnosprawnością intelektualną - pomaga przełamać niechęć do książek i właśnie czytania, która zrodziła się na skutek dotychczasowych negatywnych doświadczeń i niepowodzeń szkolnych.


Akcja edukacyjna w każdym roku szkolnym trwa kilka miesięcy i stanowi nowatorską formę pracy z uczniami, z zastosowaniem szerokiego wachlarza atrakcyjnych dla ucznia – form i metod – umożliwiających dziecku z niepełnosprawnością intelektualną poznanie nowych wiadomości, zdobycie cennych umiejętności ze szczególnym akcentem czytanie i - co bardzo ważne - zakosztowanie sukcesu edukacyjnego. Każdego roku  proponowana jest uczniom inna tematyka kolejnej edycji i tak wspólnie poznawali m.in. tajemniczą krainę Solilandii, poznawali polskie legendy i podania, utwory Kornela Makuszyńskiego czy też „szli” szlakiem Orlich Gniazd. W tym roku szkolnym nauczyciele zaproponowali swoim podopiecznym poznanie postaci polskich Świętych – ludzi, którzy mieli wpływ na kształtowanie się naszej tożsamości narodowej, co w kontekście obchodzonego 100-lecia odzyskania niepodległości jest bardzo istotne. Jak dotąd uczniowie poznali sylwetki św. Stanisława ze Szczepanowa, św. Andrzeja Świerada, św. Jacka Odrowąża, św. Kingi i św. Jadwigi Królowej, św. Szymona z Lipnicy, św. Jana Kantego, św. Urszuli Ledóchowskiej oraz Blogosławionej Karoliny Kózkówny. Dotychczas  zapoznanie ze Świętymi odbywało się jedynie przez głośne czytanie ich życiorysów oraz dostępnych legend w przypadku świętych z dawnych czasów. Czytanie było uzupełniane wiadomościami mulimedialnymi z wykorzystaniem map, filmów i obrazów. Równolegle trwają przygotowania do 4 konkursów związanych z tematyką tegorocznej edycji oraz próby przedstawienia teatralnego. Każdy znajdzie coś dla siebie i będzie mógł zaprezentować swoje talenty. A przed uczestnikami projektu dwie wycieczki, kiedy faktycznie będą mogli poznać miejsca związane ze świętymi, którzy żyli na polskiej ziemi. Odbędzie się jeszcze spotkanie autorskie ze znaną autorką utworów dla dzieci p. Ewą Stadtmuller. Cała akcja zakończy się uroczystym podsumowaniem w czerwcu 2018r., tuż przed końcem roku szkolnego.

Tak szeroki zakres działań podejmowanych na rzecz uczniów w prowadzonej akcji nie byłby możliwy, gdyby nie wsparcie Fundacji PZU, która sfinansowała tegoroczny projekt „Zaczarowani czytaniem – po śladach polskich Świętych”.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Bańka choinkowa IIBańka choinkowa IIBańka choinkowa (plastik) obleczona ręcznie wykonanym materiałem, ze wstążeczką i sznureczkiem. Obwód ok. 26 cm.
    10 zł
  • Bransoletk​a "Porzeczki"Bransoletk​a "Porzeczki"Bransoletka, z koralików z korala fasetowanego, rurek - koral i pastylek - szkło. Plus masa perłowa - zawieszka. Obw 20,5 cm
    70 zł
  • Naszyjnik i bransoletka "Porzeczki"Naszyjnik i bransoletka "Porzeczki"Naszyjnik i bransoletka "Porzeczki" Naszyjnik obwód 47 cm. , Bransoletka obwód 17,5 cm. Materiały: Turkus, Jadeit, Metal, elementy posrebrzane. Biżuteria zaprojektowana...
    145 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.