PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Zaproszenia

Nordic Night

19–20 marca 2010 r.
Autor: AKS

Nordic NightW dniach 19-20 marca Miejski Ośrodek Kultury zaprasza na Nordic Night, czyli nowotarskie spotkanie z kulturą nordycką.


„Nordic Night” - czyli nowotarskie spotkanie z kulturą nordycką - projekcje filmowe, slajdowisko multimedialne Bartłomieja Senkowskiego, wystawa malarstwa twórców duńskich i polskich, spotkanie z filmoznawcą Aleksandrą Sadowicz, podróż w świat wikingów, to zamierzenia, które podejmujemy za sprawą Gabriela Wolskiego i Tomasza Szlagi, a wszystko po to, by poświęcić kulturze Północy więcej uwagi, bowiem jej różnorodność i bogactwo warte są poznania.

Wielkość obszarów tego regionu, rozciągających się na setkach tysięcy kilometrów kwadratowych, związki z morzem, które było od zawsze sprzymierzeńcem narodów nordyckich i stanowi ważny czynnik w rozwoju dziejów i postaw ludów skandynawskich, prądy Golfstromu łagodzące trudne warunki klimatyczne, mitologia nasycona olbrzymami, elfami, karłami stanowią dla nas punkt wyjścia do zagłębienia się w tę niezwykłą kulturę.

Rozpoczniemy wernisażem wystawy artystów duńskich i polskich: Vivi Christensen, Finn Birkelund, Anny Schumacher oraz Małgorzaty Rosińskiej. Umożliwimy spotkanie z legendarnymi wikingami, którzy nie tylko pokażą nam swoje obozowisko i przegląd zdobycznej (i nie tylko) biżuterii, ale także zaprezentują pokaz walk jak na „Hordę Włóczni i Młota” przystało. Ten świat Wikingów polecamy szczególnie młodszym uczestników imprezy. Obejrzymy także współczesną Norwegię na zdjęciach Bartłomieja Senkowskiego.

Punktem kulminacyjnym imprezy „Nordic Night” będzie spotkanie z kinem nordyckim z ostatnich lat. Cztery filmy które pokażemy: „Hawaje Oslo”, „Jabłka Adama”, „Noi Albinoi” i „Pozwól mi wejść” to reprezentatywne dla tego nurtu narracje, a filmoznawca Aleksandra Sadowicz pozwoli dostrzec dodatkowe wartości podczas projekcji.

W programie:

19 marca (piątek)

17.30 – otwarcie wystawy „Malarstwo bez granic”

18.10 – Oficjalne otwarcie „Nordic Night”

18.15 – pokaz filmu „Hawaje, Oslo” reż. Erik Poppe, 125’ (karnet)

20.35 – pokaz filmu ”Jabłka Adama”, reż. Anders Thomas Jensen, 94’ (karnet)

Ok. 22.15 – Nocne walki wikingów z „Hordy Włóczni i Młota”

Cały dzień „Norge” prezentacja multimedialna (Galeria Stara Kotłownia)

20 marca (sobota)

17.00 Poznaj obóz wikingów i obejrzyj walki „Hordy Włóczni i Młota”

18.45 – Pokaz filmu „Noi albinoi”, reż. Dagur Kari, 93’ (karnet)

20.35 – Pokaz filmu „Pozwól mi wejść”, reż. Tomas Alfredson, 114’ (karnet)

W trakcie imprezy poczęstunek w „nordyckim” klimacie w galerii Stara Kotłownia

*(karnet jednodniowy w cenie 10 zł; karnet dwudniowy w cenie 15 zł)

Zobacz w naszym sklepie:
  • Naszyjnik "Wielokrzyż"Naszyjnik "Wielokrzyż"Naszyjnik "Wielokrzyż" Obwód 43 cm. Inspirowany starą biżuterią góralską - Koral o dwóch odcieniach czerwieni, Metal, Srebro. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez...
    100 zł
  • Wisiorek "Ogródek 6"Wisiorek "Ogródek 6"Wisiorek z tkaniny, koralików metalowych. Obwód 52 cm. Wlk. Wisiorka 10/8 cm
    35 zł
  • Spinka góralska XXSpinka góralska XXMetalowa mała spinka góralska w kolorze srebrnym. Ręcznie wykonana. Szerokość 3 cm, długość (z przekolacem) 7 cm.
    220 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.