PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Zaproszenia

Wykład "Sowieckie oddziały rajdowe w Gorcach, Beskidach i na Podhalu w latach 1944-1945"

Sobota, 27 marca 2010 r.
Autor: Robert Kowalski

Wykład "Sowieckie oddziały rajdowe w Gorcach, Beskidach i na Podhalu w latach 1944-1945"Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Nowym Targu oraz Towarzystwo Bursy Gimnazjalnej im. dr Jana Bednarskiego serdecznie zapraszają na Wieczorne spotkanie w bursie gimnazjalnej z historią, tradycją i kulturą w tle oraz połączony z prezentacją multimedialną wykład mgr Dawida Golika pt. "Sowieckie oddziały rajdowe w Gorcach, Beskidach i na Podhalu w latach 1944-1945", które odbędzie w dniu 27 marca (sobota) 2010 r. o godz. 17.00 w budynku Bursy Gimnazjalnej, ul. Nadwodnia 5 w Nowym Targu.


Sowieckie oddziały rajdowe w Gorcach, Beskidach i na Podhalu w latach 1944-1945

W najbliższą sobotę, odbędzie się kolejny wykład z cyklu Wieczorne Spotkania z historią, kultura i tradycją w tle. Projekt realizowany od 2009 roku, skierowany jest do wszystkich zainteresowanych dziejami naszego regionu. Prelekcje odbywają się w zabytkowym budynku dawnej bursy gimnazjalnej, który w za niecałe dwa lata obchodzić będzie 100-lecie swego powstania.

Gościem najbliższego spotkania będzie mgr Dawid Golik. Pracownik naukowy Instytutu Pamięci Narodowej oraz członek nowotarskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego. Wystąpienie będzie miało na celu ukazanie działających na terenie Gorców, Beskidów oraz Podhala sowieckich oddziałów dywersyjnych, które dotarły tam w l. 1944-1945. Przybliżone zostaną najważniejsze zgrupowania partyzantki sowieckiej w tym rejonie Małopolski oraz ich dokonania dywersyjne, wywiadowcze i bojowe. Opisane zostaną między innymi grupy Aleksandra Bociana „Aloszy”, Jewgienija Bieriezniaka „Michajłowa” oraz zgrupowania partyzanckie Iwana Zołotara, Sawielija Leśnikowskiego „Leonida” i Włodimira Macniewa „Potiomkina”. Jednocześnie poruszone będą kwestie związane z wzajemnymi relacjami pomiędzy jednostkami sowieckimi a oddziałami polskimi Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich/Ludowej Straży Bezpieczeństwa, a także komunistycznymi grupami Gwardii Ludowej/Armii Ludowej.

Istotnym zagadnieniem będzie również problem udziału Sowietów w rozpracowaniu i likwidacji polskiego podziemia niepodległościowego już w 1945 r. oraz rola funkcjonariuszy NKWD i byłych żołnierzy oddziałów sowieckich w tworzeniu aparatu bezpieczeństwa w tym rejonie Polski. Początek spotkania w dn. 27 marca (sobota) 2010 r. o godz. 17.00 w budynku Bursy Gimnazjalnej ul. Nadwodnia 5 I piętro w Nowym Targu.

Projekt dofinansowany ze środków Urzędu Miasta Nowego Targu.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Spinka góralska XSpinka góralska XMetalowa, mała spinka góralska w kolorze srebrnym z wizerunkiem jelonka w kolorze złotym. Ręcznie wykonana. Szerokość 5 cm, długość (z przekolacem) 14,5 cm.
    240 zł
  • Ludowe etui na tablet VIILudowe etui na tablet VIILudowe etui z ciemno-szarego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł
  • Torebka filcowa XVITorebka filcowa XVITorebka filcowa z ludowym motywem. Zamykana na zatrzask. Środek z czarnej podszewki. Szerokość ok. 25 cm Wysokość ok. 30 cm Wysokość z rączkami ok. 94 cm Materiał: Filc...
    70 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.