PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Zaproszenia

Egipt jakiego nie znamy

Czwartek, 28 października 2010 r.
Autor: AKS

Egipt jakiego nie znamyPolskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Nowym Targu oraz Towarzystwo Bursy Gimnazjalnej im. dr Jana Bednarskiego zapraszają na Wieczorne Spotkanie w Bursie Gimnazjalnej z historią, tradycją i kulturą w tle oraz połączony z prezentacją multimedialną wykład mgr inż. Franca Zalewskiego pt. "Egipt jakiego nie znamy", a także pokaz filmu zatytułowanego "Nieznana katastrofa w Egipcie" - które odbędzie w dniu 28 października o godz. 18.00 w budynku Bursy Gimnazjalnej, ul. Nadwodnia 5 w Nowym Targu.


W ramach comiesięcznego cyklu Wieczorne Spotkania w Bursie Gimnazjalnej z historią tradycją i kulturą w tle, odbędzie wykład mgr inż. Franca Zalewskiego, geologa – petrografa - mineraloga i historyka. Z zamiłowania archeologa zajmującego się dziejami starożytnego Egiptu. Obecnie jest doktorantem Instytutu Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Wygłosi on referat nt.: Egipt jakiego nie znamy, oraz zaprezentuje film zatytułowany Nieznana katastrofa w Egipcie. Poczatek spotkania 28 października (czwartek) 2010 r. o godz. 18.00, w budynku Bursy Gimnazjalnej, ul. Nadwodnia 5 w Nowym Targu.

Dzięki swojemu interdyscyplinarnemu wykształceniu i ponadprzeciętnej intuicji naukowej mgr inż. Franc Zalewski stał się znawcom tematu, który doszedł do nowatorskich odkryć rzucających nowe światło na starożytne dzieje Egiptu. Mieszka w Krakowie jest Polakiem pochodzącym z Ukrainy. Autor prac naukowych wydawanych w języku polskim i angielskim m.in. odkrywczego artykułu: Patina on the bedrocks and monumental buildings of the Giza region, Egipt. Na międzynarodowych konferencjach w Budapeszcie, Osloi, Bratysławie oraz Krakowie wygłaszał wyniki swoich badań sprawie min. śladów obróbki mechanicznej w piramidach w Gizie. Posiada największy na świecie zbiór próbek mineralogicznych pochodzących z piramid w Egipcie, na podstawie których prowadził swoje badania. Jego teorie dotyczące starego państwa w Egipcie znajdują więcej zwolenników na Zachodzie Europy niż w Polsce. W naszym kraju wąskie grono badaczy niechętnie przyznaje racje wynikom jego ustaleń, starając się zasłaniać potrzebą większej ilości wykonania badań geologicznych i archeologicznych, jednocześnie swoją krytyką uniemożliwiają pozyskanie finansów na dalsze badania. Za wyróżnienie uznaje przyjęcie swego artykułu do jednego najbardziej prestiżowych czasopism naukowych z listy filadelfijskiej – Archeoametria, gdzie został zrecenzowany, dodać należy na publikacje w tym czasopiśmie czeka się nawet po kilka lat. Utalentowany polski naukowiec cieszy się sukcesami nie tylko w dziedzinie historii starożytnego Egiptu. W 2006 roku podczas spaceru ze swą kilkuletnią córeczką, odkrył na Opolszczyźnie w Woskowicach Małych osadę sprzed niespełna trzech tysięcy lat – szczątki po grodzisku są porównywalne do wielkości Biskupina, lecz na dalsze badania nie uzyskał pieniędzy. W 1997 roku naukowcy z Uniwersytetu Wrocławskiego przeszukiwali ten teren ale wyniki badań nie przyniosły większego efektu – po prostu nic nie znaleźli. Franc Zalewski jest także odkrywcą kraterów po spadku meteorytów w okolicy Krakowa, wstępne badania potwierdziły tą hipotezę, jednak tak samo, jak w przypadku Woskowic Małych, został skrytykowany przez środowisko akademickie i nie uzyskał dofinansowania na kontynuacje badań. Uczelnie zamiast wyrażać chęć zgłębiania wiedzy z niedowierzaniem i poniekąd ironią traktują odkrycia poszukiwacza.

Zachwycamy się czasami zabytkami starożytnymi innych państw mając w Polsce równie piękne starożytne skarby, jednak nie mamy na nie pomysłu. Pojedyncze inicjatywy osób, takich jak Franc Zalewski, nic nie dadzą bez wsparcia uczelni i państwa. Hipotezami postawionymi przez Frana Zalewskiego interesują media zachodnie. Chcąc propagować swe archeologiczne odkrycia w Polsce zrealizował film popularnonaukowym, który wyreżyserował. Film nosi tytuł Nieznana katastrofa w Egipcie, przy publicznych spotkaniach z Francem Zalewskim ten 15 min., film staje się punktem wyjścia do dalszych dyskusji. Okazuje się najczęściej, że o starożytnym Egipcie wiemy bardzo mało. W podręcznikach do historii w szkole podstawowej, czy gimnazjum znajdują się fotografie z piramid w Gizie, które są źle podpisane, na ogół pokazana jest piramida Chefrena, z podpisem piramidy Cheopsa. Być może błahy błąd, ale diabeł tkwi w szczegółach. Ten błahy błąd przyucza dzieci i młodzież do zafałszowanego nazewnictwa piramid – najbardziej rozpoznawalnego symbolu starożytnego Egiptu. Błąd ten obrazuje, jak mało wie o Egipcie nie tylko nasze społeczeństwo, lecz także sami historycy – autorzy podręczników. Na pewno warto przyjść na spotkanie z Francem Zalewskim, które odbędzie się w czwartek 28 października br. w Bursie Gimnazjalnej im. Dra Jana Bednarskiego przy ul. Nadwodniej w Nowym Targu. Spotkanie odbędzie się pod tytułem: Egipt jakiego nie znamy, będzie można oglądnąć rewelacyjny film Nieznana katastrofa w Egipcie, oraz posłuchać wykładu o losach państwa faraonów, ale także zadawać pytania Francowi Zalewskiemu – jednemu z najbardziej kontrowersyjnych egiptologów w kraju.

Projekt dofinasowyny ze środków Urzędu Miasta Nowego Targu.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat” wg libretta Franciszka Łojasa Kośli doczekała się swojej wersji filmowej (1 godz. 33 min.). Produkcja trwała prawie rok. Na płycie DVD...
    35 zł
  • Naszyjnik "Wielokrzyż"Naszyjnik "Wielokrzyż"Naszyjnik "Wielokrzyż" Obwód 43 cm. Inspirowany starą biżuterią góralską - Koral o dwóch odcieniach czerwieni, Metal, Srebro. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez...
    100 zł
  • Naszyjnik "Kolorowe pastylki"Naszyjnik "Kolorowe pastylki"Naszyjnik z kolorowych howlitów / pastylki /  oraz szklanych kwiatków i przekładek. Obwód 50,5 cm
    65 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.