PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Zaproszenia

Egipt jakiego nie znamy

Czwartek, 28 października 2010 r.
Autor: AKS

Egipt jakiego nie znamyPolskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Nowym Targu oraz Towarzystwo Bursy Gimnazjalnej im. dr Jana Bednarskiego zapraszają na Wieczorne Spotkanie w Bursie Gimnazjalnej z historią, tradycją i kulturą w tle oraz połączony z prezentacją multimedialną wykład mgr inż. Franca Zalewskiego pt. "Egipt jakiego nie znamy", a także pokaz filmu zatytułowanego "Nieznana katastrofa w Egipcie" - które odbędzie w dniu 28 października o godz. 18.00 w budynku Bursy Gimnazjalnej, ul. Nadwodnia 5 w Nowym Targu.


W ramach comiesięcznego cyklu Wieczorne Spotkania w Bursie Gimnazjalnej z historią tradycją i kulturą w tle, odbędzie wykład mgr inż. Franca Zalewskiego, geologa – petrografa - mineraloga i historyka. Z zamiłowania archeologa zajmującego się dziejami starożytnego Egiptu. Obecnie jest doktorantem Instytutu Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Wygłosi on referat nt.: Egipt jakiego nie znamy, oraz zaprezentuje film zatytułowany Nieznana katastrofa w Egipcie. Poczatek spotkania 28 października (czwartek) 2010 r. o godz. 18.00, w budynku Bursy Gimnazjalnej, ul. Nadwodnia 5 w Nowym Targu.

Dzięki swojemu interdyscyplinarnemu wykształceniu i ponadprzeciętnej intuicji naukowej mgr inż. Franc Zalewski stał się znawcom tematu, który doszedł do nowatorskich odkryć rzucających nowe światło na starożytne dzieje Egiptu. Mieszka w Krakowie jest Polakiem pochodzącym z Ukrainy. Autor prac naukowych wydawanych w języku polskim i angielskim m.in. odkrywczego artykułu: Patina on the bedrocks and monumental buildings of the Giza region, Egipt. Na międzynarodowych konferencjach w Budapeszcie, Osloi, Bratysławie oraz Krakowie wygłaszał wyniki swoich badań sprawie min. śladów obróbki mechanicznej w piramidach w Gizie. Posiada największy na świecie zbiór próbek mineralogicznych pochodzących z piramid w Egipcie, na podstawie których prowadził swoje badania. Jego teorie dotyczące starego państwa w Egipcie znajdują więcej zwolenników na Zachodzie Europy niż w Polsce. W naszym kraju wąskie grono badaczy niechętnie przyznaje racje wynikom jego ustaleń, starając się zasłaniać potrzebą większej ilości wykonania badań geologicznych i archeologicznych, jednocześnie swoją krytyką uniemożliwiają pozyskanie finansów na dalsze badania. Za wyróżnienie uznaje przyjęcie swego artykułu do jednego najbardziej prestiżowych czasopism naukowych z listy filadelfijskiej – Archeoametria, gdzie został zrecenzowany, dodać należy na publikacje w tym czasopiśmie czeka się nawet po kilka lat. Utalentowany polski naukowiec cieszy się sukcesami nie tylko w dziedzinie historii starożytnego Egiptu. W 2006 roku podczas spaceru ze swą kilkuletnią córeczką, odkrył na Opolszczyźnie w Woskowicach Małych osadę sprzed niespełna trzech tysięcy lat – szczątki po grodzisku są porównywalne do wielkości Biskupina, lecz na dalsze badania nie uzyskał pieniędzy. W 1997 roku naukowcy z Uniwersytetu Wrocławskiego przeszukiwali ten teren ale wyniki badań nie przyniosły większego efektu – po prostu nic nie znaleźli. Franc Zalewski jest także odkrywcą kraterów po spadku meteorytów w okolicy Krakowa, wstępne badania potwierdziły tą hipotezę, jednak tak samo, jak w przypadku Woskowic Małych, został skrytykowany przez środowisko akademickie i nie uzyskał dofinansowania na kontynuacje badań. Uczelnie zamiast wyrażać chęć zgłębiania wiedzy z niedowierzaniem i poniekąd ironią traktują odkrycia poszukiwacza.

Zachwycamy się czasami zabytkami starożytnymi innych państw mając w Polsce równie piękne starożytne skarby, jednak nie mamy na nie pomysłu. Pojedyncze inicjatywy osób, takich jak Franc Zalewski, nic nie dadzą bez wsparcia uczelni i państwa. Hipotezami postawionymi przez Frana Zalewskiego interesują media zachodnie. Chcąc propagować swe archeologiczne odkrycia w Polsce zrealizował film popularnonaukowym, który wyreżyserował. Film nosi tytuł Nieznana katastrofa w Egipcie, przy publicznych spotkaniach z Francem Zalewskim ten 15 min., film staje się punktem wyjścia do dalszych dyskusji. Okazuje się najczęściej, że o starożytnym Egipcie wiemy bardzo mało. W podręcznikach do historii w szkole podstawowej, czy gimnazjum znajdują się fotografie z piramid w Gizie, które są źle podpisane, na ogół pokazana jest piramida Chefrena, z podpisem piramidy Cheopsa. Być może błahy błąd, ale diabeł tkwi w szczegółach. Ten błahy błąd przyucza dzieci i młodzież do zafałszowanego nazewnictwa piramid – najbardziej rozpoznawalnego symbolu starożytnego Egiptu. Błąd ten obrazuje, jak mało wie o Egipcie nie tylko nasze społeczeństwo, lecz także sami historycy – autorzy podręczników. Na pewno warto przyjść na spotkanie z Francem Zalewskim, które odbędzie się w czwartek 28 października br. w Bursie Gimnazjalnej im. Dra Jana Bednarskiego przy ul. Nadwodniej w Nowym Targu. Spotkanie odbędzie się pod tytułem: Egipt jakiego nie znamy, będzie można oglądnąć rewelacyjny film Nieznana katastrofa w Egipcie, oraz posłuchać wykładu o losach państwa faraonów, ale także zadawać pytania Francowi Zalewskiemu – jednemu z najbardziej kontrowersyjnych egiptologów w kraju.

Projekt dofinasowyny ze środków Urzędu Miasta Nowego Targu.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Torebka filcowa XVTorebka filcowa XVOkrągła torebka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki.   Obwód ok. 57 cm Wysokość ok.20 cm Wysokość z...
    60 zł
  • Magnes Folk na lodówkę VIIMagnes Folk na lodówkę VIIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Aniołek duży IVAniołek duży IVAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    16 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.