PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Zaproszenia

Powstanie i działalność Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół" w latach 1867-1945

Środa, 25 kwietnia 2012 r.
Autor: AKS

Powstanie i działalność Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół" w latach 1867-194525 kwietnia o godz. 18.00 Polskie Towarzystwo Historyczne oraz Towarzystwo Bursy Gimnazjalnej zapraszają na kolejny wykład z cykl "Wieczorne spotkania w Bursie Gimnazjalnej z historią, kulturą i tradycją w tle". Jego gościem będzie mgr Mateusz Olejnik (PTH O/Tarnów), który wygłosi połączony z prezentacją multimedialną odczyt zatytułowany "Powstanie i działalność Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół" w latach 1867-1945".


Wychowanie fizyczne w szkołach, rekreacja ruchowa i liczne formy tzw. aktywnego wypoczynku to obecnie naturalna część życia społecznego, bez której trudno sobie wyobrazić dorastanie i rozwój człowieka. Przywykliśmy już widoku mundurów harcerskich, wielkanocnych wart honorowych pełnionych przez strażaków spod znaku OSP w święta wielkanocne, trudno też dziś sobie wyobrazić świat mediów bez czasopism i dodatków sportowych. To wszystko, o czym mało kto wie, zawdzięczamy istniejącej od 1862 roku w Czechach, a od 1867 roku na ziemiach polskich organizacji „Sokół”. Towarzystwo Gimnastyczne we Lwowie, które przyjęło tą nazwę potrzebowało niemal dwudziestu lat, aby jego idee zostały podchwycone w innych miastach Galicji. Po tym czasie jednak nastąpił szybki rozrost Towarzystwa, tak że w 1914 roku Sokolstwo zrzeszało w swoich szeregach ok. 30 000 członków, skupionych w 261 gniazdach. Idea sokola wyrażona w haśle „w zdrowym ciele, zdrowy duch” okazała się na tyle nośna, iż nie tylko Galicja, ale i Polacy we wszystkich zaborach oraz za granicą masowo tworzyli gniazda sokole, by krzewić patriotyzm i kulturę fizyczną. Już w 1892 roku w Nowym Targu, a w 1894 w Zakopanem powstają oddziały lwowskiego „Sokoła”. Tym samym Podhale stanęło w pierwszym szeregu krzewicieli sokolej idei, która przetrwała XIX i XX w., ale zdaje się być nadal aktualna w XXI w. O rozwoju galicyjskiego „Sokoła” i jego podhalańskich odcieniach będzie traktował wykład Mateusza Olejnika omawiający powstanie i działalność Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół w Galicji, ze szczególnym uwzględnieniem obszaru Podhala w latach 1867-1945”.

Pan mgr Mateusz Olejnik, ur. 1984 w Tarnowie, nauczyciel historii w Zespole Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Tarnowie, członek Zarządu PTG. „Sokół-Świat Pracy” w Tarnowie, członek Polskiego Towarzystwa Historycznego i redakcji „Tarnowskich Studiów Historycznych” oraz „Zeszytów Historycznych Semper Fidelis”, Autor publikacji z dziedziny historii wojskowości, od niedawna zajmujący się również historią Sokolstwa polskiego.

Projekt wykładów dofinansowany jest przez Urząd Miasta Nowego Targu.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Bransoletka "Mix 1"Bransoletka "Mix 1"Bransoletka "Mix 1" Obwód - 18 cm. Matriały: Jadeit, Lapis lazuli, Turkus, Aragonit, Koral, Szkło. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz.
    65 zł
  • Naszyjnik "Kulki"Naszyjnik "Kulki"Naszyjnik z kulek turkusu /średnica 1 cm / oraz kulek agatu różowego /średnica 0,8 cm/. Obw. 46,5 cm
    85 zł
  • Bańka choinkowa IIIBańka choinkowa IIIBańka choinkowa (plastik) obleczona ręcznie wykonanym materiałem, ze wstążeczką i sznureczkiem. Obwód ok. 26 cm.
    16 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.