PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Zaproszenia

Powstanie i działalność Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół" w latach 1867-1945

Środa, 25 kwietnia 2012 r.
Autor: AKS

Powstanie i działalność Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół" w latach 1867-194525 kwietnia o godz. 18.00 Polskie Towarzystwo Historyczne oraz Towarzystwo Bursy Gimnazjalnej zapraszają na kolejny wykład z cykl "Wieczorne spotkania w Bursie Gimnazjalnej z historią, kulturą i tradycją w tle". Jego gościem będzie mgr Mateusz Olejnik (PTH O/Tarnów), który wygłosi połączony z prezentacją multimedialną odczyt zatytułowany "Powstanie i działalność Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół" w latach 1867-1945".


Wychowanie fizyczne w szkołach, rekreacja ruchowa i liczne formy tzw. aktywnego wypoczynku to obecnie naturalna część życia społecznego, bez której trudno sobie wyobrazić dorastanie i rozwój człowieka. Przywykliśmy już widoku mundurów harcerskich, wielkanocnych wart honorowych pełnionych przez strażaków spod znaku OSP w święta wielkanocne, trudno też dziś sobie wyobrazić świat mediów bez czasopism i dodatków sportowych. To wszystko, o czym mało kto wie, zawdzięczamy istniejącej od 1862 roku w Czechach, a od 1867 roku na ziemiach polskich organizacji „Sokół”. Towarzystwo Gimnastyczne we Lwowie, które przyjęło tą nazwę potrzebowało niemal dwudziestu lat, aby jego idee zostały podchwycone w innych miastach Galicji. Po tym czasie jednak nastąpił szybki rozrost Towarzystwa, tak że w 1914 roku Sokolstwo zrzeszało w swoich szeregach ok. 30 000 członków, skupionych w 261 gniazdach. Idea sokola wyrażona w haśle „w zdrowym ciele, zdrowy duch” okazała się na tyle nośna, iż nie tylko Galicja, ale i Polacy we wszystkich zaborach oraz za granicą masowo tworzyli gniazda sokole, by krzewić patriotyzm i kulturę fizyczną. Już w 1892 roku w Nowym Targu, a w 1894 w Zakopanem powstają oddziały lwowskiego „Sokoła”. Tym samym Podhale stanęło w pierwszym szeregu krzewicieli sokolej idei, która przetrwała XIX i XX w., ale zdaje się być nadal aktualna w XXI w. O rozwoju galicyjskiego „Sokoła” i jego podhalańskich odcieniach będzie traktował wykład Mateusza Olejnika omawiający powstanie i działalność Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół w Galicji, ze szczególnym uwzględnieniem obszaru Podhala w latach 1867-1945”.

Pan mgr Mateusz Olejnik, ur. 1984 w Tarnowie, nauczyciel historii w Zespole Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Tarnowie, członek Zarządu PTG. „Sokół-Świat Pracy” w Tarnowie, członek Polskiego Towarzystwa Historycznego i redakcji „Tarnowskich Studiów Historycznych” oraz „Zeszytów Historycznych Semper Fidelis”, Autor publikacji z dziedziny historii wojskowości, od niedawna zajmujący się również historią Sokolstwa polskiego.

Projekt wykładów dofinansowany jest przez Urząd Miasta Nowego Targu.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Grafika Folk w ramce VGrafika Folk w ramce VGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł
  • Spinka góralska XSpinka góralska XMetalowa, mała spinka góralska w kolorze srebrnym z wizerunkiem jelonka w kolorze złotym. Ręcznie wykonana. Szerokość 5 cm, długość (z przekolacem) 14,5 cm.
    240 zł
  • Poduszka brązowa IIPoduszka brązowa IIPoduszka z sukna filcowego w kolorze ciemno-brązowym z motywem ludowym haftowanym ręcznie, wypełniona materiałem syntetycznym. Wymiary ok. 42 na 42 cm.
    100 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.