PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Zaproszenia

Jeśli dziś listopad to…jesteśmy w Belgii!

13–16 listopada 2012 r.
Autor: MOK Nowy Targ

Jeśli dziś listopad to…jesteśmy w Belgii!Zapraszamy na kolejną edycję „Spotkań z kulturą…”. W dniach 13 – 16 listopada to BELGIA-BELGIË-BELGIQUE królować będzie w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Targu.


Przygotowaliśmy dla Państwa ciekawe slajdowiska/spotkania oraz tradycyjnie pokazy filmów. Na początek spotkanie „Belgia - dźwięki, smaki i kolory”, czyli Bruksela (ale nie tylko) z punktu widzenia gdańszczanki mieszkającej dobre kilka lat w Belgii. Jak mówi pani Małgorzata Kęsicka, która poprowadzi spotkanie: „W Brukseli, zdominowanej przez różne odcienie szarości, latają zielone papugi. Podobno stają się powoli plagą tego miasta, tak jak w Polsce miejskie dziki. Belgia to kraj surrealizmu, jak słusznie zauważył Benoit, mój przystojny nauczyciel francuskiego”. Takich opowieści będzie więcej.

Następnie w ramach spotkania „Ensor, Masareel, Magritte i inni” przeniesiemy się w świat surrealizmu, ekspresjonizmu i innych „izmów” (proszę się nie bać, nie zabraknie komizmu). Monika Rydigier na bazie polsko-belgijskiej współpracy Małopolskiego Centrum Kultury pozwoli zapoznać się z dawnymi i współczesnymi, wybitnymi twórcami belgijskimi.

Z kolei pan Wojciech Birek podczas spotkania „Belgia – ojczyzna komiksu” zaprosi Państwa do poznania komiksu, a może innego spojrzenia na komiks, w szczególności na belgijskie opowieści graficzne: Komiks jest zróżnicowanym medium i można przechodzić przez różne etapy wtajemniczenia. Choć są ludzie, którzy pielęgnują swoje dziecięce fascynacje i chętnie do nich wracają. Swoją drogą to ciekawe, że jest to taki obszar, w którym można pozostać dzieckiem i nigdy z tej fascynacji nie wyrosnąć. Jednocześnie komiks daje szansę dojrzewania i rozwijania się. Robi się coraz bardziej wyrafinowany. To sztuka, która już dawno dojrzała do dorosłości.

Miłośnicy X Muzy będą mogli zobaczyć 4 filmy: „Milczenie Lorny”, „Boso, ale na rowerze”, „Mr. Nobody” oraz „Z piątku na sobotę”. Co ważne każdy z filmów to nie tylko inna historia, ale inny sposób opowieści i spotkanie ze specyfiką naprawdę autorskiego kina reżyserów: braci Jean-Pierre’a Dardenne i Luc’a Dardenne, Felixa Van Groeningen’a, Jaco Van Dormael’a, Tom’a Barman’a. O wprowadzenie filmowe zadba Aleksandra Sadowicz, a bilet to tylko 5zł (za wyjątkiem filmu „Boso, ale na rowerze”, który będzie bezpłatny).

„Spotkania z kulturą…” to także zawsze spotkania z dobrą książką. I tym razem nasi sponsorzy (Agencja Edytorska Ezop, Instytut Wydawniczy Pax, Państwowy Instytut Wydawniczy, Wydawnictwo Amber, Wydawnictwo Bosz, Wydawnictwo Egmont Polska, Wydawnictwo Jedność, Wydawnictwo Muza, Wydawnictwo Semen, Wydawnictwo Świat Książki - grupa Weltbild Polska, Wydawnictwo W Drodze) przekazali książki, które rozlosujemy wśród widzów którzy zakupią bilety na prezentowane filmy. To dodatkowy i miły argument, aby nas odwiedzić.

O randze „Spotkań z kulturą belgijską” świadczą także patronaty honorowe: Ambasady Królestwa Belgii w Polsce – Jego Ekscelencja Ambasador Raoul Delcorde; Przedstawicielstwa Flandrii przy Ambasadzie Belgii - Pan Koen Haverbeke, Przedstawiciel Rządu Flandrii; Przedstawicielstwa Walonia - Bruksela - Pan Franck Pezza, Delegat Walonii – Brukseli.

Do zobaczenia w dniach 13 – 16 listopada! Szczegółowy plan poniżej.

 

BELGIË-BELGIQUE: spotkania z kulturą belgijską

Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu

13 – 16 listopada 2012

 

13 listopda (wtorek)

20.00 Pokaz filmu „Milczenie Lorny” /Le Silence de Lorna/, reż. Jean-Pierre Dardenne, Luc Dardenne, prod. Belgia, Francja, Niemcy, Włochy 2008, 105’.

Bilet 5zł. Loteria książek.

 

14 listopada (środa)

18.00 Slajdowisko „Belgia - dźwięki, smaki i kolory”. Prowadzenie Małgorzata Kęsicka. Wstep wolny.

20.00 Pokaz filmu „Boso, ale na rowerze” /De Helaasheid der dingen/, reż. Felix Van Groeningen, prod. Belgia, Holandia 2009, 108’. Wstęp wolny.

 

15 listopada (czwartek)

18.00 Slajdowisko „Ensor, Masareel, Magritte i inni. Sztuka belgijska w galerii MCK”. Prowadzenie Monika Rydigier. Wstęp wolny.

20.00 Pokaz filmu „Mr. Nobody”, reż. Jaco Van Dormael, prod. Belgia, Francja, Kanada, Niemcy, 2009, 141’.

Bilet 5zł. Loteria książek.

 

16 listopada (piątek)

18.00 Slajdowisko „Belgia – ojczyzna komiksu”. Prowadzenie dr Wojciech Birek. Wstęp wolny.

20.00 Pokaz filmu „Z piątku na sobotę” /Any Way the Wind Blows/, reż. Tom Barman, prod. Belgia 2003, 125’.

Bilet 5zł. Loteria książek.

 

Wprowadzenie do filmów Ola Sadowicz

Kupując bilet na film bierzesz udział w loterii książek od naszych sponsorów!

 

Organizator:

Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu

Patronat honorowy:

Ambasada Królestwa Belgii w Polsce – Jego Ekscelencja Ambasador Raoul Delcorde

Przedstawicielstwo Flandrii przy Ambasadzie Belgii - Pan Koen Haverbeke, Przedstawiciel Rządu Flandrii

Przedstawicielstwo Walonia - Bruksela - Pan Franck Pezza, Delegat Walonii - Brukseli

Patronat medialny:

Tygodnik Podhalański

Podhale24 Podhalański Portal Informacyjny

Nowotarska Telewizja Kablowa

Góral Info Serwis Informacyjny Podhala, Spisza i Orawy
TVPodhale

Portal Podhale Region

Sponsorzy:

Agencja Edytorska Ezop

Instytut Wydawniczy Pax

Państwowy Instytut Wydawniczy

Wydawnictwo Amber

Wydawnictwo Bosz

Wydawnictwo Egmont Polska

Wydawnictwo Jedność

Wydawnictwo Muza

Wydawnictwo Semen

Wydawnictwo Świat Książki - grupa Weltbild Polska

Wydawnictwo W Drodze

Zobacz w naszym sklepie:
  • Naszyjnik "Miłość uskrzydla"Naszyjnik "Miłość uskrzydla"Naszyjnik "Miłość uskrzydla" Obwód 64 cm. Materiały: Sukno, Cekiny, Koraliki. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz.
    65 zł
  • Magnes Folk na lodówkę IIMagnes Folk na lodówkę IIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Ludowe etui na tablet IVLudowe etui na tablet IVLudowe etui z szarego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.