PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Zaproszenia

„To se nevrátí”…czyli spotkania z kulturą czeską

19–22 lutego 2013 r.
Autor: MOK Nowy Targ

„To se nevrátí”…czyli spotkania z kulturą czeskąPrzygotowaliśmy dla Państwa kolejną edycję „Spotkań z kulturą…”. Zgodnie z lekką sugestią tym razem w dniach 19-22 lutego (wtorek – piątek) będzie to spotkanie z kulturą czeską. Serdecznie zapraszamy do odwiedzania Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Targu w tym czasie, bo jak mówi nazwa spotkań „to senevrátí”…A będzie się działo, bowiem będzie coś dla ducha, jak i dla ciała, a wszystkie spotkania z gośćmi i ekspertami są bezpłatne!


Naszym pierwszym gościem i ekspertem będzie Pan dr Marek Stawski, a rozpoczniemy 19 lutego (wtorek) o godz. 18.00 opowieścią „Morawy – bliskie, a nieznane” połączoną z degustacją win morawskich i quizem wiedzy. Publiczność zapozna się z Morawami, jako odrębnym regionem Republiki Czeskiej. Na kilku slajdach (zdjęcia autorskie) zostaną ukazane najciekawsze miejsca na Morawach, zarówno o walorach historycznych, jak i kulturowych i duchowych.  Autor omówi specyfikę kulturową Moraw, której nieodłącznym elementem jest tradycja chrześcijańska, a także wino i śpiew, oraz... zabijacka... Zostanie także zaprezentowana nowa publikacja "Morawy bliskie i  nieznane". Nie można zachęcić do Moraw bez zakosztowania wina z morawskich piwnic winnych. Ideą będzie zakosztowanie wina nie komercyjnego, rozlewanego w dużych kombinatach, ale niemal prosto z beczki z Morawskiej Nowej Wsi wyrabianych z miejscowych prywatnych winnic - owoc winnego krzewu i pracy rąk ludzkich. Dodamy po cichu, że degustację będzie można przedłużyć we własnych domach…

Quiz będzie formą zabawowego zapoznania z kulturą czeską, ukazania jej bogactwa i ciekawostek. Sprawdzenie w formie zabawy, ile wiemy, a raczej, jak mało wiemy o kulturze i tradycji naszych południowych sąsiadów. Dla najlepszych przewidziano nagrody!

W kolejny dzień, 20 lutego (środa), Pan dr Stawski podejmie temat "Czechy i Polska, czyli jak stare dobre małżeństwo? Między historią a mentalnością”. Ten zabawny tytuł to jednak spotkanie poświęcone historii Czech, tak blisko powiązanej z dziejami naszego narodu. To nie rzadko momenty trudne, o których jednak należy rozmawiać. Czy więcej nas łączy, czy dzieli? Przekonają się Ci, którzy przyjdą, a dodatkowo będzie to okazja do spotkania i obejrzenia na slajdach miejsc ważnych dla historii i kultury Czech, dziś będących atrakcją turystyczną. Podobny temat będzie mieć spotkanie z licealistami, przygotowane w formie warsztatów edukacyjnych. Pod kierunkiem prowadzącego sami odpowiedzą na pytanie, czy Czechy i Polska, to rzeczywiście stare, dobre małżeństwo oraz ile nas łączy, a ile dzieli. Spotkanie z licealistami o godz. 9.30 już dziś zapraszamy 2 klasy (obowiązuje kolejność zgłoszeń). Na spotkanie otwarte dla wszystkich o godz. 18.00.

Trzeci dzień, 21 lutego (czwartek), to dzień „hrabalowski”. Naszym gościem i ekspertem będzie Pan Aleksander Kaczorowski, autor pasjonującej, niemal detektywistycznej biografii jednego z największych czeskich pisarzy współczesnych, jakim był Bohumil Hrabal. Spotkanie o tytule „Bohumil Hrabal. Barbarzyńca w gospodzie”, które rozpocznie się o godz. 18.00, będzie z pewnością interesujące, a przekonuje o tym już kilka fragmentów słów Pana Kaczorowskiego:

Nie poznałem osobiście Bohumila Hrabala, ale z cudzego doświadczenia wiem, że gdy żegnał się z przyjaciółmi i z ich znajomymi poznanymi "Pod Złotym Tygrysem" zwykł brać ich za rękę i przytulać ją do własnego policzka. Kiedy o tym usłyszałem, zrozumiałem, czemu Hrabal zaskarbił sobie u nas nie tylko uznanie czytelników, ale wręcz ich miłość - i dlaczego nigdy nie wybrałem się do "Tygrysa", żeby poznać Mistrza. Ciepło jego policzka czułem bowiem - i wciąż czuję - czytając jego książki.

I dalej:

Środkowoeuropejczycy nie opowiadają historii, lecz anegdoty, ponieważ to nie oni tworzą historię (przez duże H), lecz są do niej zapędzani przez potężniejszych sąsiadów. Słusznie powiada jeden z bohaterów "Pociągów pod specjalnym nadzorem": "Wiecie, czym są Czesi? To śmiejące się bestie!". Bo tylko śmiech, dystans wobec wielkich spraw (na które nie ma się wpływu), a wreszcie ironia (i autoironia) ratują ich przed rozpaczą.

Na koniec dzień czwarty, 22 lutego (piątek) godz. 18.00 i…wybieramy się do Pragi. Zawiadowcą tej słowno-fotograficznej opowieści będzie Pan Filip Karoński, a zatrzymamy się na stacji o nazwie „Spacer po Pradze”. Bez zdradzania wszystkich szczegółów możemy zapewnić, że będzie to nietuzinkowa podróż do Pragi.

Dodatkowo oczywiście „To senevráti” to także pokazy filmów. Jak informowaliśmy szczegółowo w innym miejscu pokażemy cztery filmy: „Butelki zwrotne” /Vratnélahve/, „Musimy sobie pomagać” /Musíme si pomáhat/, „Święto przebiśniegu” /Slavnostisněženek/ i „Rok diabła” /Rok ďábla/; każdorazowo jeden film wieczorem o godz. 19.45 na sali widowiskowej MOK, z wprowadzeniem Oli Sadowicz. Czterech znanych czeskich reżyserów, cztery historie, ale jedna wspaniała kinematografia czeska. Bilety na filmy tylko 5zł (tak! pięć złotych), a dodatkowo spora szansa na otrzymanie upominków (książek, ale nie tylko) od zaprzyjaźnionych, współpracujących z nami przy dniach czeskich, wydawnictw, portali, miejsc przyjaznych kulturze czeskiej.

Bądźcie Państwo z nami! Ahoj!

 

Szczegółowy program:

To senevrátí - spotkania z kulturą czeską

19-22 lutego (wtorek – piątek) 2013

 

19 lutego (wtorek)

18.00 "Morawy - bliskie, a nieznane" – opowieść i degustacja win morawskich

oraz quiz (z nagrodami) „Co wiesz o Czechach? /Wstęp wolny/

Prowadzenie dr Marek Stawski

19.45 Pokaz filmu „Butelki zwrotne” /Vratnélahve/

reż. Jan Svěrák, prod. Czechy, Dania, Wielka Brytania, 2007, 100 minut /Bilet 5zł*/

 

20 lutego (środa)

9.30 Warsztaty edukacyjne dla szkół średnich "Czechy i Polska, czyli jak stare dobre małżeństwo? Między historią a mentalnością"/Wstęp wolny/

Prowadzenie dr Marek Stawski

18.00 Slajdowisko "Czechy i Polska, czyli jak stare dobre małżeństwo? Między historią a mentalnością" /Wstęp wolny/

Prowadzenie dr Marek Stawski

19.45 Pokaz filmu „Musimy sobie pomagać” /Musíme si pomáhat/

reż. Jan Hřebejk, prod. Czechy, Niemcy, 2000, 110 minut /Bilet 5zł/*

 

21 lutego (czwartek)

18.00 Spotkanie „Bohumil Hrabal. Barbarzyńca w gospodzie” /Wstęp wolny/

Prowadzenie Aleksander Kaczorowski

19.45 Pokaz filmu „Święto przebiśniegu” /Slavnostisněženek/

reż. Jiří Menzel, prod. Czechosłowacja, 1983, 83 minuty /Bilet 5zł/*

 

22 lutego (piątek)

18.00 Slajdowisko „Spacer po Pradze” /Wstęp wolny/

Prowadzenie Filip Karoński

19.45 Pokaz filmu „Rok diabła” /Rok ďábla/

reż. Petr Zelenka, prod. Czechy, 2002, 88 minut /Bilet 5zł/*

 

*Wprowadzenie do filmów Ola Sadowicz. Kupując bilet bierzesz udział w loterii książek i niespodzianek

 

Organizator:

Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu

 

Patronat honorowy:

Ambasada Republiki Czeskiej w Warszawie – Jego Ekscelencja Ambasador Jan Sechter

Czeskie Centrum w Warszawie

 

Patronat medialny:

CZaPLa Portal Czesko-Polski

Czechofil Najlepszy Blog o Czechach

Tygodnik Podhalański

Podhale24 Podhalański Portal Informacyjny

Nowotarska Telewizja Kablowa

TVPodhale

Góral Info Serwis Informacyjny Podhala, Spisza i Orawy

Portal Podhale Region

Portal Puls Podhala

 

Współpraca:

CzeskieKlimaty.pl Baza Literatury Czeskiej i Słowackiej

Czuły Barbarzyńca – Księgarnia i Klub

Oficyna Wydawnicza Atut

Państwowy Instytut Wydawniczy

Wydawnictwo Afera

Wydawnictwo Bezdroża

Wydawnictwo BIS

Wydawnictwo Carta Blanca

Wydawnictwo Czarne

Wydawnictwo Fabryka Słów

Wydawnictwo Prószyński i S-ka

Wydawnictwo StudioEMKA

Wydawnictwo W.A.B.

Wydawnictwo Wiedza Powszechna

Czech Tourism

Zobacz w naszym sklepie:
  • Aniołek duży VAniołek duży VAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    16 zł
  • Sakiewka IIISakiewka IIISakiewka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na rzep. Szerokość ok. 10 cm Wysokość ok. 17 cm Długość ze sznurkiem ok. 50 cm Materiał: Filc Kolor: Popielaty
    40 zł
  • Naszyjnik "Krzyżyk i korale"Naszyjnik "Krzyżyk i korale"Naszyjnik "Krzyżyk i korale" Obwód - 44 cm. Inspirowany starą biżuterią góralską - Koral, Metal, Srebro. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę...
    95 zł

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.