PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Zaproszenia

Rola afiszu i reklamy na przestrzeni dziejów

Czwartek, 28 lutego 2013 r.
Autor: AKS

Rola afiszu i reklamy na przestrzeni dziejów28 lutego o godz. 18.00 Polskie Towarzystwo Historyczne oraz Towarzystwo Bursy Gimnazjalnej zapraszają na pierwszy w jubileuszowej, piątej już edycji otwartych wykładów cyklu „Wieczorne spotkania w Bursie Gimnazjalnej z historią, kulturą i tradycją w tle".


Jego gościem będzie mgr Magdalena Dyląg, która wygłosi połączony z prezentacją multimedialną wykład zatytułowany „Rola afiszu i reklamy na przestrzeni dziejów”. Odczytowi towarzyszyć będzie wystawa czasowa pt. „Lenin wiecznie żywy … plakaty propagandowe w PRL-u”.

Na ekspozycji zaprezentowane zostaną plakaty propagandowe, księgi pamiątkowe, zdjęcia i dokumenty ze zbiorów Muzeum Regionalnego Ziemi Limanowskiej. Wszystkie eksponaty pochodzą z kolekcji nieistniejącego dziś Muzeum Lenina w Poroninie. Będzie to zatem niepowtarzalna okazja, by  zobaczyć najstarsze księgi pamiątkowe z wpisami szeregu ówczesnych komunistycznych dygnitarzy czy albumy wykonywane przez młodzież na konkursy organizowane przez placówkę. 

Wystawa będzie dostępna dla wszystkich zainteresowanych w godz. 9.00-16.00, po wcześniejszym umówieniu w siedzibie PTH i Towarzystwa Bursy Gimnazjalnej, lub telefonicznie pod tel. 502 418 742. Serdecznie zapraszamy.

 

* * *

Mgr Magdalena Dyląg, historyk i archiwista. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Od 2011  r. prezeską  Oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego w Limanowej. Autorka kilku publikacji popularno-naukowych oraz historycznych wystaw czasowych. Jedna z nich pt. „Szlak bojowy Samodzielnej Brygady StrzelcówKarpackichi 3 DywizjiStrzelcówKarpackichw relacjach i obiektywieLimanowian”  prezentowana była w 2012 r. w Nowym Targu.

 

* * *

Podczas swojego wystąpienia autorka przedstawi rolę reklamy w historii ludzkości, a zwłaszcza jej związki z handlem oraz funkcję propagandową. Na przestrzeni dziejów pojawiały się różne formy reklam m.in. słowne (nawoływanie), graficzne (symbol, obrazek). W epoce nowożytnej na popularność reklamy pisanej wpłynęło pojawienie się druku, a zwłaszcza rozprzestrzenianie się prasy i ulotek. Od XIX w. jedną z form przekazu reklamy stał się plakat, a w następnym stuleciu wykorzystywano w tym celu środki masowego przekazu tj. radio, telewizję i Internet.

Jedną z najpowszechniejszych form reklamy w historii jest plakat. W II połowie XIX wieku modernistyczne szkoły uczyniły z afiszy przedmiot sztuki. Ich twórcy korzystali z nowoczesnych tendencji, jak surrealizm, art-deco, pop-art. Początkowo sztuka reklamowa w Polsce była pod wpływem trendów zachodnioeuropejskich, zwłaszcza francuskich. Jednak szybko polscy graficy i artyści zaczęli sięgać do rodzimych wzorców. W latach 40-tych XX w. powstała Polska Szkoła Plakatu.

Plakat ma różnorodne oddziaływanie na społeczeństwo. Pełni funkcję utylitarną, estetyczną, promocyjną, dydaktyczną, jak również propagandową. Ta ostatnia rola plakatu rozwijała się w Polsce szczególnie intensywnie w II połowie XX wieku w okresie PRL. 

Projekt wykładów dofinansowany jest przez Urząd Miasta Nowego Targu

Zobacz w naszym sklepie:
  • Okładka na zeszyt IVOkładka na zeszyt IVLudowe okładka na zeszyt (A5) z czarnego filcu zapinana na guzik, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm, długość 23 cm.
    30 zł
  • Naszyjnik "Agatka"Naszyjnik "Agatka"Naszyjnik z pięknych fasetowanych kul agatu /średnica 1 cm./. Obwód 52 cm. Rurki  i kulki z metalu antyalergicznego. Zapięcie posrebrzane.
    75 zł
  • „Zatraceniec”„Zatraceniec”Płyta DVD zawiera spektakl „Zatraceniec” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej. (czas: 1 godz. 54 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka...
    40 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.