PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Zaproszenia

Zespoły z Mołdawii

Czwartek, 19 grudnia 2013 r.
Autor: MOK NT

Zespoły z MołdawiiNa koncert zespołów tanecznych z Mołdawii zapraszamy 19 grudnia o godz.10.00 do sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Targu, wstęp wolny, prosimy o zgłaszanie rezerwacji dla grup zorganizowanych.


Prezentujemy zespoły mołdawskie, które wystąpią na Podhalu w dniach 16 – 19 grudnia 2013 w cyklu koncertów mikołajkowo-gwiazdkowych.

Mołdawia – północno-wschodnia część Transylwanii (Rumunii) zaanektowana przez Stalina po II wojnie światowej i włączona w skład ZSRR (podobnie, jak nasze Kresy Wsch., kraje nadbałtyckie: Litwa, Łotwa, Estonia, część Białorusi oraz część Finlandii – Karelia). Stolica kraju – Kiszyniów. Ludność – 3,5 mln.  

Zespół Tańca Ludowego i Współczesnego „FANTEZIA” (fantazja) założony w r. 1991 przy katedrze choreografii Kiszyniowskiej Akademii Muzycznej.
Kierownik zespołu – Vitalij Ermicioi.
Zespół liczy obecnie ok. 100 dzieci i młodzieży w wieku od 5 do 25 lat.  Poznają one taniec ludowy, klasyczny (balet), współczesny, jazz i step. Zespół jest laureatem wielu festiwali w kraju i za granicą (np. „złota jodła” w Kiecach w 2012 r.). Często występuje w telewizji mołdawskiej, rumuńskiej, ukraińskiej i rosyjskiej. Koncertował m.in. w Grecji, Macedonii, Polsce, Holandii, Litwie, Łotwie, Estonii  i in.

Wzorcowy Zespół Tańca Estradowego „SERPANTIN” (serpentyna) działa przy Pałacu Twórczości Dzieci i Młodzieży w mieście Dubossary (Naddniestrze).
Kierownik Zespołu – Irina Kharmayeva.
W ubiegłym roku obchodził jubileusz XX-lecia. Laureat wielu festiwali, m.in. prestiżowego festiwalu sztuki dziecięcej „ArtVesna” w Kijowie, festiwalu „Biegnący po fali” w Eupatorii (Krym), „Jałtański brzeg” w Jałcie, „Grand Prix Ukrainy” w Odessie, „Najlepsze show” w Tyraspolu. Wielokrotny  Mistrz Mołdawii w tańcu baletowym.
W zespole tańczy ponad 200 dzieci i młodzieży w wieku 5 – 20 lat. W repertuarze tańce estradowe, ludowe, balet, taniec towarzyski, współczesny, stylizowany. Zespół jest organizatorem Otwartego Festiwalu Tanecznego „Wyspa Terpsyhory”, który w maju przyszłego roku odbędzie się już po raz dwunasty. Do Polski zespół przyjechał po raz pierwszy.

Wzorcowe Dziecięce Studio Baletowe „SOARELE” (słoneczko) został założony w r. 1950 przy Pałacu Pionierów w Kiszyniowie (obecnie jest to Centrum Dzieci i Młodzieży „Artico”.) Założycielem zespołu i długoletnim kierownikiem była p. Rashel Bromberg – wybitny pedagog, choreograf i baletmistrz.
Obecnie zespołem kierują panie Elena Stanislav oraz Lidia Poplavska W Studio „Soarele” zaczynali swoją karierę artystyczną wybitni mistrzowie sceny mołdawskiej, rosyjskiej i ukraińskiej, m.in. V.Gelbet, O.Gurievskaya, E.Godova, G.Badica, znany na całym świecie  baletmistrz Państwowego Teatru Akademickiego w Sankt Petersburgu – B. Eiffmann, dyrektor Liceum Choreograficznego J. Gorshkov i in. Zespół jest laureatem niezliczonych festiwali, konkursów i przeglądów artystycznych. W r. 1986 otrzymał zaszczytny tytuł Wzorcowego Studia Baletowego.
      Bogaty repertuar Studia „Soarele” jest systematycznie poszerzany o nowe tańce, układy choreograficzne, spektakle baletowe. Zespół aktywnie uczestniczy w różnorodnych imprezach artystycznych w Mołdawii i krajach Europy Południowo-Wschodniej.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Aniołek średni IIAniołek średni IIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 6,5 cm. Wysokość 9 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    10 zł
  • Ludowe etui na tablet IILudowe etui na tablet IILudowe etui z czarnego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł
  • Naszyjnik "Turkoza"Naszyjnik "Turkoza"Naszyjnik "Turkoza" Obwód 47 cm. Materiały: Turkus (duże owale i kule), Stare szkło weneckie, Piryt, Hematyt, Srebro. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę...
    175 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.