PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Zaproszenia

Zespoły z Mołdawii

Czwartek, 19 grudnia 2013 r.
Autor: MOK NT

Zespoły z MołdawiiNa koncert zespołów tanecznych z Mołdawii zapraszamy 19 grudnia o godz.10.00 do sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Targu, wstęp wolny, prosimy o zgłaszanie rezerwacji dla grup zorganizowanych.


Prezentujemy zespoły mołdawskie, które wystąpią na Podhalu w dniach 16 – 19 grudnia 2013 w cyklu koncertów mikołajkowo-gwiazdkowych.

Mołdawia – północno-wschodnia część Transylwanii (Rumunii) zaanektowana przez Stalina po II wojnie światowej i włączona w skład ZSRR (podobnie, jak nasze Kresy Wsch., kraje nadbałtyckie: Litwa, Łotwa, Estonia, część Białorusi oraz część Finlandii – Karelia). Stolica kraju – Kiszyniów. Ludność – 3,5 mln.  

Zespół Tańca Ludowego i Współczesnego „FANTEZIA” (fantazja) założony w r. 1991 przy katedrze choreografii Kiszyniowskiej Akademii Muzycznej.
Kierownik zespołu – Vitalij Ermicioi.
Zespół liczy obecnie ok. 100 dzieci i młodzieży w wieku od 5 do 25 lat.  Poznają one taniec ludowy, klasyczny (balet), współczesny, jazz i step. Zespół jest laureatem wielu festiwali w kraju i za granicą (np. „złota jodła” w Kiecach w 2012 r.). Często występuje w telewizji mołdawskiej, rumuńskiej, ukraińskiej i rosyjskiej. Koncertował m.in. w Grecji, Macedonii, Polsce, Holandii, Litwie, Łotwie, Estonii  i in.

Wzorcowy Zespół Tańca Estradowego „SERPANTIN” (serpentyna) działa przy Pałacu Twórczości Dzieci i Młodzieży w mieście Dubossary (Naddniestrze).
Kierownik Zespołu – Irina Kharmayeva.
W ubiegłym roku obchodził jubileusz XX-lecia. Laureat wielu festiwali, m.in. prestiżowego festiwalu sztuki dziecięcej „ArtVesna” w Kijowie, festiwalu „Biegnący po fali” w Eupatorii (Krym), „Jałtański brzeg” w Jałcie, „Grand Prix Ukrainy” w Odessie, „Najlepsze show” w Tyraspolu. Wielokrotny  Mistrz Mołdawii w tańcu baletowym.
W zespole tańczy ponad 200 dzieci i młodzieży w wieku 5 – 20 lat. W repertuarze tańce estradowe, ludowe, balet, taniec towarzyski, współczesny, stylizowany. Zespół jest organizatorem Otwartego Festiwalu Tanecznego „Wyspa Terpsyhory”, który w maju przyszłego roku odbędzie się już po raz dwunasty. Do Polski zespół przyjechał po raz pierwszy.

Wzorcowe Dziecięce Studio Baletowe „SOARELE” (słoneczko) został założony w r. 1950 przy Pałacu Pionierów w Kiszyniowie (obecnie jest to Centrum Dzieci i Młodzieży „Artico”.) Założycielem zespołu i długoletnim kierownikiem była p. Rashel Bromberg – wybitny pedagog, choreograf i baletmistrz.
Obecnie zespołem kierują panie Elena Stanislav oraz Lidia Poplavska W Studio „Soarele” zaczynali swoją karierę artystyczną wybitni mistrzowie sceny mołdawskiej, rosyjskiej i ukraińskiej, m.in. V.Gelbet, O.Gurievskaya, E.Godova, G.Badica, znany na całym świecie  baletmistrz Państwowego Teatru Akademickiego w Sankt Petersburgu – B. Eiffmann, dyrektor Liceum Choreograficznego J. Gorshkov i in. Zespół jest laureatem niezliczonych festiwali, konkursów i przeglądów artystycznych. W r. 1986 otrzymał zaszczytny tytuł Wzorcowego Studia Baletowego.
      Bogaty repertuar Studia „Soarele” jest systematycznie poszerzany o nowe tańce, układy choreograficzne, spektakle baletowe. Zespół aktywnie uczestniczy w różnorodnych imprezach artystycznych w Mołdawii i krajach Europy Południowo-Wschodniej.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Naszyjnik "Porzeczki"Naszyjnik "Porzeczki"Naszyjnik z drobnych Korali rekonstruowanych oraz z przekładek - drobniutkich koralików szklanych. Obwód 49,5 cm. Średnica koralików z korala 0,7 i 0,5 cm. Zapięcie...
    65 zł
  • Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat” wg libretta Franciszka Łojasa Kośli doczekała się swojej wersji filmowej (1 godz. 33 min.). Produkcja trwała prawie rok. Na płycie DVD...
    35 zł
  • Bańka choinkowa IBańka choinkowa IBańka choinkowa (plastik) obleczona ręcznie wykonanym materiałem, ze wstążeczką i sznureczkiem. Obwód ok. 26 cm.
    10 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.