PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Zaproszenia

XIV Jarmark Podhalański

22–24 sierpnia 2014 r.
Autor: Maciej Stasiński

XIV Jarmark PodhalańskiXIV Jarmark Podhalański 22–24 sierpnia (piątek–niedziela) 2014 Rynek w Nowym Targu.


XIV Jarmark Podhalański 22–24 sierpnia (piątek–niedziela) 2014 Rynek w Nowym Targu

22/08 (piątek)

Scena:

14.00 Parada i rozpoczęcie Jarmarku Podhalańskiego

(start Park Miejski)

Przemarsz przedstawicieli władz Miasta Nowego Targu,  samorządów lokalnych, parlamentarzystów i innych zaproszonych gości, licznej grupy górali, zespołów regionalnych, organizacji (związków, stowarzyszeń, kół, grup sportowych, grup nieformalnych) z terenu Miasta Nowego Targu i najbliższej okolicy.

14.30–15.20 Zespół Regionalny „Mali Hyrni”: Po uodpuście pod Turbacym

Zespół powstał we wrześniu 1983 roku w odpowiedzi na zapotrzebowanie środowiska, a w szczególności dzieci i młodzieży, mającej korzenie w folklorze podhalańskim. Nadal rozwija swoje zainteresowania folklorem Skalnego Podhala poprzez uczestnictwo w życiu kulturalnym na terenie Miasta Nowy Targ i okolic. Uczestniczy w festiwalach w kraju i za granicą. W pracach z dziećmi kierownictwo Zespołu główną uwagę przywiązuje do pielęgnowania zamiłowań do tradycji i zwyczajów regionu Podtatrza, zwłaszcza tych, które z wolna odchodzą w zapomnienie. Kierownik zespołu: Maciej Warpecha. Program nawiązujący do odpustu z drugiej niedzieli sierpnia pod Turbaczem. Zespół zaprasza na polanę, gdzie chłopcy pasą owce, przychodzą dziewczyny wracające z odpustu. Rozpoczyna się wspólna zabawa i śpiewy.

15.20–16.00 Zespół Regionalny „Motif”, Istambuł, Turcja

Zespół zaprezentuje program oparty na folklorze kilku górskich prowincji Turcji: Gaziantep, Bingol, Tokat i Trabzon oraz miasta Fethiye w prowincji Muğla. Widzowie m.in. zostaną wtajemniczeni w nadnaturalne umiejętności tureckiego szamana, następnie obejrzą radosny taniec pasterzy z gór Nur położonych w południowej Turcji, a także serię tańców związanych z folklorem mieszkańców innych pasm górskich wybranych prowincji („Halay”, „Teke”, „Omuz Halayi”, „Horon”).

16.00–17.00 BAJDOK: Ci Szaleni Naukowcy – pokaz dla dzieci

Pokaz „wybuchowych” eksperymentów chemicznych przygotowanych przez dwójkę doświadczonych alchemików.

18.00–19.00 Miejska Orkiestra Dęta

Po latach różnych historii odradziła się ona w Nowym Targu w lutym 2013. A dzięki nowemu, młodemu kapelmistrzowi Marcinowi Musiakowi rośnie jak na drożdżach. I nie chodzi tylko o sam skład orkiestry, ale przede wszystkim o umiejętności i coraz większy repertuar.

20.00 Koncert: Fanfary z Transylwanii /folk, muzyka świata/

Dziesięcioosobowa orkiestra rodowitych cygańskich muzyków pochodzących z komitatu (powiatu) Alba z miejscowości Cugir w Rumunii. Twórczość zespołu to tradycyjne utwory przekazywane z pokolenia na pokolenie (folklor cygański i rumuński), silnie zakorzenione w tradycji mołdawskiej oraz saksońsko-transylwańskiej i siedmiogrodzkiej. W repertuarze koncertowym mają są także min. utwory znane z filmu "Czarny kot, biały kot" Emira Kusturicy oraz z repertuaru Gorana Bregovicia.

22.00 Koncert: Propaganda Dei /reggae/

Zespół Propaganda Dei wykonuje z wielką radością muzykę w klimacie reggae, śpiewając o tym, co jest w życiu najistotniejsze. Teksty i muzyka to petarda prosto z serca oraz sposób na modlitwę i otwieranie się na to, co Bóg daje człowiekowi w każdym momencie życia: w radości i miłości, ale także w chwilach załamania, poczucia bezsensu i oczekiwania. Wielka energia na scenie i uśmiech na twarzy każdego z muzyków powodują, że grupa idealnie nadaje się dla każdego słuchacza: od młodzieży po najstarsze pokolenie. Propaganda Dei chce głosić dobrą nowinę i nieść ludziom nadzieję. Grupa gra wyłącznie na żywo, a obecny skład to ośmiu muzyków.

Strefa dla Rodziny:

13.00–16.00 Niepowtarzalne maskotki – warsztaty

Warsztaty robienia nietypowych, recyklingowych zabawek Babajaszek i Szmaciaków.

13.00–16.00 miniminiJarmark – warsztaty i zabawy dla najmłodszych

Warsztaty plastyczne i zabawy dla najmłodszych. Zapraszamy dzieciaki w wieku 2-5 lat z Rodzicem/Opiekunem. A czeka na was m.in.: jarmarczny portret, góralska  spinka, notes gazdy, obrazek z jarmarku, odpustowy  krawat czy dzbanek.

17.00–19.00 Jarmarkowo warsztatowo

Oryginalne jarmarkowe warsztaty dla tych nieco starszych 5 i więcej latków. Będzie się działo m.in.: podhalańskie baranki; czerwone paciorki, czyli korale góralskie; serwetki góralskie.

17.00–19.00 miniminiJarmark – warsztaty i zabawy dla najmłodszych

Warsztaty plastyczne i zabawy dla najmłodszych. Zapraszamy dzieciaki w wieku 2-5 lat z Rodzicem/Opiekunem. A czeka na was m.in.: jarmarczny portret, góralska  spinka, notes gazdy, obrazek z jarmarku, odpustowy  krawat czy dzbanek.

Skansen:

12.00–18.00 Pokazy twórców ludowych

Zapraszamy do skansenu na rynku w okolice kapliczki św. Jana Kantego. Ekspozycja ze zbiorów MOK, Muzeum Podhalańskiego przygotowana będzie z rozmaitych zabytkowych sprzętów. Zwiedzający zobaczą jakimi narzędziami posługiwali się dawniej mieszkańcy Podhala pracując w gospodarstwie i na roli. W skansenie można będzie się zaznajomić ze sposobem wytwarzania wyrobów rękodzielniczych i sztuki ludowej.  Jedną z atrakcji Jarmarku będą pokazy ginących zawodów: garncarza, świecownika, wytwórcy zabawek, kowala, plecionkarza. Obok skansenu rękodzielnicy będą mieć stoiska na których nie tylko będzie można podziwiać i kupić wyroby, ale podpatrzeć ich przy pracy i wziąć czynny udział w pokazie.

Strefa sportowa:

17.00–18.00 Crossfit – Mistrzostwa Małopolski

Pierwsze Mistrzostwa Małopolski w Crossfit - Game. Zawody podzielone będą na dwie kategorie open kobiet i mężczyzn. Zawodnicy i zawodniczki będą musieli wykazać się siłą, dynamiką i wytrzymałością. Zawody będą polegały na pokonaniu specjalnie przygotowanego dla nich toru. Każdy kto czuje się na siłach i posiada umiejętności z zakresu dwuboju, trójboju ogólnej sprawności gimnastycznej, i jest zdecydowany na wzięcie udziału w zawodach proszony jest o wcześniejszą deklarację. Nabór zawodników pod telefonem: 668-123-965.

Kulinaria:

19.00 Zespół Regionalny „Śwarni” Ci ugotuje

Warzenie, pokaz gotowania starodawnych góralskich potraw, ukwalowanie, a w tle muzyka i Zespół "Śwarni".

Dodatkowo:

9.00–15.00 Kropla do kropli – akcja krwiodawstwa

Klub Honorowych Dawców Krwi Kropla przy IPA Nowy Targ zaprasza do oddania krwi. Akcja nie jest organizowana dla nas, lecz dla tych, którzy potrzebują krwi. Krew może oddać każdy spełniający poniższe warunki: wiek 18-65 lat; 2 tygodnie pełnego zdrowia; ze sobą dokument tożsamości z PESEL; w dzień oddania krwi lekkie śniadanie i wypite ok. 1 litra wody, a dzień wcześniej 2 litry; 24 godziny bez alkoholu.

14.00–24.00 E-jarmark: turnieje gier e-sportowych

Nazwy „League of Legends”, „Fifa”  czy „CS-GO” są znane nie tylko „maniakom” komputerowym. U nas turnieje tych gier zarówno 5 vs 5, jak i 1 vs 1.Jak mówi Marcin Bryniarski jeden z organizatorów tego przedsięwzięcia: Pragniemy przedstawić świat gier komputerowych od zaplecza e-sportu, gier w jakie są rozgrywane największe turnieje na świecie.Ludzie przebywający na Jarmark będą mieli okazje zapisać się dowolnego turnieju1 vs. 1 i spróbować rywalizacji z lepszymi od siebie.Pojawią się zespoły z Polski, które zapewnią wysoki poziom.

23/08 (sobota)

Scena:

13.30 Zespół Regionalny „A Lanterna” Licata, Sycylia, Włochy

W czasie swoich występów starają się nawiązywać do rytmu życia sycylijskiej wsi sprzed dwóch stuleci. W programie znajdują się więc obrazy pracy na roli – wybór ziarna do zasiania, orka, modlitwę o dobre plony, żniwa, dziękczynna modlitwę, żywe pieśni, uroczyste tańce i tradycyjne sycylijskie tarantelle. W podobny sposób prezentowany jest zbiór winogron i produkcja wina oraz praca sycylijskich rybaków. Każdy występ wieńczą żywiołowe pieśni i tańce.

15.00 BAJDOK: Spektakl teatralny dla dzieci „Miś Tymoteusz Rym Cim Ci”

/Teatr Lalek Rabcio/

Oto domek w którym mieszkają  Miś Rym Cim Ci z Tatą... A to, co misie lubią najbardziej na śniadanie, to jajecznica z 5 jaj. Niestety,  okazało się, że w spiżarni są tylko 4 jaja, więc trzeba iść do sklepu po jedno jajko…Poszedł więc Rym Cim Ci i po wielu przygodach kupił jedno jajko…Spektakl brawurowo zawładnął rabczańską i nie tylko sceną, stając się jej sztandarowym spektaklem. A grany bez przerwy od 9 lutego 2002 roku, kiedy to odbyła się jego premiera.

18.00–19.00 Zespół Regionalny „Hyrni”

Zespół powstał w lutym 1974 roku w Nowym Targu. Początkowo działał pod patronatem Miejskiego Ośrodka Kulutry w Nowym Targu, pod nazwą Śwarni. Od 1981 roku działa przy Zakładowym Domu Kultury NZPS "Podhale" w Nowym Targu jako zespół "Hyrni". W związku z upadłością NZPS "Podhale",  od 1993 roku  bazą jego działania jest ponownie Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu. Członkowie zespołu to w szczególności młodzież wywodząca się z rodzin góralskich zamieszkałych na Podhalu. Poprzez lata swej działalności, zespół "Hyrni" uczestniczył w licznych festiwalach, przeglądach, konkursach, imprezach w kraju i za granicą. Zespól prezentuje w zwyczajach, tańcach, śpiewie, muzyce, gwarze oraz strojach wciąż żywy folklor górali Skalnego Podhala. Na tegorocznym Jarmarku zaprezentuje program przedstawiających witanie Juhasów po zejściu z wypasu owiec.

20.00 Koncert: Maciej Maleńczuk z Zespołem Psychodancing /rock, pop/

Maciej Maleńczuk to wokalista, instrumentalista, poeta, autor tekstów i kompozytor; a ponadto aktor teatralny i filmowy, autor felietonów i powieści science-fiction. Swobodnie porusza się w wielu stylach muzycznych takich jak: pop, rock, muzyka folk, muzyka country i pieśni religijne. Uważany jest za jednego z najbardziej awangardowych i kontrowersyjnych polskich artystów muzycznych.Psychodancing to program zarówno dla tych, którzy lubią i znają stare przeboje, jak dla tych, którym nazwiska ich twórców niewiele mówią. Jest to po prostu zestaw doskonałych piosenek w znakomitym wykonaniu.

21.30 Koncert: Jagoda Kret /avant pop/

Jagoda jest finalistką programu muzycznego „The Voice of Poland”. Dzięki programowi miała możliwość występowanie na jednej scenie z takimi gwiazdami jak Edyta Górniak, czy Ania Dąbrowska. Od dziecka fascynuje się muzyką, biorąc udział w licznych konkursach na terenie Podhala i nie tylko. W jej życiorysie może znaleźć wiele ciekawych wątków. W restauracji prowadzonej przez jej brata, miała możliwość supportowania takich gwiazd jak np. Czesław Mozil.Obecnie podjęła pracę nad własnym materiałem.

22.00 Koncert: Leniwiec /punk-rock, reggae, ska/

Leniwiec gra melodyjną, czadową mieszankę punk-rocka, reggae i ska wzbogaconą dźwiękami saksofonu, akordeonu i puzonu. Dochodzą do tego zazwyczaj zaangażowane i polityczne, ale czasem też zupełnie niepoważne, teksty. Muzyka w ich wykonaniu to nie tylko mocne hasła o sprawach, które uważają za słuszne i ważne, ale też zabawa, dowcip i humor.

Strefa dla Rodziny:

12.00–15.00 EKOwarsztat 1.0

Zabawy i warsztaty ekologiczne z wykorzystaniem materiałów przetwarzalnych. Będą:eko zabawki, eko instrumenty oraz świat jak malowany (wspólna praca plastyczna na dużym formacie).

12.00–15.00 Rezerwat Małych Stóp: jarmarkowe czytanki – rezerwacianki

Wigwam, czytanie bajek, pióropusze indiańskie, talizmany, malowanie buziek, kolorowanki. Dodatkowo małe muzykowanie i sklepik książkowy.

16.00–19.00 miniminiJarmark – warsztaty i zabawy dla najmłodszych

Warsztaty plastyczne i zabawy dla najmłodszych. Zapraszamy dzieciaki w wieku 2-5 lat z Rodzicem/Opiekunem. A czeka na was m.in.: jarmarczny portret, góralska  spinka, notes gazdy, obrazek z jarmarku, odpustowy  krawat czy dzbanek.

16.00–19.00 Jarmarkowo warsztatowo

Oryginalne jarmarkowe warsztaty dla tych nieco starszych 5 i więcej latków. Będzie się działo m.in.: podhalańskie baranki; czerwone paciorki, czyli korale góralskie; serwetki góralskie.

Skansen:

12.00–18.00 Pokazy twórców ludowych

Zapraszamy do skansenu na rynku w okolice kapliczki św. Jana Kantego. Ekspozycja ze zbiorów MOK, Muzeum Podhalańskiego przygotowana będzie z rozmaitych zabytkowych sprzętów. Zwiedzający zobaczą jakimi narzędziami posługiwali się dawniej mieszkańcy Podhala pracując w gospodarstwie i na roli. W skansenie można będzie się zaznajomić ze sposobem wytwarzania wyrobów rękodzielniczych i sztuki ludowej.  Jedną z atrakcji Jarmarku będą pokazy ginących zawodów: garncarza, świecownika, wytwórcy zabawek, kowala, plecionkarza. Obok skansenu rękodzielnicy będą mieć stoiska na których nie tylko będzie można podziwiać i kupić wyroby, ale podpatrzeć ich przy pracy i wziąć czynny udział w pokazie.

14.00–16.00 Zespół Regionalny „Młode Podhale”: Juhasi, juhasi wyście owce paśli...

Zespół Młode Podhale działa przy PPWSZ w Nowym Targu. Został założony w październiku 2010 roku przez śp Andrzeja Stocha dzięki przychylności rektora PPWSZ Prof. Stanisława Hodorowicza. Zrzesza młodzież studiującą na PPWSZ a także uczniów szkół średnich i absolwentów innych uczelni.Obecnie opiekę nad zespołem z ramienia uczelni sprawuje dr Maciej Hodorowicz, kierownikami są Paulina Peciak i Daniel Szewczyk. „Juhasi, juhasi wyście owce paśli…” to program pokazujący tradycje związane z pasterstwem na Podhalu. Codzienne czynności na bacówce będą okraszone tańcem, śpiewem a i dużą dawką humoru. A jest i szansa na odwiedziny sąsiadów zza miedzy.

Strefa sportowa:

12.00–13.30 Szkółka Piłkarska Górale Nowy Targ – pokazy piłkarskie

Szkółka Piłkarska „Górale Nowy Targ” pod patronatem  TS Wisły Kraków zaprasza wszystkie dzieci w wieku 4-13 lat do udziału we wspólnej zabawie na nowotarskim rynku.

W programie m.in:

- Gry i zabawy sportowe,

- piłkarski tor przeszkód,

- konkurs strzałów

- konkurs plastyczny dla najmłodszych uczestników: „ Mój pierwszy trening”

- oraz wiele innych piłkarskich atrakcji z nagrodami

Ponadto dowiecie się jak wyglądają treningi w naszym klubie, gdzie i kiedy można się zapisać oraz co należy zrobić aby do nas dołączyć.

16.00–18.00 AMK „Gorce” Nowy Targ – pokazy trialu

Pokazy motorowe na specjalnie przygotowanych przeszkodach. Konkurs wiedzy motorowej. Nagrodą plakat z dedykacją Mistrza Świata Tadeusza Błażusiaka.

Kulinaria:

19.00Zespół Regionalny „Śwarni” Ci ugotuje

Warzenie, pokaz gotowania starodawnych góralskich potraw, ukwalowanie, a w tle muzyka i Zespół "Śwarni".

Dodatkowo:

9.00–15.00 Kropla do kropli – akcja krwiodawstwa

Klub Honorowych Dawców Krwi Kropla przy IPA Nowy Targ zaprasza do oddania krwi. Akcja nie jest organizowana dla nas, lecz dla tych, którzy potrzebują krwi. Krew może oddać każdy spełniający poniższe warunki: wiek 18-65 lat; 2 tygodnie pełnego zdrowia; ze sobą dokument tożsamości z PESEL; w dzień oddania krwi lekkie śniadanie i wypite ok. 1 litra wody, a dzień wcześniej 2 litry; 24 godziny bez alkoholu.

9.00–24.00 E-jarmark: turnieje gier e-sportowych

Nazwy „League of Legends”, „Fifa”  czy „CS-GO” są znane nie tylko „maniakom” komputerowym. U nas turnieje tych gier zarówno 5 vs 5, jak i 1 vs 1.Jak mówi Marcin Bryniarski jeden z organizatorów tego przedsięwzięcia: Pragniemy przedstawić świat gier komputerowych od zaplecza e-sportu, gier w jakie są rozgrywane największe turnieje na świecie.Ludzie przebywający na Jarmark będą mieli okazje zapisać się dowolnego turnieju1 vs. 1 i spróbować rywalizacji z lepszymi od siebie.Pojawią się zespoły z Polski, które zapewnią wysoki poziom.

24/08 (niedziela)

Scena:

12.30–13.00 Zespół Regionalny z Pyzówki

czyli malowniczo położonej wsi na skraju Podhala, powstał w 2011 roku i liczy około 30 członków. Ma na swoim koncie liczne występy, a także sukcesy odnoszone podczas przeglądów zespołów regionalnych. Kierownikiem zespołu jest p. Kamil Cudzich, a instruktorami aktualnie są p. Hanna Mrowca i p. Daniel Szewczyk. Układy taneczne wykonywane przez zespół z Pyzówki opierają się na tradycyjnych melodiach podhalańskich. Członkowie zespołu zaangażowani są w organizację Pyzówka Folk Festiwal, czyli warsztatów tańca, śpiewu i muzyki góralskiej, odbywających się co roku początkiem sierpnia w Pyzówce. Na scenie Jarmarku Podhalańskiego będziemy mieli okazję zobaczyć i posłuchać występu grupy młodzieżowej i dorosłej z towarzyszeniem kapeli góralskiej

13.00–14.00 Zespół Regionalny „Białcanie”, Białka Tatrzańska

Zespół młodzieżowy "Białcanie" wykształcił się w 1994 roku z założonego w 1983 roku przez pana mgra Stanisława Zagatę dziecięcego zespołu "Mali Białcanie". W roku 1997 zespół chwilowo zmienił nazwę na "Dolina Białki" i był prowadzony pana przez Józefa Budza Miyscorza. Obecnie kierownictwo nad zespołem "Białcanie" sprawują państwo Teresa i Stanisław Remiasz, a instruktorem jest pani Janina Paluch - Wacław. zespół działa prężnie w kraju i za granicą, prezentując kulturę duchową i materialną górali Skalnego Podhala poprzez uczestnictwo w festynach, konkursach i festiwalach regionalnych.

15.00–15. 45BAJDOK: Spektakl teatralny dla dzieci „Cyrk Grandissimo, czyli jak to ze stworzeniem Ziemi było” Clowni Gino i Suzi

Zapraszamy młodych widzów do przeżycia wielkiej przygody w Cyrku Grandissimo. Co kryje w sobie tajemnicza skrzynia? Czy można tańczyć na linie we dwoje? Jak żonglować słońcem i gwiazdami? I KTO tak naprawdę stworzył ziemię? Na te wszystkie pytania znajdziecie odpowiedź wraz z parą sympatycznych clownów Gino i Suzi. Góra żartów pomieszana z odrobiną skupienia i szczyptą napięcia, tworzy niezwykłe przedstawienie, które rozbawi każdego widza.

16.30–19.00 Koncert: FinaliściThe Voice of Poland”: Marzena Ugorna, Arek Kłusowski, Mateusz Grędziński, Kamil Bijoś, Jagoda Kret /avant pop/

„Nasi” wokaliści, których dokonaniami emocjonowała się Polska publiczność przez kilka miesięcy. Wszyscy młodzi, wszyscy utalentowani, wszyscy z własnym pomysłem na muzykę, a choć to różne światy muzyczne to warto je zobaczyć i usłyszeć na nowotarskim Rynku.

19.30–21.00 Rudi Schuberth z zespołem Wały Jagiellońskie /pop/

Okolicznościowo-Rozrywkowy Syndykat „Wały Jagiellońskie” powstał na początku 1977 roku. Stworzyła go grupa przyjaciół wspomagająca się na rozmaitych festiwalach studenckich. Niepozbawione ironii teksty piosenek Wałów Jagiellońskich opisywały rzeczywistość czasów PRL-u. Stąd ogromna popularność utworów takich jak WARS wita was, Do Zoo, Kupletów pęk, Kukuła Disco, Kombajn Bizon. W 1989 roku działalność grupy została zawieszona. 30 lipca 2008 r. Rudi Schuberth oficjalnie reaktywował zespół pod nazwą Rudi Schuberth i Wały Jagiellońskie. Jak do tego doszło?

Jak mówi Rudi Schuberth:

To wielka radość stanąć na scenie w otoczeniu przyjaciół i wykonać wspólnie burzę dźwięków, które składają się na znane i zupełnie świeże, nikomu nie prezentowane piosenki. Te nowe, obarczone są pewną niepewnością – oczekujemy, że powtórzą sukces poprzednich.

Strefa dla Rodziny:

12.00–15.00 EKOwarsztat 2.0

Zabawy i warsztaty ekologiczne z wykorzystaniem materiałów przetwarzalnych. Będą: eko kreacje, eko biżuteria, muchy śmieciuchy (duża instalacja ze śmieci, zabawa masą papierową)

12.00–15.00 Rezerwat Małych Stóp: jarmarkowe czytanki – rezerwacianki

Wigwam, czytanie bajek, pióropusze indiańskie, talizmany, malowanie buziek, kolorowanki. Dodatkowo małe muzykowanie i sklepik książkowy.

15.45–17.15 „Kraina Słodkościami Płynąca” – kulinarne show dla dzieci

Wraz z prawdziwym Szefem Kuchni dzieciaki przygotują desery: Sorbet owocowy, Pancakes oraz Sałatkę owocową z czarodziejskim pyłkiem. A potem oczywiście wspólna degustacja (mniam mniam).

17.00–19.00 miniminiJarmark – warsztaty i zabawy dla najmłodszych

Warsztaty plastyczne i zabawy dla najmłodszych. Zapraszamy dzieciaki w wieku 2-5 lat z Rodzicem/Opiekunem. A czeka na was m.in.: jarmarczny portret, góralska  spinka, notes gazdy, obrazek z jarmarku, odpustowy  krawat czy dzbanek.

17.00–19.00 Jarmarkowo warsztatowo

Oryginalne jarmarkowe warsztaty dla tych nieco starszych 5 i więcej latków. Będzie się działo m.in.: podhalańskie baranki; czerwone paciorki, czyli korale góralskie; serwetki góralskie.

Skansen:

12.00–18.00 Pokazy twórców ludowych

Zapraszamy do skansenu na rynku w okolice kapliczki św. Jana Kantego. Ekspozycja ze zbiorów MOK, Muzeum Podhalańskiego przygotowana będzie z rozmaitych zabytkowych sprzętów. Zwiedzający zobaczą jakimi narzędziami posługiwali się dawniej mieszkańcy Podhala pracując w gospodarstwie i na roli. W skansenie można będzie się zaznajomić ze sposobem wytwarzania wyrobów rękodzielniczych i sztuki ludowej.  Jedną z atrakcji Jarmarku będą pokazy ginących zawodów: garncarza, świecownika, wytwórcy zabawek, kowala, plecionkarza. Obok skansenu rękodzielnicy będą mieć stoiska na których nie tylko będzie można podziwiać i kupić wyroby, ale podpatrzeć ich przy pracy i wziąć czynny udział w pokazie.

14.00–15.00 Zespół Regionalny „Mali Śwarni”: Majówka

Zespół Mali Śwarni powstał w 1983r. z inicjatywy Mari i Józefa Staszlów przy cechu Rzemiosł Różnych w Nowym Targu. Maria i Józef Staszlowie prowadzili zespół nieprzerwanie od 2013r. Obecni  instruktorzy są ich wychowankami Bernadeta Szumal i Piotr Batkiewicz. Program nawiązuje do zwyczaju śpiewania pieśni maryjnych przy przydrożnych kaplicach w miesiącu maju.

Strefa sportowa:

12.00–15.00 Piknik snowboardowy /przy Miejskiej Hali Lodowej/

To już kolejna edycja Pikniku i pokazu snowboardowego w środku lata wraz z udziałem naszych olimpijczyków z Zimowej Olimpiady w SOCHI 2014. Mamy nadzieję, że Piknik odbędzie się na prawdziwym śniegu. Pokaz organizowany w ramach Jarmarku Podhalańskiego będzie odbywał się na specjalnie skonstruowanym elemencie - tzw. boksie, na którym sportowcy będą wykonywać różnego rodzaju widowiskowe ewolucje i "tricki" (z ang.). Zapraszamy.

Dodatkowo:

9.00–21.00 E-jarmark: turnieje gier e-sportowych

Nazwy „League of Legends”, „Fifa”  czy „CS-GO” są znane nie tylko „maniakom” komputerowym. U nas turnieje tych gier zarówno 5 vs 5, jak i 1 vs 1.Jak mówi Marcin Bryniarski jeden z organizatorów tego przedsięwzięcia: Pragniemy przedstawić świat gier komputerowych od zaplecza e-sportu, gier w jakie są rozgrywane największe turnieje na świecie.Ludzie przebywający na Jarmark będą mieli okazje zapisać się dowolnego turnieju1 vs. 1 i spróbować rywalizacji z lepszymi od siebie.Pojawią się zespoły z Polski, które zapewnią wysoki poziom.

Zobacz w naszym sklepie:

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.