PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Zaproszenia

WIECZORNE SPOTKANIE W BURSIE

Poniedziałek, 15 grudnia 2014 r.
Autor: PTH NT

WIECZORNE SPOTKANIE W BURSIEPolskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Nowym Targu Towarzystwo Bursy Gimnazjalnej im. dra Jana Bednarskiego serdecznie zapraszają na WIECZORNE SPOTKANIE W BURSIE GIMNAZJALNEJ Z HISTORIĄ, TRADYCJĄ I KULTURĄ W TLE oraz połączony z prezentacją multimedialną wykład Roberta Kowalskiego Balony, ślizgowce i aeroplany Nieznane dzieje podhalańskich skrzydeł, który odbędzie się w dniu 15 grudnia (poniedziałek) 2014 r. o godz. 18.00 w budynku Bursy Gimnazjalnej, ul. Nadwodnia 5 w Nowym Targu.


Serdecznie zapraszamy na ostatnie w tej edycji spotkanie w Bursie Gimnazjalnej zorganizowane w ramach otwartego cyklu wykładów naukowych.  Prelegentem  grudniowych  „posiadów” będzie Robert Kowalski, który wygłosi referat nt.  „Balony, ślizgowce i aeroplany. Nieznane dzieje podhalańskich skrzydeł”. Spotkania w Bursie organizowane są nieprzerwanie od sześciu lat i rokrocznie dofinansowywane przez Urząd Miasta Nowego Targu. 

* * *
 
Marzenie o lataniu w przestworzach swobodnie jak ptaki towarzyszyło człowiekowi niemal od zawsze. Rozwój cywilizacyjny pozwolił na ich spełnienie dopiero w XVIII w. Jednak na dynamiczny rozwój awiacji musiano poczekać kolejne dwa stuleci, aż do wieku XX. O lotach w przestworzach myśleli również  znani ze swej wrodzone „ślebody” górale, którzy podejmowali nieśmiałe próby pionierskich lotów.

Jak się okazuje Podhale na mapie dziejów lotnictwa zajmuje miejsce szczególne. To tutaj bowiem odbyły się pierwsze zawody ślizgowców, a na Babiej Górze testowano loty na tzw. „żaglu”. To z nowotarskiego poligonu dokonano pierwszego przelotu balonem przez Tatry i długodystansowego lotu do Łańcuta i dalej do Przemyśla. Tutaj w końcu powstało pierwsze lotnisko turystyczne w Polsce,  nieprzerwanie funkcjonujące do dziś.  Na tej ziemi urodzili i wychowali się także doskonali lotnicy, walczący na wojnie polsko-rosyjskiej a potem bronili polskiego i obcego nieba.

O tych mniej znanych epizodach z dziejów podhalańskich skrzydeł będzie można posłuchać na ostatnim w tym roku wykładzie z cyklu „Wieczorne spotkania w Bursie Gimnazjalnej z historią, kulturą i tradycją w tle”. Wyjątkowo spotkanie odbędzie 15 grudnia 2014 r. o godz. 18.00 tj. w poniedziałek się nie jak zwykle w piątek. Już dziś serdecznie zapraszamy !

* * *
Robert Kowalski, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie z wykształcenia historyk i muzealnik. Ukończył studia podyplomowa z zakresy Zarządzania w jednostkach samorządowych i podległych na Politechnice Krakowskiej. Przewodniczący Rady Muzeum Regionalnego Ziemi Limanowskiej oraz wiceprzewodniczący Rady Muzeum Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej Instytucji Kultury Województwa Małopolskiego. Prezes nowotarskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego oraz członek Związku Polskiego Spisza, Towarzystwa Przyjaciół Orawy, Podhalańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, Towarzystwa Muzeum Tatrzańskiego oraz Towarzystwa Bursy Gimnazjalnej. Autor ponad 100 publikacji naukowych i popularnonaukowych, szeregu wystaw stałych i czasowych. Organizator i uczestnik wielu konferencji, sesji i sympozjów naukowych. Jego zainteresowania badawcze koncentrują się wokół problematyki polsko – słowackich i polsko – czeskich stosunków dyplomatycznych, historii wojskowej oraz dziejów najnowszych  Podhala, Spisza i Orawy.

Zobacz w naszym sklepie:
  • 9 SIYŁ - „NOWYJ WIESNY PRZYSEŁ CAS” - album dwupłytowy9 SIYŁ - „NOWYJ WIESNY PRZYSEŁ CAS” - album dwupłytowy„NOWYJ WIESNY PRZYSEŁ CAS” to drugi album zespołu składający się również z dwóch płyt. Pierwsza płyta to tradycyjne melodie podhalańskie. Na drugiej płycie prezentujemy...
    37 zł
  • Aniołek średni IIIAniołek średni IIIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 6,5 cm. Wysokość 9 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    13 zł
  • Okładka na zeszyt IVOkładka na zeszyt IVLudowe okładka na zeszyt (A5) z czarnego filcu zapinana na guzik, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm, długość 23 cm.
    30 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.