PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Zaproszenia

„Nie o taką Polskę walczyli”

Piątek, 12 czerwca 2015 r.
Autor: PTH NT

„Nie o taką Polskę walczyli”12 czerwca 2015 r. (piątek) o godz. 18.00 w Bursie Gimnazjalnej im. dra Jana Bednarskiego, ul. Nadwodnia 5 w Nowym Targu. Polskie Towarzystwo Historyczne, Oddział w Nowym Targu, Zarząd Powiatowy Polskiego Stronnictwa Ludowego w Nowym Targu, Towarzystwo Bursy Gimnazjalnej im. dra Jana Bednarskiego serdecznie zapraszają na spotkanie z Panią mgr Dominiką Kalagą autorką książki pt. „Nie o taką Polskę walczyli” - Historia Oddziału „Opór” we wspomnieniach partyzantów oraz prezentację umundurowania, uzbrojenia i wyposażenia oddziałów partyzanckich z okresu II wojny światowej.


Patronat Honorowy

Urszula Nowogórska
Przewodnicząca Sejmiku Województwa Małopolskiego

W trakcie autorskiego spotkania Pani mgr Dominika Kalaga przybliży rozwoju ruchu ludowego w latach 30-tych XX w. na Podhala i Limanowszczyznie a także omówi zarys konspiracji zbrojnej ludowców w okresie okupacji hitlerowskiej. Rozważania będą obejmować zatem m.in. genezę i przebieg strajków chłopskich w Małopolsce, w tym tragiczne wydarzenia w Kasince Małej w 1937 roku. W dalszej części omówiona zostanie działalność oddziału Ludowej Straży Bezpieczeństwa „Opór” pod dowództwem Wojciecha Dębskiego „Bicza”. Oddział ów walczył przeciwko niemieckiemu okupantowi do roku 1945, a powojenne losy partyzantów stały się smutnym epilogiem bohaterskich zmagań i dowodem opresyjności nowego systemu – władzy komunistycznej. Podczas spotkania będzie można zapoznać się także z publikacją wydaną przy wsparciu finansowym Starostwa Powiatowego w Limanowej.

Mgr Dominika Kalaga, historyk, polonistka, nauczycielka z wieloletnim doświadczeniem, związana z Zespołem Szkół Techniczno-Informatycznych w Mszanie Dolnej. Jest aktywnym członkiem Polskiego Towarzystwa Historycznego oraz Klubu Nauczyciela Historii przy Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Z pasją angażuje się w promowanie kultury i historii regionu, podejmuje różnorodne działania w ramach ogólnopolskich projektów edukacyjnych.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Naszyjnik "Kulki"Naszyjnik "Kulki"Naszyjnik z kulek turkusu /średnica 1 cm / oraz kulek agatu różowego /średnica 0,8 cm/. Obw. 46,5 cm
    85 zł
  • „Baby i Dezerterzy”„Baby i Dezerterzy”Płyta DVD zawiera spektakl „Baby i dezerterzy” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej (57 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka działający...
    30 zł
  • Aniołek średni IVAniołek średni IVAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 6,5 cm. Wysokość 9 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    10 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.