PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Zaproszenia

„Nie o taką Polskę walczyli”

Piątek, 12 czerwca 2015 r.
Autor: PTH NT

„Nie o taką Polskę walczyli”12 czerwca 2015 r. (piątek) o godz. 18.00 w Bursie Gimnazjalnej im. dra Jana Bednarskiego, ul. Nadwodnia 5 w Nowym Targu. Polskie Towarzystwo Historyczne, Oddział w Nowym Targu, Zarząd Powiatowy Polskiego Stronnictwa Ludowego w Nowym Targu, Towarzystwo Bursy Gimnazjalnej im. dra Jana Bednarskiego serdecznie zapraszają na spotkanie z Panią mgr Dominiką Kalagą autorką książki pt. „Nie o taką Polskę walczyli” - Historia Oddziału „Opór” we wspomnieniach partyzantów oraz prezentację umundurowania, uzbrojenia i wyposażenia oddziałów partyzanckich z okresu II wojny światowej.


Patronat Honorowy

Urszula Nowogórska
Przewodnicząca Sejmiku Województwa Małopolskiego

W trakcie autorskiego spotkania Pani mgr Dominika Kalaga przybliży rozwoju ruchu ludowego w latach 30-tych XX w. na Podhala i Limanowszczyznie a także omówi zarys konspiracji zbrojnej ludowców w okresie okupacji hitlerowskiej. Rozważania będą obejmować zatem m.in. genezę i przebieg strajków chłopskich w Małopolsce, w tym tragiczne wydarzenia w Kasince Małej w 1937 roku. W dalszej części omówiona zostanie działalność oddziału Ludowej Straży Bezpieczeństwa „Opór” pod dowództwem Wojciecha Dębskiego „Bicza”. Oddział ów walczył przeciwko niemieckiemu okupantowi do roku 1945, a powojenne losy partyzantów stały się smutnym epilogiem bohaterskich zmagań i dowodem opresyjności nowego systemu – władzy komunistycznej. Podczas spotkania będzie można zapoznać się także z publikacją wydaną przy wsparciu finansowym Starostwa Powiatowego w Limanowej.

Mgr Dominika Kalaga, historyk, polonistka, nauczycielka z wieloletnim doświadczeniem, związana z Zespołem Szkół Techniczno-Informatycznych w Mszanie Dolnej. Jest aktywnym członkiem Polskiego Towarzystwa Historycznego oraz Klubu Nauczyciela Historii przy Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Z pasją angażuje się w promowanie kultury i historii regionu, podejmuje różnorodne działania w ramach ogólnopolskich projektów edukacyjnych.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Torebka filcowa ITorebka filcowa ITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł
  • Aniołek duży IAniołek duży IAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    13 zł
  • Flakon szklany IVFlakon szklany IVOkrągły falkon szklany z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 13,5 cm, średnica 18 cm (średnica podstawy 13,5 cm)
    90 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.