PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Zaproszenia

„Nie o taką Polskę walczyli”

Piątek, 12 czerwca 2015 r.
Autor: PTH NT

„Nie o taką Polskę walczyli”12 czerwca 2015 r. (piątek) o godz. 18.00 w Bursie Gimnazjalnej im. dra Jana Bednarskiego, ul. Nadwodnia 5 w Nowym Targu. Polskie Towarzystwo Historyczne, Oddział w Nowym Targu, Zarząd Powiatowy Polskiego Stronnictwa Ludowego w Nowym Targu, Towarzystwo Bursy Gimnazjalnej im. dra Jana Bednarskiego serdecznie zapraszają na spotkanie z Panią mgr Dominiką Kalagą autorką książki pt. „Nie o taką Polskę walczyli” - Historia Oddziału „Opór” we wspomnieniach partyzantów oraz prezentację umundurowania, uzbrojenia i wyposażenia oddziałów partyzanckich z okresu II wojny światowej.


Patronat Honorowy

Urszula Nowogórska
Przewodnicząca Sejmiku Województwa Małopolskiego

W trakcie autorskiego spotkania Pani mgr Dominika Kalaga przybliży rozwoju ruchu ludowego w latach 30-tych XX w. na Podhala i Limanowszczyznie a także omówi zarys konspiracji zbrojnej ludowców w okresie okupacji hitlerowskiej. Rozważania będą obejmować zatem m.in. genezę i przebieg strajków chłopskich w Małopolsce, w tym tragiczne wydarzenia w Kasince Małej w 1937 roku. W dalszej części omówiona zostanie działalność oddziału Ludowej Straży Bezpieczeństwa „Opór” pod dowództwem Wojciecha Dębskiego „Bicza”. Oddział ów walczył przeciwko niemieckiemu okupantowi do roku 1945, a powojenne losy partyzantów stały się smutnym epilogiem bohaterskich zmagań i dowodem opresyjności nowego systemu – władzy komunistycznej. Podczas spotkania będzie można zapoznać się także z publikacją wydaną przy wsparciu finansowym Starostwa Powiatowego w Limanowej.

Mgr Dominika Kalaga, historyk, polonistka, nauczycielka z wieloletnim doświadczeniem, związana z Zespołem Szkół Techniczno-Informatycznych w Mszanie Dolnej. Jest aktywnym członkiem Polskiego Towarzystwa Historycznego oraz Klubu Nauczyciela Historii przy Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Z pasją angażuje się w promowanie kultury i historii regionu, podejmuje różnorodne działania w ramach ogólnopolskich projektów edukacyjnych.

Zobacz w naszym sklepie:
  • „Portki”„Portki”Płyta DVD zawiera spektakl „Portki” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej. (czas: 1 godz. 47 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka...
    30 zł
  • Grafika Folk w ramce VIGrafika Folk w ramce VIGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł
  • „Gwołtu, co sie nie robi”„Gwołtu, co sie nie robi”Płyta DVD zawiera spektakl „Gwołtu, co sie nie robi” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej. (czas: 2 godz. 3 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. J...
    30 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.