PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Ochotnica Górna

Zaproszenia

Promocja książki Dawida Golika "Obszar opanowany przez leśnych"

Niedziela, 16 stycznia 2011 r.
Autor: AKS

Promocja książki Dawida Golika "Obszar opanowany przez leśnych"Krakowski Oddział Instytutu Pamięci Narodowej oraz Wiejski Ośrodek Kultury w Ochotnicy Górnej zapraszają na promocję książki Dawida Golika pt. Obszar opanowany przez "leśnych". Działania partyzanckie oraz represje aparatu bezpieczeństwa na terenie Ochotnicy w latach 1945-1956.


Promocja odbędzie się 16 stycznia o godz. 15.00 w Wiejskim Ośrodku Kultury w Ochotnicy Górnej.

Książka powstała w wyniku kilkuletnich badań nad wprowadzaniem tzw. władzy ludowej w południowych powiatach obecnego województwa małopolskiego. Podczas przeprowadzonych kwerend archiwalnych oraz rozmów z uczestnikami tamtych wydarzeń okazało się, że jednym z miejsc, w których działalność podziemia niepodległościowego była szczególnie zauważalna, jest położna w Gorcach wieś Ochotnica. Miejscowość ta miała bardzo intensywne kontakty z Armią Krajową, co pozwoliło zarysować pewną ciągłość w relacjach jej mieszkańców z partyzantami – zarówno podczas okupacji niemieckiej, jak i po jej zakończeniu.
W książce szczegółowo opisano związaną z Ochotnicą działalność oddziałów partyzanckich, m.in. IV batalionu 1. pułku strzelców podhalańskich AK (oddziału Juliana Zapały "Lamparta"), Zgrupowania Partyzanckiego „Błyskawica” Józefa Kurasia „Ognia” oraz grupy „Wiarusy”. Osobny rozdział poświęcono działaniom operacyjnym UB oraz aresztowaniom współpracowników podziemia na omawianym terenie.

Kolejna promocja książki odbędzie się 30 stycznia 2011 r. o godz. 15.00 w Wiejskim Ośrodku Kultury w Ochotnicy Dolnej.

 

Zobacz w naszym sklepie:
  • Ludowe etui na tablet VIILudowe etui na tablet VIILudowe etui z ciemno-szarego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł
  • Okładka na zeszyt IIIOkładka na zeszyt IIILudowe okładka na zeszyt (A5) z jasno szarego filcu zapinana na guzik, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm, długość...
    30 zł
  • Wisiorek "Ogródek 5"Wisiorek "Ogródek 5"Wisiorek, z sukna i cekin. Średnica zawieszki 3 cm. Obw. 70 cm
    30 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.