PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Pod Osterwą

Zaproszenia

Wanda Rutkiewicz symbolicznie powraca w Tatry

Sobota, 5 maja 2012 r.
Autor: AKS

Źródło: Barbara Rusowicz (1992), Wszystko o Wandzie Rutkiewicz, Warszawa: Comer & Ekolog, ss. 194Dla upamiętnienia Wandy Rutkiewicz i jej osiągnięć została ufundowana tablica pamiątkowa. Zostanie ona umieszczona na Symbolicznym Cmentarzu pod Osterwą w Tatrach Słowackich, gdzie znajdują się tablice poświęcone tym, którzy na zawsze pozostali w górach.


Tablica została ufundowana z inicjatywy Zosi Bachledy, sfinansowana przez Polski Związek Alpinizmu i Fundację im. Jerzego Kukuczki. Projekt i wykonanie: Jarosław Bogucki  z Poznania.

Uroczystość odbędzie się w sobotę, 5 maja, o godz.12.00. Wezmą w niej udział przyjaciele i partnerzy wspinaczkowi Wandy, alpiniści młodszego pokolenia, którzy wprawdzie nie znali Wandy, ale są nią zafascynowani. Kinga Baranowska, najwybitniejsza alpinistka młodego pokolenia, jest tego najlepszym przykładem. Również Martyna Wojciechowska, trzecia Polka na Mount Evereście i zdobywczyni Korony Ziemi (najwyższych szczytów wszystkich kontynentów) wielokrotnie podkreślała, jak mobilizująco osoba Wandy Rutkiewicz wpłynęła na jej górskie przedsięwzięcia.

Dwadzieścia lat temu, 13 maja w drodze na szczyt  Kangczendżongi,
trzeciego szczytu Ziemi, zaginęła Wanda Rutkiewicz - zdobywczyni, jako
pierwsza z polskich alpinistów, Mount Everestu i K2. Na K2 była
pierwszą kobietą. Zamierzała zdobyć Koronę Himalajów, czternaście
szczytów przekraczających 8 tys. metrów. Zdobyła osiem. Do dziś nie
odnaleziono jej ciała.

Wanda żyła dla gór, w górach najwyższych pozostała, zaś 5 maja symbolicznie powróci w Tatry, z których wyruszyła w Alpy, Hindukusz, Himalaje i Karakorum.

Dojazd: z  Zakopanego przez Łysą Polanę kierujemy się w stronę Szczyrbskiego Jeziora (Strbske Pleso). Drogowskaz wskazuje parking i jednocześnie przystanek kolejki elektrycznej „Popradske Pleso”, gdzie zostawiamy samochód. Stąd prowadzi szlak do Popradzkiego Stawu (ok. 45 minut – 1 godz). Po drodze, po prawej stronie, znajduje się Symboliczny Cmentarz pod Osterwą. 

Sponsorzy:  BAITA Italiano In Zakopane, Cukiernia SAMANTA - Zakopane , TOPR. Podhalański Serwis Informacyjny  WATRA i Portal Kulturalno-Informacyjny ZAKOPANE dla CIEBIE 

Patronat medialny: Tygodnik Podhalański, Podhalański Serwis Informacyjny WATRA i Portal Kulturalno-Informacyjny ZAKOPANE dla CIEBIE

Zobacz w naszym sklepie:
  • Wisiorek "Ogródek 5"Wisiorek "Ogródek 5"Wisiorek, z sukna i cekin. Średnica zawieszki 3 cm. Obw. 70 cm
    30 zł
  • Spinka góralska XIXSpinka góralska XIXMetalowa spinka góralska w kolorze srebrnym z srebrną małą szarotką. Ręcznie wykonana. Szerokość 5 cm, długość (z przekolacem) 15 cm.
    260 zł
  • Torebka filcowa XIIITorebka filcowa XIIITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.