PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Poronin

Kultura

XXXVI Poroniańskie Lato - Pamięci dudziarza Mroza

Wtorek, 3 sierpnia 2010 r.
Autor: Adam Kitkowski

fot. Maciej Stasiński23 lipca 2010r. w Poroninie odbyła się niezwykle godna uroczystość. Na ścianie Gminnego Ośrodka Kultury zawisła tablica upamiętniająca znanego podhalańskiego muzykanta - Stanisława Budza-Mroza. Był to utalentowany i wzięty dudziarz, który grał solo i z kapelami góralskimi, np. Bartusia Obrochty, Knapczyka-Ducha na przeł. XIX i XXw.


Jest to jedna z ważniejszych postaci kultury góralskiej na Podhalu, niestety bardziej znana w okresie międzywojnia, niż współcześnie. Odsłonięcia tablicy dokonali: Jan Trebunia-Tutka, wnuk S. Mroza, najstarszy z muzykantów tej utalentowanej rodziny, proboszcz parafii w Poroninie, ks. Juhas i prezes Związku Podhalan, oddział w Poroninie, S. Łukaszczyk. Następnie licznie zebrani - starzy i młodzi muzykanci, mieszkańcy Poronina, Białego Dunajca, Zakopanego i turyści przeszli na cmentarz, by złożyć na grobie ludowego artysty kwiaty i zagrać góralskie nuty. Złożono również kwiaty na grobach twórców ludowych - Jana Jędrola i Tadeusza Szostaka-Berdy. Oprócz proboszcza i prezesa ZP, honory domu sprawowali vice starosta Powiatu
Tatrzańskiego Andrzej Skupień, jednocześnie mieszkaniec Poronina i wójt Bronisław Stoch.
Pięknym akcentem wieczoru były posiady w domu ludowym poświęcone
Stanisławowi Budzowi - Mrozowi i jego współczesnej percepcji.
Spotkanie prowadził potomek Mroza, muzyk i architekt w jednej osobie -
Krzysztof Trebunia-Tutka. Posiadom towarzyszyła wystawa prac malarskich, poświęconych postaci dudziarza Mroza, a wspominali dawne czasy i górale i cepry.
Na zakonczenie wieczoru zaprezentowano film "Podhalańskie instrumenty pasterskie" zrealizowany przez Podhalański Serwis Informacyjny WATRA.
Uroczystość odbyła się w ramach corocznej imprezy regionalnej "Poroniańskie Lato".

Zobacz w naszym sklepie:
  • Śpiewki i nuty - Trebunie TutkiŚpiewki i nuty - Trebunie TutkiTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu zespołu Trebunie-Tutki. 1 Ozwodne  2:21 2 Krzesane  4:26 3 Janosikowe  5:44 4 Ozwodne zbojnickie  2:24 5 Duchowe  4:55 6...
    40 zł
  • Bańka choinkowa IIIBańka choinkowa IIIBańka choinkowa (plastik) obleczona ręcznie wykonanym materiałem, ze wstążeczką i sznureczkiem. Obwód ok. 26 cm.
    16 zł
  • Grafika Folk w ramce VIGrafika Folk w ramce VIGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł

Galerie zdjęć:

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.