PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Rabka-Zdrój

Kultura

Posiady Podhalan u Jaśka z Gorców

Środa, 2 czerwca 2010 r.
Autor: Piotr Kuczaj

Posiady Podhalan u Jaśka z GorcówNa wewnętrznym dziedzińcu przed Domem-Muzeum Jana Fudali odbyły się kolejne posiady Oddziału Gorczańskiego Związku Podhalan zorganizowane z okazji 80–lecia tej organizacji. Tym razem rozmawiano o tym, „Jak Jasiek z Gorców Orkanowi się kłaniał”. Podstawę do dyskusji stanowiły dwa wystąpienia: krótki wykład dr Anny Mlekodaj o związkach literackich i emocjonalnych rabczańskiego artysty z twórczością wielkiego pisarza góralszczyzny oraz wspomnienie dr. Rafała Linkowskiego, który przed wieloma laty utworzył z Fudalą grupę poetycką „Poorkanie”. Tego wieczoru odczytanych zostało także klika wierszy Jaśka z Gorców i Linkowskiego, a posiady umilała muzyka góralska działającego pod patronatem Związku Podhalan zespołu „Robcusie”, którym kieruje Stanisław Wójciak.


Impreza zgromadziła ok. 30 osób. Byli wśród nich członkowie rodziny zmarłego tragicznie 2,5 roku temu artysty: małżonka Lubomira Noeva-Fudala, córka Katarzyna Fudala-Tęcza, zięć Jerzy Tęcza, siostra Anna Filas, prezes Oddziału Gorczańskiego ZP Teresa Wójciak, wiceprezes Wiktor Zachwieja z małżonką, prezes Stowarzyszenia Kulturowy Gościniec Jan Stanisław Ceklarz z małżonką, radna miejska Elżbieta Szarwara i grono przyjaciół, m.in. Jerzy Maria Kiersztyn – poeta z Zubrzycy Górnej, Eugeniusz Tokarczyk z małżonką oraz Józef Szlaga. Goście obejrzeli także pamiątki po Janie Fudali zgromadzone w starej góralskiej chałupie i w ogrodzie. Wyrazili także zaniepokojenie faktem, że Rejonowy Zarząd Gospodarki Wodnej w Dobczycach, nie reaguje na zagrożenie, jakie co roku stwarza Raba dla posesji rabczańskiego poety. Jest to jedyny w okolicy dom, wzdłuż którego nie umocniono brzegu. Wymiana listów w tej sprawie trwa od wielu lat, a każda kolejna powódź staje się coraz groźniejsza. Osuwisko już tam powstało.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Okładka na zeszyt IIIOkładka na zeszyt IIILudowe okładka na zeszyt (A5) z jasno szarego filcu zapinana na guzik, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm, długość...
    30 zł
  • Ludowe etui na tablet IILudowe etui na tablet IILudowe etui z czarnego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł
  • Aniołek mały IIIAniołek mały IIIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 6,5 cm. Wysokość 7 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    8 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.