PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Rabka-Zdrój

Kultura

Udany Arabski Dzień Dziecka

Sobota, 5 czerwca 2010 r.
Autor: Piotr Kuczaj

Udany Arabski Dzień DzieckaMamy w Rabce młodą Syryjkę i to ona była pomysłodawczynią Arabskiego Dnia Dziecka. Tasnim Mohaissen urodziła się w Polsce i w tym roku zdawała egzaminy maturalne w II Liceum Ogólnokształcącym im. ks. Józefa Tischnera. Zgłosiła się do szkolnego pedagoga Rafała Pawlika, znanego od lat organizatora japońskich dni dziecka, a on obiecał pomóc. I pomógł. Okazało się zresztą, że obecnie Arabów w Rabce jest więcej, ok. dziesięciu. Najbardziej jednak Tasnim pomogli Polacy – szkolni koledzy: Patrycja i Paula Jędrzejowskie, Karolina Gacek, Ola Bala, Łukasz Zieliński (wszyscy od Tischnera), Anna Słońska, Jerzy Dusik (Gimnazjum św. Rodziny), Daniel Czupta, Szymon Bryniarski (Gimnazjum nr 1), Adrianna Śmietana, (LO nr 8 w Krakowie) i Ewa Matuszczyk (po studiach w Krakowie).


Arabski Dzień Dziecka, organizowany po raz pierwszy, zakończył się sporym sukcesem. Przez amfiteatr przewinęło się ponad 500 osób, w większości turystów. Z daleka przyciągała ich arabska rytmiczna muzyka, a na deskach amfiteatru mogli zagrać w kamienie i patyczki (refleks i sprawne dłonie), wziąć udział w grze terenowej, obejrzeć foldery reklamujące aż 20 krajów arabskich, arabski elementarz i bajki dla dzieci (książki czyta się od tyłu, a tekst z prawej do lewej strony), nauczyć się pisać po arabsku własne imię (my ćwiczyliśmy napis Rabka), oraz spróbować smaku szaormy i sfiriji. Te są części rabczan znane bo przygotował je p. Mohamed Mokelad, który prowadzi kiosk gastronomiczny koło placu postojowego busów.

Impreza sfinansowana została z części grantu przyznanego Akademii Sztuki Walki TENGU przez burmistrza miasta p. Ewę Przybyło, Ośrodek Rozwoju Osobistego MEM oraz ambasadę Kuwejtu. Z kolei Ambasada Arabii Saudyjskiej (jak i kuwejcka) dostarczyły wydawnictw promocyjnych.

I jeszcze jedno. Hasło „Miasto dzieci świata”, którym promuje się Rabka-Zdrój wydawało się dotąd nieco puste, sformułowane postulatywnie i na wyrost. Dzięki p. Rafałowi Pawlikowi i jego wolontariuszom zaczyna nabierać konkretnej treści. Państw na świecie mamy ok. 180, narodów jeszcze więcej. Pomysł organizowania kolejnych narodowych dni dziecka godny jest ze wszech miar naśladowania. Kto następny?

Zobacz w naszym sklepie:
  • Ludowe etui na tablet VLudowe etui na tablet VLudowe etui z szarego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł
  • „Zatraceniec”„Zatraceniec”Płyta DVD zawiera spektakl „Zatraceniec” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej. (czas: 1 godz. 54 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka...
    30 zł
  • Poduszka brązowa IIPoduszka brązowa IIPoduszka z sukna filcowego w kolorze ciemno-brązowym z motywem ludowym haftowanym ręcznie, wypełniona materiałem syntetycznym. Wymiary ok. 42 na 42 cm.
    100 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.