PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Rabka-Zdrój

Kultura

Udany Arabski Dzień Dziecka

Sobota, 5 czerwca 2010 r.
Autor: Piotr Kuczaj

Udany Arabski Dzień DzieckaMamy w Rabce młodą Syryjkę i to ona była pomysłodawczynią Arabskiego Dnia Dziecka. Tasnim Mohaissen urodziła się w Polsce i w tym roku zdawała egzaminy maturalne w II Liceum Ogólnokształcącym im. ks. Józefa Tischnera. Zgłosiła się do szkolnego pedagoga Rafała Pawlika, znanego od lat organizatora japońskich dni dziecka, a on obiecał pomóc. I pomógł. Okazało się zresztą, że obecnie Arabów w Rabce jest więcej, ok. dziesięciu. Najbardziej jednak Tasnim pomogli Polacy – szkolni koledzy: Patrycja i Paula Jędrzejowskie, Karolina Gacek, Ola Bala, Łukasz Zieliński (wszyscy od Tischnera), Anna Słońska, Jerzy Dusik (Gimnazjum św. Rodziny), Daniel Czupta, Szymon Bryniarski (Gimnazjum nr 1), Adrianna Śmietana, (LO nr 8 w Krakowie) i Ewa Matuszczyk (po studiach w Krakowie).


Arabski Dzień Dziecka, organizowany po raz pierwszy, zakończył się sporym sukcesem. Przez amfiteatr przewinęło się ponad 500 osób, w większości turystów. Z daleka przyciągała ich arabska rytmiczna muzyka, a na deskach amfiteatru mogli zagrać w kamienie i patyczki (refleks i sprawne dłonie), wziąć udział w grze terenowej, obejrzeć foldery reklamujące aż 20 krajów arabskich, arabski elementarz i bajki dla dzieci (książki czyta się od tyłu, a tekst z prawej do lewej strony), nauczyć się pisać po arabsku własne imię (my ćwiczyliśmy napis Rabka), oraz spróbować smaku szaormy i sfiriji. Te są części rabczan znane bo przygotował je p. Mohamed Mokelad, który prowadzi kiosk gastronomiczny koło placu postojowego busów.

Impreza sfinansowana została z części grantu przyznanego Akademii Sztuki Walki TENGU przez burmistrza miasta p. Ewę Przybyło, Ośrodek Rozwoju Osobistego MEM oraz ambasadę Kuwejtu. Z kolei Ambasada Arabii Saudyjskiej (jak i kuwejcka) dostarczyły wydawnictw promocyjnych.

I jeszcze jedno. Hasło „Miasto dzieci świata”, którym promuje się Rabka-Zdrój wydawało się dotąd nieco puste, sformułowane postulatywnie i na wyrost. Dzięki p. Rafałowi Pawlikowi i jego wolontariuszom zaczyna nabierać konkretnej treści. Państw na świecie mamy ok. 180, narodów jeszcze więcej. Pomysł organizowania kolejnych narodowych dni dziecka godny jest ze wszech miar naśladowania. Kto następny?

Zobacz w naszym sklepie:
  • „Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu”„Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu”Płyta DVD zawiera widowisko „Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu” (2 godz. 23 min.) zarejestrowane podczas premiery w 2011 roku w Zakopanem, w kinie Sokół (AKT I i IV)...
    35 zł
  • Torebka filcowa XIITorebka filcowa XIITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z różowej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok. 35...
    160 zł
  • Ludowe etui na tablet VILudowe etui na tablet VILudowe etui z ciemno-szarego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.