PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Rabka-Zdrój

Kultura

Ostatni taki festiwal

Środa, 16 czerwca 2010 r.
Autor: Piotr Kuczaj

Ostatni taki festiwalPrzez dwa dni w rabczańskim amfiteatrze odbywał się XXXIV Karpacki Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych. Występując podczas inauguracji burmistrz Rabki-Zdroju Ewa Przybyło stwierdziła, że to już po raz ostatni w tej scenerii. Od września bowiem amfiteatr będzie przebudowany, zyska przede wszystkim zadaszenie, zmodernizowaną scenę i o wiele pojemniejsze zaplecze. Czy festiwal zmieni formułę? Naszym zdaniem przydałoby się więcej występów galowych, bo powtarzalność ocenianych przez jurorów scenek rodzajowych trochę widzów nuży. W dotychczasowej formule wszystkie zespoły otrzymywały wyróżnienie na jednakowym poziomie. Jury w jawnym protokole podkreślało pozytywne strony każdego występu, a na spotkaniach warsztatowych z instruktorami przekazywało uwagi krytyczne.


Każdy z dwu festiwalowych dni rozpoczynał się od korowodu uczestników maszerującego do amfiteatru ulicami Parkową, Orkana i Chopina. Kończył się też podobnie - galą w wykonaniu gości specjalnych. W tym roku były to grupy rabczańskie „Robcusie” i „Majeranki”. Dodatkowym punktem był program poetycko – muzyczny „Dr Emil Kowalczyk. Pro Memoria” w wykonaniu zespołów „Orawiacy” i Muzyka Lipnicka – w 5 rocznicę śmieci wybitnego orawskiego poety, nauczyciela i działacza regionalnego. Miał jeszcze z nimi wystąpić Andrzej Dziubek – leader polsko-norweskiego zespołu rockowego „De Press”, ale się rozchorował. Duże brawa zebrała też projektantka mody z Mszany Dolnej Małgorzata Chwałek-Sych, która pokazała jak przy odrobinie wyobraźni oraz inspiracji sztuką regionu można stworzyć coś z niczego.

W tym roku na estradzie w festiwalowych szrankach wystąpiło 12 zespołów. Jakie? Można to przeczytać w załączonym do niniejszego tekstu protokole jury. Koronę amfiteatru obsiedli natomiast dorośli twórcy regionalni z Rabki, bliższych i dalszych okolic oraz pszczelarze z regionu Kamiannej (Sądecczyzna). Festiwal prowadziły Katarzyna i Dorota Majerczyk (córka i matka).

Organizatorami byli natomiast Miejski Ośrodek Kultury w Rabce-Zdroju i Małopolskie Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu. Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Województwa Małopolskiego.

Protokół [ POBIERZ ]

Zobacz w naszym sklepie:
  • Magnes Folk na lodówkę XIMagnes Folk na lodówkę XIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Naszyjnik "Kropla miodu"Naszyjnik "Kropla miodu"Naszyjnik z nieregularnych koralików  - Koral, oraz kilku koralików z bursztynu. Jako przekładki małe rureczki - Koral. Obwód 50 cm. 
    85 zł
  • Ludowe etui na tablet IIILudowe etui na tablet IIILudowe etui z czarnego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł

Galerie zdjęć:

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.