PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Rabka-Zdrój

Kultura

FATiF 2010 - Zaproszenie

Czwartek, 12 sierpnia 2010 r.
Autor: Piotr Kuczaj

FATiF 2010 - ZaproszenieTegoroczna, IV edycja Festiwalu Animacji Teatralnej i Filmowej FATiF odbędzie się w dniach 10-12 września 2010 r. w Rabce-Zdroju. Unikatowa formuła zakłada łączenie teatru lalkowego z filmem animowanym oraz innymi pokrewnymi dziedzinami jak sztuki wizualne, teatr tańca, muzyka na żywo. Jego celem jest stworzenie nowego sposobu rozumienia animacji – jako rodzaju narracji wspólnej dla filmu animowanego i teatru lalkowego, opartej na plastyce, formie, ruchu, znoszącej bariery językowe. Od 2005 roku pokazujemy teatralne filmy i filmowe spektakle. Ta idea czyni festiwal FATiF wyjątkowym w skali międzynarodowej, a tym bardziej polskiej, wypełnia lukę na imprezy zajmujące się sztuką współczesną na terenie Podhala, jest w stanie podkreślić wyjątkowy charakter uzdrowiska Rabka-Zdrój, łącznie z bogatym i wieloletnim dorobkiem teatru „Rabcio”. Będziemy gościć znakomitości ze świata kultury i sztuki, twórców i teoretyków zarówno filmu animowanego i teatru lalkowego. Przyjadą wykonawcy z Polski i Austrii. Pokażemy 19 spektakli, 20 pokazów filmowych, odbędą się 3 cykle warsztatów, wystawa, 2 konkursy i 2 wyjątkowe koncerty z multimedialnymi projekcjami. Spodziewamy się 4000 widzów oraz relacji w ogólnopolskich mediach, prasie i portalach internetowych, co z pewnością przyczyni się też do promocji Rabki i jej regionalnych atrakcji, a także pozwoli zarobić miejscowym przedsiębiorcom i przedłużyć sezon turystyczny.


FATiF – NOWY FORMAT ANIMACJI

Festiwal Animacji Teatralnej i Filmowej FATiF 2010

10-12 września 2010, Rabka-Zdrój

www.fatif.pl

Oferta festiwalu jest skierowana do szerokiego grona odbiorców, począwszy od dzieci i młodzieży, a skończywszy na ich rodzicach. Program festiwalu jest skonstruowany dwuetapowo – cześć główną, prezentacyjną poprzedzają 3 cykle warsztatów animacji skierowanych do różnych grup dzieci, młodzieży i studentów, których efekty pokazywane są na zakończenie festiwalu. Część prezentacyjna trwa 3 dni i jest skonstruowana tak by odpowiadać każdemu odbiorcy. Poranki przeznaczone są dla dzieci a w miarę upływu godzin przekaz poważnieje, by w końcu sprostać odbiorcy dorosłemu. W głównym nurcie prezentujemy najlepsze dokonania ostatnich lat z zakresu filmu animowanego i teatru lalkowego, debiuty studentów, prezentacje konkursowe oraz otwarte wykłady naświetlające różne aspekty interesujących nas dziedzin. Na koniec dnia serwujemy rozluźniające koncerty z nurtu muzyki alternatywnej. Podczas festiwalu zostanie otwarta wystawa „Maski światła”, niezwykłych masek kreowanych światłem. Wydarzenia będą odbywać się w Teatrze Lalek „Rabcio”, Kinie „Śnieżka” i innych miejscach na terenie Rabki.

Gwiazdą tegorocznego festiwalu będzie Klaus Obermaier z Austrii, jeden z najbardziej uznanych współczesnych artystów multimedialnych oraz Tadeusz Wierzbicki, twórca nowych technik teatru wizualnego. Widzów czeka spotkanie z dorobkiem polskiej animacji lalkowej - produkcjami studia Se-ma-for, łącznie z najnowszym filmem braci Quay „Maska”. Małym widzom umożliwimy spotkanie z Tadeuszem Wilkoszem, twórcą kultowych dobranocek z Misiem Colargolem i Pingwinem Pik-Pokiem. Ponadto po raz pierwszy w historii festiwalu odbędzie się konkurs na dzieło najlepiej realizujące ideę FATiF. Podczas warsztatów powstanie Fantaskop – maszyna kinematograficzna oparta na działaniu latarni magicznej.

Atrakcje czekają też na amatorów niezwykłych koncertów. Wystąpi jeden z najciekawszych muzyków jazzowych młodego pokolenia, Marcin Masecki z projektem Fluidacje – unikalnych, plastycznych improwizacji tworzonych przez VJ'ów Majsena i Eberta. Zespół Małe Instrumenty wystąpi z muzycznym spektaklem zbudowanym z wielkich instrumentów - "Elektrownią dźwięku". Główną gwiazdą muzyczną będzie jednak hip-hopowy artysta o pseudonimie L.U.C., zdobywca Paszportu Polityki 2009 w dziedzinie muzyki popularnej z multimedialnym projektem Planeta L.U.C.

Gwiazdy będą też śpiewać na ulicach Rabki, i to takiego formatu, jak Elvis Presley, Michael Jackson, czy Tina Turner... Jak to możliwe? Dzięki marionetkom i widowisku "FalkoShow. Iluzja marionetki", które wzbogacało m.in. rozdanie nagród Brit Awards 2009.

 

Organizator: Stowarzyszenie Lokomotywa

Współorganizator: Teatr Lalek Rabcio

www.fatif.pl

www.lokomotywa.org

e-mail: lokomotywa.rabka@gmail.com

Dyrektor artystyczny: Cezary Skrocki tel. 606143948

 

Program festiwalu FATiF 2010:

 

Spektakle:

- "D.A.V.E." Klaus Obermaier (Austria) animuje świetlne projekcje na ciele tancerza

- „Małe i - studium inwersji” Spektakl Tadeusza Wierzbickiego wykorzystujący eksperymenty z formowaniem światła przy pomocy różnie preparowanych lusterek – nowa wersja przygotowana specjalnie na festiwal.

- "ELEKTROWNIA DŹWIĘKU" Spektakl zespołu Małe Instrumenty to dźwiękowa opowieść o fikcyjnych sposobach przetwarzania dźwięku w światło. Kompilacja koncertu, teatru przedmiotu i światła.

- "Falkoshow" – widowiskowe spektakle uliczne – marionetki gwiazd estrady prowadzone przez jednego człowieka Krzysztofa Falkowskiego będzie można spotkać na placu w centrum miasta.

- "Kot w butach" reż. Ireneusz Maciejewski - Spektakl dla dzieci Teatru Lalek „Rabcio” z animacją przedmiotową i teatrem cieni.

- Debiuty lalkarskie – etiudy teatralne ze szkół lalkarskich prezentujące najlepsze dokonania.

- 3 spektakle wyłonione w konkursie na spektakl najlepiej realizujący ideę FATiF

Filmy:

- "Treser żuków", reż. Marek Skrobecki, Linas Augutis, Donatas Ulvydas, Polska, Litwa, 2008, - dokumentalna opowieść o życiu i twórczości Władysława Starewicza – lalkarza, pioniera lalkowego filmu animowanego.

- „Maska”, najnowszy film legend światowej animacji lalkowej, zafascynowanych Polską braci Quay.

- „Stary i nowy Semafor, czyli polska tradycja filmu lalkowego” - pokaz filmów połączony z wykładem Zbigniewa Żmudzkiego.

- "10 ulubionych animacji przedmiotowych w historii kinematografii w wyborze Bogusława Zmudzińskiego" – pokaz filmów animowanych szczególnie bliskich teatrowi lalkowemu, a zwłaszcza teatrowi przedmiotu.

- Filmy konkursowe - prezentacja filmów wybranych w konkursie na najlepszy film z wykorzystaniem animacji przedmiotowej lub lalkowej.

- Debiuty filmowe - pokaz filmów studentów filmu animowanego z różnych uczelni.

- „Ofensywa francuskiej animacji” - „Od klasyki do lat ostatnich” to 6 bloków krótkometrażowych animacji stanowiących niejako historyczny przekrój prezentujący rozwój i postęp animacji we Francji, ze szczególnym naciskiem na najnowsze produkcje. Wśród nich znajdują się dzieła największych francuskich twórców: Michela Ocelota, Sylvaina Chometa, Jérémiego Clapina czy Arrnauda Demuyncka. Są one przeznaczone dla młodzieży (od 13 roku życia wzwyż) i dorosłych.

- „Objazdowa Etiuda & Anima” - filmy nagrodzone i wyróżnione podczas festiwalu Etiuda & Anima 2009 oraz zestaw najnowszych animacji japońskich zrealizowanych przez niezależnych twórców.

Filmy dla dzieci

- „Przygody Misia Coralgola i Pingwina Pik-Poka” - Pokaz filmów lalkowych Tadeusza Wilkosza pozostających w kanonie polskich bajek dla dzieci połączone ze spotkaniem z autorem.

- „Na strychu albo kto ma dzisiaj urodziny?”, reż. Jiři Barta, najnowszy film pełnometrażowy znanego czeskiego animatora.

- "Dzieci robią filmy" pokaz filmów z różnych ośrodków robiących warsztaty animacji dla dzieci (Rabka, Nowy Targ, Zakopane, Kraków, Wrocław, Białystok).

- Filmy warsztatowe – pokaz filmów zrealizowanych podczas warsztatów animacji filmowej z dziećmi i młodzieżą.

Warsztaty:

- „Fantaskop” – warsztaty animacji filmowo-teatralnej, zmierzające do przygotowania pokazu o kinematograficznym charakterze, realizowanego „na żywo” w oparciu o najprostsze metody kreacji ruchomego obrazu, zaczerpnięte z epoki „prehistorii kina” (camera obscura, latarnia magiczna, projekcje mikroskopowe, teatr cieni, iluminacje). Prowadzenie: Kuba Woynarowski.

- Warsztaty animacji lalkowej dla studentów pracowni filmów animowanych.

- Warsztaty animacji filmowej dla dzieci – warsztaty dla dzieci w wieku szkolnym, podczas których samodzielnie przygotowują filmy. Prowadzenie Alicja Jodko z Dziecięcej Wytwórni Filmowej.

Wykłady:

- „Kineformy Andrzeja Pawłowskiego” – wykład połączony z pokazem dokumentacji szczególnego dzieła nazwanego przez twórcę “improwizowanymi spektaklami świetlnymi”.

- "Laterna Magica" – ilustrowany wykład Kuby Woynarowskiego.

Koncerty:

Założeniem festiwalu jest organizacja koncertów połączonych z projekcjami.

- Planeta L.U.C.- to pierwsze w Polsce powiązane wydawnictwo multimedialne – przekrojowe wykorzystanie czterech dziedzin sztuki (muzyki, książki, filmu i grafiki). Elementy te uzupełniając się wzajemnie opowiadają jedną historię ukazując odbiorcy świat widziany oczami człowieka (L.U.C.) o niezwykłej wyobraźni i pasji.

- Koncert Marcina Maseckiego z pokazem projektu Fluidacje – plastycznych improwizacji do muzyki jednego z najciekawszych muzyków jazzowych młodego pokolenia.

Wystawa:

- "Maski Światła" - Tadeusz Wierzbicki do tego stopnia opanował sztukę świetlnych refleksów, że jest w stanie stworzyć przestrzenne maski ze światła odbijającego się w lustrze. Wystawa odbędzie się w zabytkowym kościółku - Muzeum im. Orkana.

Konkursy:

- Konkurs dla twórców teatru lalkowego na dzieło realizujące ideę FATiF.

Komisja selekcyjna wybierze 3 spektakle w najciekawszy sposób realizujące ideę FATiF, które zostaną zaprezentowane na festiwalu. Zwycięzcę wytypuje publiczność.

- Konkurs dla twórców filmów animowanych (profesjonalistów i studentów) na film zrealizowany w technice animacji lalkowej lub przedmiotowej. Zwycięzcę wytypuje publiczność.

Zrealizowano z udziałem środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Miasta Rabka-Zdrój.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Komplet "Droga Mleczna"Komplet "Droga Mleczna"Elegancki komplet, naszyjnik z wisiorkiem, kolczyki oraz bransoletka. Nadaje się do na wieczór, do sukienki, do białej, czarnej bluzki. Może być kompletem ślubnym...
    260 zł
  • Ludowe etui na tablet VIILudowe etui na tablet VIILudowe etui z ciemno-szarego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł
  • „Baby i Dezerterzy”„Baby i Dezerterzy”Płyta DVD zawiera spektakl „Baby i dezerterzy” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej (57 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka działający...
    30 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.