PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Rabka-Zdrój

Kultura

FATiF 2010 - Zaproszenie

Czwartek, 12 sierpnia 2010 r.
Autor: Piotr Kuczaj

FATiF 2010 - ZaproszenieTegoroczna, IV edycja Festiwalu Animacji Teatralnej i Filmowej FATiF odbędzie się w dniach 10-12 września 2010 r. w Rabce-Zdroju. Unikatowa formuła zakłada łączenie teatru lalkowego z filmem animowanym oraz innymi pokrewnymi dziedzinami jak sztuki wizualne, teatr tańca, muzyka na żywo. Jego celem jest stworzenie nowego sposobu rozumienia animacji – jako rodzaju narracji wspólnej dla filmu animowanego i teatru lalkowego, opartej na plastyce, formie, ruchu, znoszącej bariery językowe. Od 2005 roku pokazujemy teatralne filmy i filmowe spektakle. Ta idea czyni festiwal FATiF wyjątkowym w skali międzynarodowej, a tym bardziej polskiej, wypełnia lukę na imprezy zajmujące się sztuką współczesną na terenie Podhala, jest w stanie podkreślić wyjątkowy charakter uzdrowiska Rabka-Zdrój, łącznie z bogatym i wieloletnim dorobkiem teatru „Rabcio”. Będziemy gościć znakomitości ze świata kultury i sztuki, twórców i teoretyków zarówno filmu animowanego i teatru lalkowego. Przyjadą wykonawcy z Polski i Austrii. Pokażemy 19 spektakli, 20 pokazów filmowych, odbędą się 3 cykle warsztatów, wystawa, 2 konkursy i 2 wyjątkowe koncerty z multimedialnymi projekcjami. Spodziewamy się 4000 widzów oraz relacji w ogólnopolskich mediach, prasie i portalach internetowych, co z pewnością przyczyni się też do promocji Rabki i jej regionalnych atrakcji, a także pozwoli zarobić miejscowym przedsiębiorcom i przedłużyć sezon turystyczny.


FATiF – NOWY FORMAT ANIMACJI

Festiwal Animacji Teatralnej i Filmowej FATiF 2010

10-12 września 2010, Rabka-Zdrój

www.fatif.pl

Oferta festiwalu jest skierowana do szerokiego grona odbiorców, począwszy od dzieci i młodzieży, a skończywszy na ich rodzicach. Program festiwalu jest skonstruowany dwuetapowo – cześć główną, prezentacyjną poprzedzają 3 cykle warsztatów animacji skierowanych do różnych grup dzieci, młodzieży i studentów, których efekty pokazywane są na zakończenie festiwalu. Część prezentacyjna trwa 3 dni i jest skonstruowana tak by odpowiadać każdemu odbiorcy. Poranki przeznaczone są dla dzieci a w miarę upływu godzin przekaz poważnieje, by w końcu sprostać odbiorcy dorosłemu. W głównym nurcie prezentujemy najlepsze dokonania ostatnich lat z zakresu filmu animowanego i teatru lalkowego, debiuty studentów, prezentacje konkursowe oraz otwarte wykłady naświetlające różne aspekty interesujących nas dziedzin. Na koniec dnia serwujemy rozluźniające koncerty z nurtu muzyki alternatywnej. Podczas festiwalu zostanie otwarta wystawa „Maski światła”, niezwykłych masek kreowanych światłem. Wydarzenia będą odbywać się w Teatrze Lalek „Rabcio”, Kinie „Śnieżka” i innych miejscach na terenie Rabki.

Gwiazdą tegorocznego festiwalu będzie Klaus Obermaier z Austrii, jeden z najbardziej uznanych współczesnych artystów multimedialnych oraz Tadeusz Wierzbicki, twórca nowych technik teatru wizualnego. Widzów czeka spotkanie z dorobkiem polskiej animacji lalkowej - produkcjami studia Se-ma-for, łącznie z najnowszym filmem braci Quay „Maska”. Małym widzom umożliwimy spotkanie z Tadeuszem Wilkoszem, twórcą kultowych dobranocek z Misiem Colargolem i Pingwinem Pik-Pokiem. Ponadto po raz pierwszy w historii festiwalu odbędzie się konkurs na dzieło najlepiej realizujące ideę FATiF. Podczas warsztatów powstanie Fantaskop – maszyna kinematograficzna oparta na działaniu latarni magicznej.

Atrakcje czekają też na amatorów niezwykłych koncertów. Wystąpi jeden z najciekawszych muzyków jazzowych młodego pokolenia, Marcin Masecki z projektem Fluidacje – unikalnych, plastycznych improwizacji tworzonych przez VJ'ów Majsena i Eberta. Zespół Małe Instrumenty wystąpi z muzycznym spektaklem zbudowanym z wielkich instrumentów - "Elektrownią dźwięku". Główną gwiazdą muzyczną będzie jednak hip-hopowy artysta o pseudonimie L.U.C., zdobywca Paszportu Polityki 2009 w dziedzinie muzyki popularnej z multimedialnym projektem Planeta L.U.C.

Gwiazdy będą też śpiewać na ulicach Rabki, i to takiego formatu, jak Elvis Presley, Michael Jackson, czy Tina Turner... Jak to możliwe? Dzięki marionetkom i widowisku "FalkoShow. Iluzja marionetki", które wzbogacało m.in. rozdanie nagród Brit Awards 2009.

 

Organizator: Stowarzyszenie Lokomotywa

Współorganizator: Teatr Lalek Rabcio

www.fatif.pl

www.lokomotywa.org

e-mail: lokomotywa.rabka@gmail.com

Dyrektor artystyczny: Cezary Skrocki tel. 606143948

 

Program festiwalu FATiF 2010:

 

Spektakle:

- "D.A.V.E." Klaus Obermaier (Austria) animuje świetlne projekcje na ciele tancerza

- „Małe i - studium inwersji” Spektakl Tadeusza Wierzbickiego wykorzystujący eksperymenty z formowaniem światła przy pomocy różnie preparowanych lusterek – nowa wersja przygotowana specjalnie na festiwal.

- "ELEKTROWNIA DŹWIĘKU" Spektakl zespołu Małe Instrumenty to dźwiękowa opowieść o fikcyjnych sposobach przetwarzania dźwięku w światło. Kompilacja koncertu, teatru przedmiotu i światła.

- "Falkoshow" – widowiskowe spektakle uliczne – marionetki gwiazd estrady prowadzone przez jednego człowieka Krzysztofa Falkowskiego będzie można spotkać na placu w centrum miasta.

- "Kot w butach" reż. Ireneusz Maciejewski - Spektakl dla dzieci Teatru Lalek „Rabcio” z animacją przedmiotową i teatrem cieni.

- Debiuty lalkarskie – etiudy teatralne ze szkół lalkarskich prezentujące najlepsze dokonania.

- 3 spektakle wyłonione w konkursie na spektakl najlepiej realizujący ideę FATiF

Filmy:

- "Treser żuków", reż. Marek Skrobecki, Linas Augutis, Donatas Ulvydas, Polska, Litwa, 2008, - dokumentalna opowieść o życiu i twórczości Władysława Starewicza – lalkarza, pioniera lalkowego filmu animowanego.

- „Maska”, najnowszy film legend światowej animacji lalkowej, zafascynowanych Polską braci Quay.

- „Stary i nowy Semafor, czyli polska tradycja filmu lalkowego” - pokaz filmów połączony z wykładem Zbigniewa Żmudzkiego.

- "10 ulubionych animacji przedmiotowych w historii kinematografii w wyborze Bogusława Zmudzińskiego" – pokaz filmów animowanych szczególnie bliskich teatrowi lalkowemu, a zwłaszcza teatrowi przedmiotu.

- Filmy konkursowe - prezentacja filmów wybranych w konkursie na najlepszy film z wykorzystaniem animacji przedmiotowej lub lalkowej.

- Debiuty filmowe - pokaz filmów studentów filmu animowanego z różnych uczelni.

- „Ofensywa francuskiej animacji” - „Od klasyki do lat ostatnich” to 6 bloków krótkometrażowych animacji stanowiących niejako historyczny przekrój prezentujący rozwój i postęp animacji we Francji, ze szczególnym naciskiem na najnowsze produkcje. Wśród nich znajdują się dzieła największych francuskich twórców: Michela Ocelota, Sylvaina Chometa, Jérémiego Clapina czy Arrnauda Demuyncka. Są one przeznaczone dla młodzieży (od 13 roku życia wzwyż) i dorosłych.

- „Objazdowa Etiuda & Anima” - filmy nagrodzone i wyróżnione podczas festiwalu Etiuda & Anima 2009 oraz zestaw najnowszych animacji japońskich zrealizowanych przez niezależnych twórców.

Filmy dla dzieci

- „Przygody Misia Coralgola i Pingwina Pik-Poka” - Pokaz filmów lalkowych Tadeusza Wilkosza pozostających w kanonie polskich bajek dla dzieci połączone ze spotkaniem z autorem.

- „Na strychu albo kto ma dzisiaj urodziny?”, reż. Jiři Barta, najnowszy film pełnometrażowy znanego czeskiego animatora.

- "Dzieci robią filmy" pokaz filmów z różnych ośrodków robiących warsztaty animacji dla dzieci (Rabka, Nowy Targ, Zakopane, Kraków, Wrocław, Białystok).

- Filmy warsztatowe – pokaz filmów zrealizowanych podczas warsztatów animacji filmowej z dziećmi i młodzieżą.

Warsztaty:

- „Fantaskop” – warsztaty animacji filmowo-teatralnej, zmierzające do przygotowania pokazu o kinematograficznym charakterze, realizowanego „na żywo” w oparciu o najprostsze metody kreacji ruchomego obrazu, zaczerpnięte z epoki „prehistorii kina” (camera obscura, latarnia magiczna, projekcje mikroskopowe, teatr cieni, iluminacje). Prowadzenie: Kuba Woynarowski.

- Warsztaty animacji lalkowej dla studentów pracowni filmów animowanych.

- Warsztaty animacji filmowej dla dzieci – warsztaty dla dzieci w wieku szkolnym, podczas których samodzielnie przygotowują filmy. Prowadzenie Alicja Jodko z Dziecięcej Wytwórni Filmowej.

Wykłady:

- „Kineformy Andrzeja Pawłowskiego” – wykład połączony z pokazem dokumentacji szczególnego dzieła nazwanego przez twórcę “improwizowanymi spektaklami świetlnymi”.

- "Laterna Magica" – ilustrowany wykład Kuby Woynarowskiego.

Koncerty:

Założeniem festiwalu jest organizacja koncertów połączonych z projekcjami.

- Planeta L.U.C.- to pierwsze w Polsce powiązane wydawnictwo multimedialne – przekrojowe wykorzystanie czterech dziedzin sztuki (muzyki, książki, filmu i grafiki). Elementy te uzupełniając się wzajemnie opowiadają jedną historię ukazując odbiorcy świat widziany oczami człowieka (L.U.C.) o niezwykłej wyobraźni i pasji.

- Koncert Marcina Maseckiego z pokazem projektu Fluidacje – plastycznych improwizacji do muzyki jednego z najciekawszych muzyków jazzowych młodego pokolenia.

Wystawa:

- "Maski Światła" - Tadeusz Wierzbicki do tego stopnia opanował sztukę świetlnych refleksów, że jest w stanie stworzyć przestrzenne maski ze światła odbijającego się w lustrze. Wystawa odbędzie się w zabytkowym kościółku - Muzeum im. Orkana.

Konkursy:

- Konkurs dla twórców teatru lalkowego na dzieło realizujące ideę FATiF.

Komisja selekcyjna wybierze 3 spektakle w najciekawszy sposób realizujące ideę FATiF, które zostaną zaprezentowane na festiwalu. Zwycięzcę wytypuje publiczność.

- Konkurs dla twórców filmów animowanych (profesjonalistów i studentów) na film zrealizowany w technice animacji lalkowej lub przedmiotowej. Zwycięzcę wytypuje publiczność.

Zrealizowano z udziałem środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Miasta Rabka-Zdrój.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Okładka na zeszyt IIOkładka na zeszyt IILudowe okładka na zeszyt (A5) z brązowego filcu zapinana na guzik, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm, długość 23...
    30 zł
  • Wisiorek "Ogródek 3"Wisiorek "Ogródek 3"Wisiorek, z sukna, filcu i cekin. Średnica zawieszki 6 cm. Obw. 70 cm.
    30 zł
  • Torebka filcowa XIVTorebka filcowa XIVTorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.