PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Rabka-Zdrój

Kultura

Orkanowe imię nigdy nie zaginie

Wtorek, 5 października 2010 r.
Autor: Piotr Kuczaj

Orkanowe imię nigdy nie zaginieDo 24 października można oglądać w rabczańskim Muzeum im. Władysława Orkana poświęconą mu wystawę pt. „A serce moje pod Pustką zostało”. W starym kościele św. Marii Magdaleny zgromadzono wiele autentycznych eksponatów związanych z pisarzem – piewcą Gorców. W tym roku obchodzona jest 135 rocznica jego urodzin i 80 rocznica śmierci. Obrazują one szlaki jego życia i twórczości.


Podczas wernisażu przybliżył nam je dr Rafał Linkowski, który onegdaj przemieszkał jako kustosz w „Orkanówce”, domu w zakopiańskim stylu, jaki pisarz wybudował w końcu lat 20. XX wieku. Będąc już znanym w całej Polsce, jako pierwszy pisarz pochodzenia chłopskiego, Orkan potrafił zainteresować północnymi stokami Gorców wielu wybitnych Polaków, których zapraszał do siebie: poetów i literatów, etnografów i geografów.

Po latach nie zostawał zapomniany. Pamięć o nim kultywuje przede wszystkim Związek Podhalan. To też nic dziwnego, że na wernisażu wystawy członków tej organizacji było najwięcej, m.in. Teresa Wójciak – prezeska i Wiktor Zachwieja – wiceprezes Oddziału Gorczańskiego Z.P. Koncert śpiewu i tańców góralskich pod hasłem „Orkanowe imię nigdy nie zaginie” dał działający pod patronatem Związku Regionalny Zespół Dziecięcy „Robcusie”.

Z Poręby Wielkiej przyjechali państwo Stożkowie, najbliżsi sąsiedzi Orkanówki. O śmierci i pogrzebie Władysława Orkana opowiadał dr Józef Gaweł, a imprezę prowadziła dyrektor Muzeum Dominika Wachałowicz-Kiersztyn. Patronat nad wystawą sprawuje Fundacja Rozwoju Regionu Rabka, Urząd Miasta i Stowarzyszenie Kulturowy Gościniec.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Torebka filcowa XTorebka filcowa XTorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł
  • Zbójnickie czakoZbójnickie czakoZbójnickie czako wykonane z sukna w kolorze brązowym z sztywną wkładką skórzaną. Czako posiada orle pióro z zdobioną metalową okuwką z mosiądzu. Z guzem zdobionym rozetą...
    950 zł
  • Spinka góralska VISpinka góralska VIMetalowa, mała spinka góralska w kolorze złotym. Ręcznie wykonana. Szerokość 5 cm, długość (z przekolacem) 14,5 cm.
    130 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.