PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Rabka-Zdrój

Wiadomości

Młodzież pamięta „Pierwszą brygadę”

Wtorek, 10 listopada 2009 r.
Autor: Piotr Kuczaj

Młodzież pamięta „Pierwszą brygadę”Już w poniedziałek, 9 listopada rozpoczęły się w naszym mieście uroczystości związane z 91 rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. W kawiarni „Zdrojowa” odbył się „wieczór z pieśnią patriotyczną” przygotowany przez p.p. Mariolę i Piotra Burcanów i prowadzone przez nich (pod egidą powiatu nowotarskiego) zespoły Triola i Triolki. Koncert odbył się w ramach małopolskiego programu „Młodzież pamięta”.


Śpiewanie rozpoczęło się od „Mazurka Dąbrowskiego”, a potem popłynęły z estrady „Rota”, „My pierwsza brygada”, „Warszawianka 1831”, „Pierwsza kadrowa”, „Przybyli ułani” i wiele innych pieśni historycznych ale także kilka współczesnych. Dzięki słowu wiążącemu Piotra Burcana zebrani na widowni rabczanie zapoznani zostali z okolicznościami powstania tych utworów śpiewanych niekiedy od pięciu a nawet więcej pokoleń Polaków. Koncert zakończył się wspólnym wykonaniem powstałej w stanie wojennym (1982r.) pieśni Jana Pietrzaka „Żeby Polska była Polską”.

Dostarczył wielu wzruszeń, co dało się zauważyć na widowni. Szczególne oklaski zdobył nowy nabytek zespołu „Triola” Szymon Grzywacz za wzruszające, czyste wykonanie „Ułanów”. Oklaskiwano także innych solistów – Karolinę Futro, Agnieszkę Węgrzynek i Jurka Wolfa.

Podczas koncertu do kawiarni weszło trzech młodzieńców, sądząc po wyglądzie, „z innej bajki” zakapturzonych, z dredami. Ich również, choć to nie był rock, rap czy reage zafascynował ten koncert. Wytrzymali kilka utworów, bili brawo… I to była chyba najlepsza „recenzja”.

Wieczór zgromadził wielu rodziców występujących dzieci ale także notabli. Byli wśród nich sekretarz powiatu nowotarskiego Marek Wierzba, radny powiatu Leszek Świder, dyrektor Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury Mieczysław Grzybek, przewodnicząca Rady Miasta Rabka-Zdrój Maria Górnicka-Orzeł, radna Elżbieta Szarawara, sekretarz gminy Maria Daszkiewicz i prezes zarządu Szpital Miejski Sp. z o. o. Małgorzata Skwarek.

Na następny dzień – 10 listopada Triola i Triolki otrzymały zaproszenie do śpiewania na koncercie w Nowym Targu, a na 11 listopada do Krakowa, gdzie zaproponowano im występy w krążącym ulicami miasta „Tramwaju patriotycznym”. Brawo!

Zobacz w naszym sklepie:
  • Grafika Folk w ramce VIGrafika Folk w ramce VIGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł
  • Obraz olejny Folk IObraz olejny Folk IObraz olejny Folk z namalowanym autorskim wzorem inspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Padhala doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Obraz czarno...
    350 zł
  • Wisiorek "Ogródek 5"Wisiorek "Ogródek 5"Wisiorek, z sukna i cekin. Średnica zawieszki 3 cm. Obw. 70 cm
    30 zł

Galerie zdjęć:

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.