PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Grudzień 2009 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Rabka-Zdrój

Wiadomości

Bohaterowie przywołani z pamięci

Sobota, 5 grudnia 2009 r.
Autor: Piotr Kuczaj

Bohaterowie przywołani z pamięciPod relację z obchodów 55–lecia Podhalańskiej Grupy GOPR (artykuł w archiwum) opublikowaliśmy zdjęcia z fotoreportażu o rabczańskich ratownikach, jaki zamieścił w numerze 6 z 13 lutego 1955 roku ilustrowany tygodnik „Świat” wydawany w Warszawie na cały kraj. Zwróciliśmy się wówczas z prośbą do odwiedzających naszą stronę o pomoc w rozpoznaniu bohaterów fotoreportażu. Odezwała się tylko jedna osoba – pan Antoni Trybowski, który pamięta okoliczności powstania fotoreportażu, poznał występujących na poszczególnych zdjęciach postaci, a na dodatek posiada oryginalne dokumenty z tego okresu.


Fotoreportaż był wykonany dokładnie 30 stycznia 1955 roku. Wtedy to powstała Rabczańska Grupa GOPR i to był ostatni dzień trwającego od 20 grudnia 1954 roku kursu dla ratowników. Zajęcia teoretyczne odbywały się w „Patrii” przy ul. Polnej, a praktyczne przeważnie na Królówce. Tam też fotografował szkolących się ratowników K. Jarochowski ze „Światu”. Na poszczególnych zdjęciach występują:

Fot.1 Stanisław Pruszyński, w toboganie Tadeusz Klimiński, z tyłu Zbigniew Jurczakiewicz;

Fot.2 Leszek Głębicki i Zbigniew Jurczakiewicz (osoba w środku nierozpoznana);

Fot.3 Leszek Głębicki;

Fot.4 Jan Janowiec, w toboganie dr Kozłowska;

Fot.5 Zdzisław Komotajtis i Zbigniew Jurczakiewicz (osoba w bambusie nierozpoznana);

 Fot.6 Zdzisław Komotajtis

Pan Antoni przekazał nam także do opublikowania 3 fotografie z tej samej sesji zdjęciowej, które wykonał jego ojciec Czesław Trybowski. Pan Czesław tego samego dnia został wybrany (pierwszym) prezesem Rabczańskiej Grupy GOPR, a do zarządu weszli jeszcze Leszek Głębicki (kierownik), Tadeusz Klimiński (skarbnik). W marcu Leszka Głębckiego odwołano, a na jego miejsce wybrano Józefa Dobrzańskiego.

Walny Zjazd Rabczańskiej Grupy GOPR odbył się 5 listopada 1956 r. Prezesem wybrano Stanisława Kostkę, kierownikiem Józefa Dobrzańskiego, sekretarzem Emila Węglorza, skarbnikiem Franciszka Filasa, a członkiem zarządu Adama Jurczakiewicza. Po 2 dniach zaszła drobna zmiana kadrowa: Emila Węglorza zastąpił Zdzisław Komotajtis. Takie były początki.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Torebka filcowa XIVTorebka filcowa XIVTorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł
  • Portfel IIIPortfel IIIPortfel filcowy z haftowanym ludowym motywem. Zamykany na rzep. Środek z białej podszewki.   Szerokość ok. 12 cm Wysokość ok. 12 cm Materiał: Filc Kolor: Biały, czarny
    35 zł
  • Aniołek mały IIIAniołek mały IIIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 6,5 cm. Wysokość 7 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    8 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.