Rabka-Zdrój
Wiadomości
Bohaterowie przywołani z pamięci
Autor: Piotr Kuczaj
Pod relację z obchodów 55–lecia Podhalańskiej Grupy GOPR (artykuł w archiwum) opublikowaliśmy zdjęcia z fotoreportażu o rabczańskich ratownikach, jaki zamieścił w numerze 6 z 13 lutego 1955 roku ilustrowany tygodnik „Świat” wydawany w Warszawie na cały kraj. Zwróciliśmy się wówczas z prośbą do odwiedzających naszą stronę o pomoc w rozpoznaniu bohaterów fotoreportażu. Odezwała się tylko jedna osoba – pan Antoni Trybowski, który pamięta okoliczności powstania fotoreportażu, poznał występujących na poszczególnych zdjęciach postaci, a na dodatek posiada oryginalne dokumenty z tego okresu.
Fotoreportaż był wykonany dokładnie 30 stycznia 1955 roku. Wtedy to powstała Rabczańska Grupa GOPR i to był ostatni dzień trwającego od 20 grudnia 1954 roku kursu dla ratowników. Zajęcia teoretyczne odbywały się w „Patrii” przy ul. Polnej, a praktyczne przeważnie na Królówce. Tam też fotografował szkolących się ratowników K. Jarochowski ze „Światu”. Na poszczególnych zdjęciach występują:
Fot.1 Stanisław Pruszyński, w toboganie Tadeusz Klimiński, z tyłu Zbigniew Jurczakiewicz;
Fot.2 Leszek Głębicki i Zbigniew Jurczakiewicz (osoba w środku nierozpoznana);
Fot.3 Leszek Głębicki;
Fot.4 Jan Janowiec, w toboganie dr Kozłowska;
Fot.5 Zdzisław Komotajtis i Zbigniew Jurczakiewicz (osoba w bambusie nierozpoznana);
Fot.6 Zdzisław Komotajtis
Pan Antoni przekazał nam także do opublikowania 3 fotografie z tej samej sesji zdjęciowej, które wykonał jego ojciec Czesław Trybowski. Pan Czesław tego samego dnia został wybrany (pierwszym) prezesem Rabczańskiej Grupy GOPR, a do zarządu weszli jeszcze Leszek Głębicki (kierownik), Tadeusz Klimiński (skarbnik). W marcu Leszka Głębckiego odwołano, a na jego miejsce wybrano Józefa Dobrzańskiego.
Walny Zjazd Rabczańskiej Grupy GOPR odbył się 5 listopada 1956 r. Prezesem wybrano Stanisława Kostkę, kierownikiem Józefa Dobrzańskiego, sekretarzem Emila Węglorza, skarbnikiem Franciszka Filasa, a członkiem zarządu Adama Jurczakiewicza. Po 2 dniach zaszła drobna zmiana kadrowa: Emila Węglorza zastąpił Zdzisław Komotajtis. Takie były początki.
- Torebka filcowa XV
Okrągła torebka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki. Obwód ok. 57 cm Wysokość ok.20 cm Wysokość z...
60 zł - Magnes Folk na lodówkę IV
Magnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
7 zł - Spinka góralska XX
Metalowa mała spinka góralska w kolorze srebrnym. Ręcznie wykonana. Szerokość 3 cm, długość (z przekolacem) 7 cm.
220 zł