PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Rabka-Zdrój

Zaproszenia

Turniej gry w Zośkę

4–5 czerwca 2011 r.
Autor: AKS

Turniej gry w Zośkę4 i 5 czerwca przed Kinem Śnieżka w Rabce-Zdroju rozgrywany będzie turniej gry w Zośkę.


Sobota w godz. 15.00 – 19.00
Niedziela w godz. 11.00 – 16.00

1. Grupa Mundurowa – Straż Pożarna, Policja, Straż Miejska oraz GOPR (sobota)
2. Grupa Młodzików – szkoła podstawowa (sobota - 1 etap, niedziela finał)
3. Grupa Juniorów – gimnazjaliści (sobota  - 1 etap, niedziela finał)
4. Grupa Juniorów II – licealiści (sobota  - 1 etap, niedziela finał)
5. Grupa Seniorów – osoby dorosłe (sobota - 1 etap, niedziela finał)
6. Grupa Rodzinna (niedziela)
7. Kategoria otwarta – kapkowanie zośki (niedziela)

Trofea dla zwycięzców poszczególnych kategorii zostaną wykonane przez uczestników zajęć terapeutycznych ze Środowiskowego Domu Samopomocy „Radość Życia” działającego w Rabce-Zdrój.


Zośka, zocha, zosieńka…

Do Polski zośka przywędrowała z Rosji przez Kresy Wschodnie. Co ciekawe, jej nazwa w języku polskim nie pochodzi od żeńskiego imienia Zofia, lecz od kałmuckiego wyrazu zōs - oznaczającego drobną chińską monetę z prostokątnym otworem pośrodku.

Jeszcze przed II wojną światową, nasi dziadkowie ustawiali się na ulicach miast w kółkach, aby towarzysko podbijać nogami kawałek ołowianego krążka owiniętego włóczką. Bronili narysowanego na ziemi koła o średnicy ok. 2,5 metra i starali się umieścić zośkę w polu przeciwnika. W grze brało udział od 2 do 5 graczy, każdy miał do obrony własne koło. Jeżeli do koła gracza zośka upadła ustaloną liczbę razy - na ogół 6 - gracz ten odpadał z dalszej gry, co trwało aż do wyeliminowania wszystkich graczy. Zośką można było również żonglować. Ten, kto wykonał największą liczbę podbić wygrywał. Była ona popularna w tej postaci jeszcze w latach pięćdziesiątych i na początku lat sześćdziesiątych XX w.

Inna wersja - to gra dwóch graczy na bramki odległe o ok. 10-20 metrów. Gracze na zmianę podbijając zośkę (minimum 10 razy) starali się zbliżyć do bramki przeciwnika i z jak najbliższej odległości kopnięciem z powietrza umieścić ją w bramce. Podczas takiej rundy zośka nie mogła upaść na ziemię. Grano do ustalonej liczby goli. Gra w zośkę znana jest praktycznie na wszystkich kontynentach. Najprawdopodobniej wymyślono ją na terenie dzisiejszej Mongolii, gdzie bawiono się w odbijanie małych woreczków i ołowianych krążków. Możliwe, że mongolska zabawa ewoluowała jednak z japońskiej gry kemari. Zabawa polegająca na jak najdłuższym utrzymaniu małej, skórzanej piłki w powietrzu znana jest w kraju kwitnącej wiśni już od 1400 lat!

I tak narodził się sport…

W 1972 r. Mike Marshall i John Stalberg ze stanu Oregon, odbijając skarpetkę wypełnioną kukurydzą, nadali starej zabawie nowy charakter rywalizacji sportowej. Grę nazwali footbag, a piłkę własnej produkcji - hacky sack. Pierwsze mistrzostwa świata w podbijaniu piłeczki zostały zorganizowane w 1986 roku. W popularną zośkę, obecnie nazywaną footbag (z ang. foot - stopa, bag - worek), grają na ulicach, w parkach i na podwórkach, na trawie, piasku i śniegu. Teraz nie jest to już amatorska zabawa - nazwanie jej zośką to niemal obraza. Footbag to nowy, dynamicznie rozwijający się sport polegający na odbijaniu małej piłeczki – woreczka uszytego najczęściej z cienkiego syntetycznego zamszu, wypełnionego piaskiem, żwirkiem, plastikowym granulatem lub metalowym śrutem.

Zośka, popularna gra rekreacyjna rozwinęła się do niesłychanie widowiskowej dyscypliny sportowej. Freestyle polegający na wykonywaniu różnych ewolucji/tricków wymaga niesamowitej koordynacji i techniki, a w połączeniu z muzyką daje niesamowite show.

Moją zośkę z biało-zielonej grubej włóczki z obowiązkowym ołowianym „guzikiem” wspominam z wielkim sentymentem. Zrobił mi ją tata ponad dwadzieścia lat temu, on też wyjaśnił mi zasady gry. Zośka wspaniale wypełniała czas na zabawie, szczególnie w deszczowe dni, kiedy spotykałam się z kolegami i koleżankami na klatce schodowej w sąsiednim bloku. Teraz po latach chętnie w tajniki Zośki wprowadzę mojego 6 letniego syna, a zbliża się ku temu świetna okazja, gdyż Stowarzyszenie Lokomotywa przy okazji obchodów Dnia Dziecka pragnie przybliżyć starą Zośkę młodemu pokoleniu i zachęcić do wspólnej zabawy i integracji kilku pokoleń.

Monika Rzonca

Zobacz w naszym sklepie:
  • Aniołek mały IIIAniołek mały IIIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 6,5 cm. Wysokość 7 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    8 zł
  • Spinka góralska VISpinka góralska VIMetalowa, mała spinka góralska w kolorze złotym. Ręcznie wykonana. Szerokość 5 cm, długość (z przekolacem) 14,5 cm.
    140 zł
  • Flakon szklany IVFlakon szklany IVOkrągły falkon szklany z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 13,5 cm, średnica 18 cm (średnica podstawy 13,5 cm)
    90 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.