PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Rabka-Zdrój

Zaproszenia

Warsztaty edukacyjne „Miasto Dzieci”

4–5 czerwca 2011 r.
Autor: AKS

Warsztaty edukacyjne „Miasto Dzieci”Stowarzyszenie Lokomotywa 4 i 5 czerwca zaprasza wszystkie maluchy ze swoimi rodzicami na teren Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Rabce-Zdrój na warsztaty edukacyjne „Miasto Dzieci”, które są częścią projektu pod nazwą „Mali Obywatele”. Zajęcia odbędą się na terenie Instytutu, w parku sąsiadującym z Kinem „Śnieżka”.


Harmonogram imprezy:

4.06.20 (sobota), godz. 15:00 - 19:00
I etap: tworzenie makiet (klejenie, wycinanie, malowanie kartonów itp.)
- lokomotywa z „tematycznymi” wagonami: zdrowie, edukacja, bezpieczeństwo, kultura, ekologia,
- karetka pogotowia,
- samochód Straży Pożarnej,
- radiowóz Policji,
- samochód terenowy GOPR

5.06.2011 (niedziela), godz. 11:00 – 16:00
II etap: ozdabianie i wykończenie makiet, zabawy edukacyjne, malowanie twarzy dzieci


Program zajęć skierowany jest zarówno do dzieci jak i rodziców. Zadania stawiane przed uczestnikami wykraczają poza ramy standardów przyjmowanych przez przedszkola zarówno państwowe jak i prywatne oraz ośrodki wychowawcze na terenie oddziaływania programu. Projekt jest częścią wieloletniego programu dla dzieci który, ewaluuje o nowe zadania i potrzeby jakie stawia otaczające środowisko.

Głównym celem projektu jest integracja na poziomie dziecko - rodzic i dzieci jako grupy z różnych środowisk, obszarów kulturowych, wieku, możliwości psychoruchowych, sprawności fizycznej i psychicznej. Jednym z celów strategicznych projektu jest wyrównywanie szans społecznych już na poziomie przedszkolnym. Jednym z zakładanych rezultatów projektu jest tworzenie postaw obywatelskich u najmłodszych dzieci, co w ich życiu dorosłym przełożyć się ma na przyjęcie świadomej obywatelskiej postawy.

Realizacja projektu jest również odpowiedzią na potrzeby zaistniałe wśród lokalnej społeczności, które wynikają z dużego zainteresowania poprzednimi edycjami edukacyjnych programów artystycznych Stowarzyszenia Lokomotywa (np. program Kraina Kolorów - historia regionu Małopolski przedstawiona w formie plastycznej dla maluchów). Projekt przez swą innowacyjność na terenie oddziaływania (gmina Rabka-Zdrój) w sposób istotny poszerza i wzbogaca ofertę zajęć edukacyjno – kulturalnych dla małych mieszkańców i kuracjuszy uzdrowiska.

Pomysł zajęć zrodził się około czterech lat temu i swoją genezę czerpie z połączenia kinezyterapii dziecięcej z zajęciami plastycznymi w jedną formę z czasem wzbogacaną o kolejne elementy z dziedziny muzyki, matematyki, historii, folkloru,tradycji itp.

Obecna edycja ukierunkowana jest na zwiększenie możliwości poznawczych dziecka poprzez stawianie zadań na które mają znaleźć rozwiązanie indywidualnie, z rodzicami lub w grupach (zabawa poznawcza).

Dzieci będą pracować na dużych makietach kartonowych. Począwszy od ich tworzenia poprzez malowanie, wyklejanie, ozdabianie itp. Pomysł bazuje na zasadach gier terenowych gdzie uczestnicy mają określone zadania do wykonania. Zasadą jest wykorzystanie wyobraźni dziecka. Makiety zostały tak zaprojektowane by dzieci przebywały podczas pracy we wszystkich pozycjach od stania na palcach (pozycje wysokie) do siadu, klęku, leżenia na brzuchu (pozycje niskie). Zadania przedzielone są aktywną zabawą ruchową dobieraną tematycznie do zajęć. Podczas pracy z makietami dzieci wykonują wszystkie rodzaje ruchu, który jest przewidziany w gimnastyce ogólnorozwojowej dla ich grupy wiekowej. Atmosfera zajęć jest tak tworzona aby dziecko żywo reagowało na zadanie do wykonania. Ukierunkowujemy dziecko na dany temat dając mu jednak swobodę własnej interpretacji. Rezultaty działań wspólnie omawiamy w grupie. Poziom trudności stawianych zadań jest dostosowany do wieku jak również możliwości dziecka oraz czasu w jakim mogą skupić uwagę. Dla dwulatka jest to godzina dla pięciolatka dwie, dlatego stosuje się zasadę dobrowolności np. mniejsze dzieci mają więcej czasu na odpoczynek i samoistnie włączają się do pracy obserwując dzieci starsze.

Zajęcia poprowadzi Łukasz Papierz, członek Stowarzyszenia Lokomotywa, z wykształcenia fizjoterapeuta, z zamiłowania artysta plastyk (rzeźba i malarstwo) i żeglarz. Autor i realizator programów Mali Obywatele oraz Kraina Kolorów. Posiada dziesięcioletnie doświadczenie w pracy z dziećmi zarówno zdrowymi jak i chorymi.

Dodatkową atrakcją dla dzieci będzie malowanie twarzy, które wykona w niedzielę Monika Rzonca, członek Stowarzyszenia Lokomotywa, profesjonalna artystka, autorka projektu Ołówkiem i Pędzlem.

Wolontariusze: członkowie Stowarzyszenia Lokomotywa oraz uczniowie rabczańskiego Liceum im. E. Romera.

Monika Rzonca

Zobacz w naszym sklepie:
  • Bańka choinkowa IIIBańka choinkowa IIIBańka choinkowa (plastik) obleczona ręcznie wykonanym materiałem, ze wstążeczką i sznureczkiem. Obwód ok. 26 cm.
    16 zł
  • Magnes Folk na lodówkę IIMagnes Folk na lodówkę IIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Aniołek duży IIIAniołek duży IIIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    16 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.