PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Rabka-Zdrój

Zaproszenia

XII Mistrzostwa Polski w Dmuchaniu Balona z Gumy do Żucia

Sobota, 16 sierpnia 2014 r.
Autor: Czesław Bajer

XII Mistrzostwa Polski w Dmuchaniu Balona z Gumy do ŻuciaW sobotę 16 sierpnia 2014 r. już po raz dwunasty w Rodzinnym Parku Rozrywki „Rabkoland” w Rabce-Zdroju odbędą się Mistrzostwa Polski w Dmuchaniu Balona z Gumy do Żucia.


O gumie
Guma balonowa ma przeszło 80 lat. Została wymyślona przez Amerykanina o nazwisku Walter Diemer, który nazwał ją Dubble Bubble. Rekord Świata w dmuchaniu balonów z gumy do żucia należy do Amerykanki Aity Cambridge i wynosi 35,5 cm. Mistrzostwa Świata w tej dyscyplinie odbyły się w sierpniu 2003 roku w USA.

Mistrzostwa w Dmuchaniu Balona z Gumy do Żucia

W 2003 roku Towarzystwo Kontroli Rekordów Niecodziennych z siedzibą w Rabkolandzie postanowiło wprowadzić tą imprezę na stałe w kalendarz imprez najpopularniejszego na Podhalu parku rozrywki.

Pierwsze mistrzostwa Polski w tej niecodziennej dyscyplinie odbyły się 1 czerwca 2003 roku z udziałem 486 zawodników, a historycznym pierwszym Mistrzem Polski został Brunon Czerwiński (14 lat) z gminy Bliżyn – wydmuchując balon o średnicy 20 cm.  Rekordowego balona wydmuchano jednak 4-lata później w 2007 roku, a wynik 23,5 cm pozostaje nie pobity do dziś. Arcymistrzem w dmuchaniu balona uznaje się więc Lucynę Chuderską, która z wspomnianym wynikiem zostaje do dziś niedościgniona.

Głównym celem zawodów jest dobra zabawa i zostanie po wsze czasy zapisanym w kronikach -balonowym mistrzem. Aby lepiej zmotywować zawodników, przewidziane są dla nich nagrody w postaci dyplomów, pucharów i nagroda pieniężna dla mistrza. Należy tylko żuć gumę z której zrobić balona przez 10 minut.

Długi weekend w Rabkolandzie

W tym roku Mistrzostwa odbędą się po raz pierwszy w trzecią sobotę sierpnia.
Impreza została przeniesiona z czerwca, na miejsce Mistrzostw Polski w jeździe na muszlach klozetowych. Klozety chwilowo zniknęły z Rabkolandu.
Mistrzostwa w Dmuchaniu Balona będą w tym roku częścią długiego weekendu w Rabkolandzie. Dzień wcześniej (15 sierpnia) na scenie głównej przez cały dzień będzie występował Teatr Bajdurka, a dzień później czyli 17 sierpnia odbywać się będzie  Akademia Magii z Iluzjonistą Rafałem Mulką.
Udział w Mistrzostwach jest bezpłatny, wystarczy opłacić bilet wstępu do parku w wysokości 2 złotych.
Bilet upoważnia również do odwiedzenia dwóch muzeów oraz uczestniczenia we wszystkich występach na terenie Rabkolandu, jak np. Teatr Pacynka, który odbywają się każdego dnia.

Ubiegłoroczne mistrzostwa zgromadziły w Rabkolandzie  80 uczestników. W rozgrywce finałowej udział wzięło 45 zawodników, a największe balony wydmuchali wówczas:
1 miejsce i tytuł Mistrza Polski 2013 Ewa Majewska z m. Stróża, lat 37 wynik 22,8 cm
2 miejsce i tytuł I Wicemistrz Polski 2013 Bartłomiej Ślósarczyk z m. Rabka-Zdrój, lat 20 wynik 20,6 cm
3 miejsce i tytuł II Wicemistrz Polski 2013 Joanna Muniowska z m. Dąbrowa Górnicza, lat 39 wynik 19,5 cm

Plan Mistrzostw

Aby otrzymać imienny certyfikat rekordu należy wydmuchać  balon o średnicy ponad 23,5 cm.
Nagrody:
I miejsce- tytuł mistrza Polski, puchar, dyplom, 300 zł, okolicznościowy zegar, gwarantowany wpis do XIII księgi Polskie Rekordy i Osobliwości, 
II miejsce - puchar, dyplom, okolicznościowy zegar, gwarantowany wpis do XIII księgi Polskie Rekordy i Osobliwości,
III miejsce - puchar, dyplom, okolicznościowy zegar, gwarantowany wpis do XIII księgi Polskie Rekordy i Osobliwości,
                      
I-X miejsca – maskotka oraz XII  księgę Polskie Rekordy i Osobliwości. Wszyscy zawodnicy otrzymują certyfikaty balonowca.
                     
Przebieg imprezy:
• Mistrzostwa odbędą się 16 sierpnia 2014r. w Rabkolandzie w godzinach 13:30-15.00
• Każdy chętny w momencie zapisania się otrzymuje gumę do żucia
• W wyznaczonym miejscu ma 10 minut na żucie i zrobienie z niej balona.
• Balon mierzy komisja specjalnym urządzeniem – „balonomierzem”.
• Wydmuchany balon mierzy się w punktach, które winny jak najdokładniej zmierzyć średnicę balona.
• Następnie balonomierz  przykładany jest do pomiaru liniowego, na którym odczytywany jest wynik w milimetrach.
• godz. 15.15 nastąpi ogłoszenie wyników i wręczenie nagród.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Ludowe etui na telefon IILudowe etui na telefon IILudowe etui z szarego filcu, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. telefonu komórkowego. Wymiary: szerokość 9 cm, długość 14,5 cm
    25 zł
  • Aniołek duży IAniołek duży IAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    13 zł
  • Gwiozdkowo Opowiostka - Hanka RybkaGwiozdkowo Opowiostka - Hanka RybkaZespół wykonuje kolędy polskie oraz pastorałki pochodzące z Podhala i nie tylko. Prezentowany program jest oparty na płycie zatytułowanej "Gwiozdkowo Opowiastka"...
    25 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.